Префектура Ниигата

Префектура Ниигата

Град во Јапонија. Имаме 46 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јапонија
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Ниигата

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Ниигата

Овие податоци се наследени од Јапонија, не припаѓаат на Префектура Ниигата.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 39.22
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.96
Капучино (нормално)
$ 2.92
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.01

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.43
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 51.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 22.65
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,791.15
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 16,090.02

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 54.46
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.73
Кино (1 седиште)
$ 11.96

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 40.89
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.33
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.70
Машки кожени деловни чевли
$ 76.45

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,533.32
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,347.80
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.75
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.40
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.48
Бел ориз (1 кг)
$ 3.44
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.13
локално сирење (1 кг)
$ 10.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.06
Говедско месо (1 кг)
$ 15.58
Јаболко (1 кг)
$ 4.50
Банана (1 кг)
$ 2.23
Портокал (1 кг)
$ 4.05
Домат (1 кг)
$ 4.17
Компир (1 кг)
$ 2.56
Кромид (1 кг)
$ 2.21
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 0.84
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.94

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 162.64
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 336.89
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,598.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 560.90
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 376.60
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,185.48
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 738.05

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,170.80

Префектура Ниигата Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Префектура Ниигата Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Ниигата

Префектурата Ниигата, која се наоѓа на западниот брег на јапонскиот остров Хоншу, е скриен скапоцен камен што многу туристи го занемаруваат. Со своите недопрени плажи, високите планини и вкусната кујна, Ниигата има што да понуди на секој што ќе го посети.

Ниигата е позната по своето производство на висококвалитетен ориз, саке и морска храна. Ниигата оризот е пофален ширум светот за неговиот вкусен вкус и текстура. Посетителите можат да пробаат различни видови саке направени во регионот, кои често имаат различен профил на вкус од другите региони во Јапонија. Морската храна во Ниигата е свежа и разновидна, со специјалитети како жолто опавче, рак и икра од лосос.

Покрај своите кулинарски понуди, Ниигата е позната и по својата неверојатна природа. Островот Садо, кој се наоѓа во близина на брегот, е идеално место за одмор и релаксација. Има прекрасни плажи и изобилен див свет, а симбол на островот е јапонскиот гребен ибис. Планинскиот венец Ечиго, кој се наоѓа во внатрешноста, е дом на бројни пешачки патеки и скијачки центри, што го прави идеална дестинација за ентузијасти на отворено.

Покрај природните убавини, Ниигата нуди и различни културни искуства. Храмот Имајо Цугару-џи, кој се наоѓа во градот Ниигата, е историски локалитет што секоја година го посетуваат многу туристи. Храмот е познат по својата сложена архитектура, градини и прекрасни цветови од цреши кои цветаат на пролет.

Ниигата е позната и по своите фестивали. Фестивалот Ниигата Фурусато, кој се одржува секоја година во август, има различни музички изведби, традиционален танц и огномет. Фестивалот Ниигата Саке, кој се одржа во март, го прикажува најдоброто саке од регионот, заедно со традиционалните претстави и храната.

Генерално, префектурата Ниигата е фантастична дестинација што има многу да понуди. Без разлика дали сте љубител на храна, ентузијаст на отворено или културен ентузијаст, сигурно ќе најдете нешто што ќе ви се допадне. Зошто да не ја посетите Ниигата и да го искусите сето она што овој прекрасен регион може да го понуди?

Популарни прашања за Префектура Ниигата

Населението на префектурата Ниигата, Јапонија е приближно 2,28 милиони луѓе.

Префектурата Ниигата доживува влажна суптропска клима со топли лета и студени зими.

Популарните атракции во префектурата Ниигата ги вклучуваат историскиот остров Садо, храмот Јахико и годишниот фестивал Ниигата.

Префектурата Ниигата е позната по својата просперитетна земјоделска индустрија, особено одгледување ориз и производство на саке.

Префектурата Ниигата има добро развиен транспортен систем, вклучувајќи возови, автобуси и автопати, што го прави погодно за патување во регионот.

Да, префектурата Ниигата е позната по бројните скијачки центри, кои привлекуваат многу љубители на зимските спортови.

Префектурата Ниигата е позната по вкусниот ориз и саке, како и локални јадења како „сасаданго“ (слатки кнедли завиткани во листови од бамбус) и „хеги соба“ (тестенини од леќата завиткани во лист од бамбус).

Префектурата Ниигата слави различни фестивали како што се фестивалот Ниигата, фестивалот на пролетта Садо и фестивалот на водата Мураками, прикажувајќи го богатото културно наследство на регионот.

Да, префектурата Ниигата е дом на две места на светско наследство на УНЕСКО: историските села Гокајама и комплексот на рудници за наследство Садо, првенствено центриран околу ископувањето злато.

Посетителите на префектурата Ниигата можат да уживаат во активности како што се морски кајак околу островот Садо, посета на топли извори во Јузава и истражување на живиот град Мураками, познат по риболовот со лосос и прекрасното крајбрежје.