Парохија Свети Томас

Парохија Свети Томас

Град во Јамајка. Имаме 114 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јамајка
0.0
(0 критики)

Увид за Парохија Свети Томас

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Парохија Свети Томас

Овие податоци се наследени од Јамајка, не припаѓаат на Парохија Свети Томас.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.58
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 61.66
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.59
Капучино (нормално)
$ 3.42
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.23

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.96
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 42.09
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.96
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.22
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.39
Гориво (1 литар)
$ 1.34
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 39,634.05
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 32,790.45

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 56.11
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.37
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 28.93
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 25.52
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 59.32
Машки кожени деловни чевли
$ 64.93

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,162.93
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,499.99
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.15

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.31
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.10
Млеко (1 литар)
$ 3.34
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.68
Бел ориз (1 кг)
$ 1.25
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.29
локално сирење (1 кг)
$ 11.04
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.51
Говедско месо (1 кг)
$ 7.66
Јаболко (1 кг)
$ 5.59
Банана (1 кг)
$ 2.94
Портокал (1 кг)
$ 3.51
Домат (1 кг)
$ 2.46
Компир (1 кг)
$ 2.65
Кромид (1 кг)
$ 2.41
зелена салата (1 парче)
$ 2.05
Вода (1,5 литри)
$ 1.25
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.65
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 9.16

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 140.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 44.46

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 226.24
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,961.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 484.63
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 314.33
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,116.83
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.68

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 630.38

Парохија Свети Томас Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Парохија Свети Томас Географски информации

Дознајте повеќе за Парохија Свети Томас

Парохија Свети Томас, Јамајка

Парохијата Свети Томас се наоѓа на најисточниот врв на островот Јамајка и е еден од најживописните и идилични региони во земјата. Парохијата е претежно рурална и може да се пофали со спектакуларни природни пејзажи, вклучително и огромни крајбрежја, зелени ридови и мирни реки и потоци. Тоа е дестинација која нуди совршен спој на природна убавина, богато културно наследство и топло гостопримство.

Оваа прекрасна парохија е рај за ентузијасти на отворено, еко-туристи и трагачи на авантури. Од пешачење по бујните Сини Планини до откривање на скриени водопади и базени, има многу можности за истражување на природната убавина на парохијата Свети Томас. Ако сте љубител на птици, ќе бидете воодушевени кога ќе дознаете дека овој регион е дом на преку 200 видови птици, вклучувајќи ја и црно-фактурната опашка, јамајканското манго и жолтата Амазон.

Парохијата Свети Томас има и богато културно наследство кое вреди да се истражи. Тој е дом на неколку историски локалитети, вклучувајќи го и судот Морант Беј, кој беше место на клучниот бунт предводен од националниот херој Пол Богл во 1865 година. Судската зграда е зачувана како музеј и дава фасцинантен увид во колонијалната историја на Јамајка. br />
Љубителите на храна ќе бидат очајни за избор во парохијата Сент Томас, бидејќи е позната по свежата морска храна, кретенот и другите специјалитети од Јамајка кои напојуваат уста. Не пропуштајте ја можноста да уживате во чинија со јастог, фестивал и ориз и грашок во еден од многуте ресторани со морски плодови што се наоѓаат на крајбрежјето.

Парохијата Свети Томас има и неколку прекрасни плажи како што е светски познатиот Французин залив. Белите песочни плажи и кристално чистите води ве покануваат да се опуштите и да уживате на сонце додека уживате во некои од најдобрите глетки на Јамајка.

Накратко, парохијата Свети Томас е дестинација која има многу да понуди, од природна убавина до богата култура и релаксиран начин на живот. Значи, ако сакате да избегате од метежот и вревата на градскиот живот и да уживате некое време во рајот, парохијата Свети Томас е совршената дестинација за вас.

Популарни прашања за Парохија Свети Томас

Според најновите податоци, населението на парохијата Свети Томас, Јамајка е приближно X.

Некои од поголемите градови и градови во парохијата Сент Томас, Јамајка вклучуваат Y, Z и A.

Парохијата Свети Томас, Јамајка е позната по своите прекрасни плажи, како што се Б, историските локалитети како В, и прекрасните природни пејзажи вклучувајќи го и Д.

Парохијата Свети Томас, Јамајка доживува тропска клима со топли температури во текот на годината, кои обично се движат од E до F степени Целзиусови (G до H степени Фаренхајтови).

Најблискиот аеродром до парохијата Сент Томас, Јамајка е аеродромот I, кој се наоѓа на приближно M километри (N милји) оддалеченост.

Кога ја посетувате парохијата Свети Томас, Јамајка, задолжително пробајте ги вкусните локални јадења како што се О, П и К.

Да, парохијата Свети Томас, Јамајка е домаќин на годишен фестивал познат како R, кој го слави богатото културно наследство на регионот.

Главните индустрии во парохијата Сент Томас, Јамајка вклучуваат земјоделство, риболов, туризам и С.

Посетителите на парохијата Свети Томас, Јамајка можат да уживаат во различни активности на отворено, како што се Т, У и В.

Парохијата Свети Томас, Јамајка нуди различни опции за јавен превоз, вклучувајќи автобуси, такси и В.