Парохија Света Ен

Парохија Света Ен

Град во Јамајка. Имаме 108 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јамајка
0.0
(0 критики)

Увид за Парохија Света Ен

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Парохија Света Ен

Овие податоци се наследени од Јамајка, не припаѓаат на Парохија Света Ен.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.58
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 61.66
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.59
Капучино (нормално)
$ 3.42
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.23

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.96
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 42.09
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.96
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.22
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.39
Гориво (1 литар)
$ 1.34
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 39,634.05
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 32,790.45

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 56.11
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.37
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 28.93
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 25.52
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 59.32
Машки кожени деловни чевли
$ 64.93

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,162.93
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,499.99
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.15

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.31
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.10
Млеко (1 литар)
$ 3.34
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.68
Бел ориз (1 кг)
$ 1.25
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.29
локално сирење (1 кг)
$ 11.04
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.51
Говедско месо (1 кг)
$ 7.66
Јаболко (1 кг)
$ 5.59
Банана (1 кг)
$ 2.94
Портокал (1 кг)
$ 3.51
Домат (1 кг)
$ 2.46
Компир (1 кг)
$ 2.65
Кромид (1 кг)
$ 2.41
зелена салата (1 парче)
$ 2.05
Вода (1,5 литри)
$ 1.25
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.65
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 9.16

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 140.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 44.46

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 226.24
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,961.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 484.63
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 314.33
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,116.83
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.68

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 630.38

Парохија Света Ен Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Парохија Света Ен Географски информации

Дознајте повеќе за Парохија Света Ен

Парохијата Сент Ен е жив јамајкански град кој се наоѓа на северниот брег на островот. Познат по своите неверојатни плажи, прекрасни пејзажи и богата историја, парохијата Сент Ен е популарна туристичка дестинација. Со население од речиси 180.000 жители, градот е мозаик на култури и традиции.

Градот е дом на некои од најубавите и најпопуларните плажи на Карибите, како што се водопадите и плажата на реката Дан и плажата заливот Очо Риос. Посетителите, исто така, можат да ги истражуваат различните природни и културни атракции во областа, вклучувајќи ги мистичните пештери зелено грото, музејот Боб Марли и Цветната шума Кранбрук.

Градот е познат и по својата кулинарска сцена. Јамајканската кујна, мешавина од африкански, индиски и европски влијанија, мора да ја проба секој патник. Пробајте ги локалните омилени како пилешко, аки и солена риба и кари во кој било од познатите ресторани и ресторани во градот.

Парохијата Сент Ен е исто така потопена во историјата. Тоа беше родното место на Маркус Гарви, познат јамајкански политички лидер и активист. Посетителите можат да го истражуваат музејот на родното место на Маркус Гарви додека се во градот.

Жителите на парохијата Сент Ен се топли и пријателски расположени, а посетителите ќе се чувствуваат добредојдени и како дома за време на нивниот престој. Удобната клима, прекрасните пејзажи и богатата култура се комбинираат за да го направат овој град дестинација која мора да се посети на Јамајка.

Без разлика дали барате релаксирачки одмор или патување исполнето со авантури, парохијата Сент Ен има што да им понуди на сите. Со својата неверојатна природна убавина, богатата културна историја и пријателските локални жители, не е ни чудо што овој град е омилен меѓу патниците. Дојдете и искусете го сето она што го нуди Парохијата Сент Ен и создадете спомени кои ќе траат цел живот.

Популарни прашања за Парохија Света Ен

Популарните атракции во парохијата Сент Ен, Јамајка ги вклучуваат водопадите на реката Дан, плажата заливот Очо Риос, Мистик планина и пештерите Грин Грото.

Најдобро време за посета на парохијата Сен Ен, Јамајка е во текот на зимската сезона, помеѓу декември и април, кога времето е топло, а врнежите се минимални.

Парохијата Света Ен, Јамајка е генерално безбедна за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат општи безбедносни мерки на претпазливост и да се избегнуваат изолирани области во текот на ноќта.

Локалната кујна на парохијата Сент Ен, Јамајка вклучува популарни јадења како пилешко кретен, аки и солена риба, кари коза и бами (леб од маниока).

Блиските аеродроми до парохијата Сент Ен, Јамајка се меѓународниот аеродром Сангстер (MBJ) во Монтего Беј и Меѓународниот аеродром Норман Менли (КИН) во Кингстон.

Во парохијата Сент Ен, Јамајка, можете да ги истражите опциите за шопинг како што се трговскиот центар Таџ Махал, островското село и локалните занаетчиски пазари во Очо Риос.

Популарните одморалишта и хотели во парохијата Сент Ен, Јамајка ги вклучуваат Jewel Dunn's River Beach Resort & Spa, Сандалс Очи Бич Ресорт и Мун Палас Јамајка.

Валутата што се користи во парохијата Сент Ен, Јамајка е Јамајканскиот долар (JMD). Се препорачува да имате локална валута за погодност за време на вашиот престој.

Да, Парохијата Сент Ен, Јамајка е домаќин на различни културни фестивали во текот на годината, како што се џез фестивалот Очо Риос и музичкиот фестивал Rebel Salute.

Во парохијата Сент Ен, Јамајка, можете да уживате во активности на отворено, како што се нуркање, нуркање, пешачење по Сините Планини и јавање коњи на плажа.