Префектура Гунма

Префектура Гунма

Град во Јапонија. Имаме 31 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јапонија
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Гунма

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Гунма

Овие податоци се наследени од Јапонија, не припаѓаат на Префектура Гунма.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 39.21
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.96
Капучино (нормално)
$ 2.92
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.01

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.43
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 51.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 22.64
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,792.57
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 16,089.50

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 54.46
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.73
Кино (1 седиште)
$ 11.96

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 40.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.32
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.69
Машки кожени деловни чевли
$ 76.45

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,536.34
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,349.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.75
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.40
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.48
Бел ориз (1 кг)
$ 3.44
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.13
локално сирење (1 кг)
$ 10.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.06
Говедско месо (1 кг)
$ 15.58
Јаболко (1 кг)
$ 4.50
Банана (1 кг)
$ 2.23
Портокал (1 кг)
$ 4.05
Домат (1 кг)
$ 4.17
Компир (1 кг)
$ 2.56
Кромид (1 кг)
$ 2.21
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 0.84
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.71
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.94

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 162.63
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 336.89
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,597.31

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 560.87
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 376.55
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,185.40
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 738.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,170.08

Префектура Гунма Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Префектура Гунма Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Гунма

Сместена во срцето на Јапонија, префектурата Гунма е скриен скапоцен камен кој чека да биде истражен. Со богато културно наследство, природни пејзажи кои го одземаат здивот и некои од најдобрите топли извори во земјата, не е ни чудо зошто префектурата Гунма е една од најпопуларните дестинации во Јапонија.

Љубителите на природата ќе го најдат рајот во префектурата Гунма. Регионот е дом на неколку планини, вклучувајќи ги и планините Акаги, планината Харуна и планината Миоги, сите нудат прекрасни погледи и пешачки патеки за посетителите да ги истражуваат. Покрај тоа, посетителите можат да уживаат и во убавината на националниот парк Озе Гунма и реката Тоне, една од трите најбрзо течени реки во Јапонија, која нуди можности за рафтинг и риболов.

Љубителите на културата ќе ги сакаат многуте храмови, светилишта и историски места лоцирани низ префектурата Гунма. Посетителите можат да ја истражуваат величествената свилена мелница Томиока, место за светско наследство на УНЕСКО и музејот за кукли Такасаки Дарума, кој го прикажува познатиот јапонски шарм за среќа. Покрај тоа, префектурата Гунма е домаќин на различни фестивали во текот на годината, како што се фестивалот Такасаки Дарума и фестивалот Икахо Онсен.

Друг белег на префектурата Гунма се неговите топли извори (онсен). Во овој регион има над 200 топли извори, а Кусацу Онсен е еден од најпознатите. Кусацу Онсен е добро познат по својата висококвалитетна вода, за која се вели дека има лековити својства и нуди различни видови на бањи, како сулфурни и алкални бањи. Други популарни топли извори во префектурата Гунма се Икахо Онсен и Шима Онсен.

Конечно, префектурата Гунма е позната и по својата локална кујна. Посетителите можат да уживаат во традиционални јадења како што се чикузен-ни, динстано јадење од пилешко и зеленчук, и онсен тамаго, бавно варено јајце кое се ужива во многу топли извори. Оние кои имаат сладок заб треба да пробаат куса мочи, слатка леплива торта од ориз направена со јапонски шолја.

Како заклучок, префектурата Гунма е разновидна дестинација со нешто за секого. Без разлика дали барате природна убавина, културни искуства или топли извори, Гунма е совршена дестинација за вашата следна авантура.

Популарни прашања за Префектура Гунма

Префектурата Гунма, Јапонија има население од приближно 1,9 милиони луѓе.

Префектурата Гунма доживува четири различни сезони. Летата се умерено топли и влажни, додека зимите можат да бидат студени со обилни снежни врнежи.

Префектурата Гунма нуди различни атракции, вклучувајќи ги неверојатните Кусацу Онсен, планината Харуна, Мелницата за свила Томиока и Националниот парк Озе, на листата на УНЕСКО.

Префектурата Гунма е домаќин на неколку возбудливи фестивали, како што е саемот за лалиња во паркот Гунма цвет, фестивалот на куклите Такасаки Дарума и Маратонот Гунма.

Да, префектурата Гунма е позната по своите локални деликатеси како говедско месо Гунма, Кириу Рамен и тестенини Мизусава удон.

Префектурата Гунма има широка транспортна мрежа, вклучувајќи железнички линии, автобуси и автопати, што го прави погодно да се истражуваат сите нејзини атракции.

Гунма е познат по своите топли извори. Некои популарни вклучуваат Кусацу Онсен, Минаками Онсен и Икахо Онсен, познати по нивните релаксирачки и лековити својства.

Примарните индустрии на префектурата Гунма вклучуваат производство на автомобили, машини и текстил. Земјоделството и туризмот, исто така, значително придонесуваат за нејзината економија.

Некои поголеми градови во префектурата Гунма ги вклучуваат Маебаши, Такасаки, Киру, Исесаки и Ота.

Префектурата Гунма е богата со историја и може да се пофали со фасцинантни места како што се свилената мелница Томиока (светско наследство на УНЕСКО), Камените скали на Икахо и замокот Маебаши.