Префектура Сага

Префектура Сага

Град во Јапонија. Имаме 16 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јапонија
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Сага

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Сага

Овие податоци се наследени од Јапонија, не припаѓаат на Префектура Сага.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 39.22
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.96
Капучино (нормално)
$ 2.92
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.01

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.43
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 51.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 22.65
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,791.15
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 16,090.02

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 54.46
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.73
Кино (1 седиште)
$ 11.96

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 40.89
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.33
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.70
Машки кожени деловни чевли
$ 76.45

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,533.32
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,347.80
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.75
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.40
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.48
Бел ориз (1 кг)
$ 3.44
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.13
локално сирење (1 кг)
$ 10.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.06
Говедско месо (1 кг)
$ 15.58
Јаболко (1 кг)
$ 4.50
Банана (1 кг)
$ 2.23
Портокал (1 кг)
$ 4.05
Домат (1 кг)
$ 4.17
Компир (1 кг)
$ 2.56
Кромид (1 кг)
$ 2.21
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 0.84
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.94

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 162.64
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 336.89
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,598.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 560.90
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 376.60
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,185.48
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 738.05

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,170.80

Префектура Сага Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Префектура Сага Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Сага

Добредојдовте во префектурата Сага, Јапонија - место каде традиционалната култура се среќава со модерноста! Лоциран на островот Кјушу, Сага е скриен скапоцен камен што ги поздравува посетителите со неверојатна природна убавина, фасцинантна историја и незаборавно кулинарско искуство.

Сагата е земја на контрасти, каде што можете да истражувате антички храмови и светилишта, да шетате низ модерните трговски области и да ги искусите автентичните јапонски топли извори во еден регион. Една од туристичките атракции што мора да се посетат е историскиот парк Јошиногари, кој ги прикажува остатоците од селото од периодот на Јајои, старо 2.000 години.

Ако сте љубител на храна, ќе бидете воодушевени од кулинарската сцена на Сага. Познат по своите врвни морски плодови, Сага е рај за љубителите на морска храна. Препознатливите јадења во регионот ги вклучуваат популарните сашими од лигњи, сазаи на скара (школка од турбан) и говедското месо Сага што напојува со уста. Не заборавајте да ги посетите регионите Арита и Имари во Сага за да бидете сведоци на локални техники за правење керамика. Постојат неколку продавници за керамика каде што можете да купите традиционална керамика, идеална за сувенири.

Ако сте во Сага во август, не пропуштајте ја магичната сага меѓународна фиеста со балони, која се одржува секоја година околу реката Касе во градот Сага. Ќе бидете инспирирани од глетката на десетици балони со топол воздух од целиот свет кои лебдат на небото.

Сагата е одлична дестинација и за љубителите на природата. Паркот Мифунејама Ракуен нуди надреални природни карпести формации и мирни водни патишта, што го прави совршено место за лежерна прошетка. Можеби ќе сакате да размислите и за посета на пештерите Нанацугама, кои се наоѓаат во основата на карпа и нудат прекрасен панорамски поглед на морето.

Накратко, префектурата Сага, Јапонија, е дестинација од светска класа која нуди совршен спој на древни традиции, модерни удобности, природна убавина и кулинарски задоволства. Дојдете во Сага и искусете го најдоброто од Јапонија!

Популарни прашања за Префектура Сага

Префектурата Сага се наоѓа во северозападниот дел на островот Кјушу во Јапонија.

Од октомври 2021 година, проценетото население на префектурата Сага е приближно 818.000 луѓе.

Префектурата Сага доживува умерена клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 10°C (50°F) во зима до 28°C (82°F) во лето.

Префектурата Сага е позната по своите историски места како што се историскиот парк Јошиногари, замокот Карацу и храмот Тара-дера. Познат е и по прекрасната керамика и живописните пејзажи.

Префектурата Сага е позната по своите локални деликатеси, вклучително и говедско месо Сага, суши Сага-гју и јадења од морска храна со свеж улов од морето Генкаи.

Да, префектурата Сага е домаќин на различни традиционални фестивали во текот на целата година. Еден од истакнатите фестивали е Карацу Кунчи, кој се одржува секоја година во ноември, со шарени паради и изведби.

Префектурата Сага има добро развиена транспортна мрежа. Го опслужува аеродромот Сага, неколку железнички линии и автобуси, што го олеснува пристапот и патувањето во префектурата.

Да, префектурата Сага е дом на бројни одморалишта онсен познати по нивните терапевтски својства. Урешино Онсен и Такео Онсен се меѓу популарните каде посетителите можат да се релаксираат и да се подмладат.

Префектурата Сага има богата историска позадина, позната по своето значење за време на периодот Едо. Некогаш бил упориште на моќниот клан Набешима, а остатоците од феудалната ера сè уште можат да се истражат.

Префектурата Сага нуди висок квалитет на живот со својата мирна средина, богатото културно наследство и добредојдената заедница. Тоа е атрактивно место за живеење за оние кои бараат побавно темпо на живот.