Префектура Јамагата

Префектура Јамагата

Град во Јапонија. Имаме 27 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јапонија
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Јамагата

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Јамагата

Овие податоци се наследени од Јапонија, не припаѓаат на Префектура Јамагата.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 39.21
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.96
Капучино (нормално)
$ 2.92
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.01

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.43
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 51.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 22.64
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,792.57
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 16,089.50

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 54.46
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.73
Кино (1 седиште)
$ 11.96

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 40.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.32
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.69
Машки кожени деловни чевли
$ 76.45

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,536.34
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,349.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.75
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.40
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.48
Бел ориз (1 кг)
$ 3.44
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.13
локално сирење (1 кг)
$ 10.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.06
Говедско месо (1 кг)
$ 15.58
Јаболко (1 кг)
$ 4.50
Банана (1 кг)
$ 2.23
Портокал (1 кг)
$ 4.05
Домат (1 кг)
$ 4.17
Компир (1 кг)
$ 2.56
Кромид (1 кг)
$ 2.21
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 0.84
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.71
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.94

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 162.63
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 336.89
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,597.31

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 560.87
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 376.55
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,185.40
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 738.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,170.08

Префектура Јамагата Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Префектура Јамагата Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Јамагата

Префектурата Јамагата се наоѓа во северниот дел на јапонскиот остров Хоншу, граничи со Јапонското Море на запад и со иконската планина Зао на исток. Познато како „Овошје кралство“, Јамагата е дом на изобилство на овошје како што се цреши, грозје и круши, кои се слават за време на различни фестивали што се одржуваат во текот на годината.

Покрај земјоделските понуди, Јамагата е позната и по својата богата историја и културно наследство. Префектурата е дом на Саката Сити, поранешен замок град кој сè уште задржува голем дел од својата традиционална архитектура и шарм, вклучувајќи над 60 назначени места за национално наследство.

Јамагата може да се пофали и со природни чуда како што е познатиот храм Јамадера, прекрасен планински храмски комплекс кој датира повеќе од 1100 години. Храмот има неколку згради расфрлани низ ридот, од кои секоја нуди неверојатен поглед на околните села.

Во зимските месеци, Јамагата се претвора во зимска земја на чудата со скијачки центри од светска класа како што е скијачкиот центар Зао Онсен. Ски-центарот нуди некои од најдобрите скијање во прав во светот, со повеќе од 40 километри скијачки патеки, топли извори и други зимски активности, како што се возење со моторни санки и чевли за снег.

Дополнително, Јамагата е позната по своите топли извори или онсен, кои може да се најдат низ целата префектура. Најпознатиот од нив е Гинзан Онсен, мал, шармантен град со топли извори кои се чини дека е замрзнат со текот на времето, со традиционални дрвени градби што ги обложуваат улиците и прекрасни погледи на околните планини.

Со своето изобилство на природни убавини, културно наследство и зимски активности, префектурата Јамагата е идеална дестинација за патниците кои бараат автентично и невообичаено искуство во Јапонија.

Популарни прашања за Префектура Јамагата

Префектурата Јамагата се наоѓа во регионот Тохоку во Јапонија, граничи со префектурите Фукушима и Мијаги.

Од 2020 година, населението на префектурата Јамагата е приближно 1,07 милиони луѓе.

Префектурата Јамагата доживува влажна континентална клима со различни сезони. Летата се топли и влажни, додека зимите се студени со обилни снежни врнежи.

Некои главни атракции во префектурата Јамагата ги вклучуваат планината Зао, храмот Јамадера, езерото Гасан и Музејот на уметност Јамагата.

Префектурата Јамагата е позната по своите вкусни локални јадења како што се имони (загреан тенџере), тестенини од соба и цреши, кои се специјалитет на регионот.

Да, префектурата Јамагата е дом на неколку познати фестивали, вклучително и Ханагаса Мацури (Фестивал на шапки на цвеќе) и фестивалот Јонезава Уесуги.

Апсолутно! Префектурата Јамагата е популарна дестинација за скијање и сноуборд, со бројни скијачки центри како што се ски-центарот Зао Онсен и скијачкиот центар Гасан.

Во префектурата Јамагата има многу летувалишта за топли извори, како што се Зао Онсен, Каминојама Онсен и Гинзан Онсен, каде посетителите можат да се релаксираат и да се подмладат во природни топли извори.

Да, префектурата Јамагата е добро поврзана со јавен превоз. Има сопствен аеродром, аеродромот Јамагата, а достапен е и со шинкансен (воз со куршуми) и редовни железнички линии.

Префектурата Јамагата е позната по своите традиционални занаети, вклучувајќи ги лакираните садови Јонезава, фигурите Тендо шоги (јапонски шах) и свилената ткаенина Ошика Цумуги.