Префектура Фукушима

Префектура Фукушима

Град во Јапонија. Имаме 30 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јапонија
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Фукушима

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Фукушима

Овие податоци се наследени од Јапонија, не припаѓаат на Префектура Фукушима.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 39.22
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.96
Капучино (нормално)
$ 2.92
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.01

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.43
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 51.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 22.65
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,791.15
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 16,090.02

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 54.46
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.73
Кино (1 седиште)
$ 11.96

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 40.89
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.33
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.70
Машки кожени деловни чевли
$ 76.45

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,533.32
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,347.80
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.75
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.40
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.48
Бел ориз (1 кг)
$ 3.44
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.13
локално сирење (1 кг)
$ 10.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.06
Говедско месо (1 кг)
$ 15.58
Јаболко (1 кг)
$ 4.50
Банана (1 кг)
$ 2.23
Портокал (1 кг)
$ 4.05
Домат (1 кг)
$ 4.17
Компир (1 кг)
$ 2.56
Кромид (1 кг)
$ 2.21
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 0.84
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.94

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 162.64
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 336.89
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,598.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 560.90
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 376.60
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,185.48
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 738.05

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,170.80

Префектура Фукушима Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

 • 4.6
  2024-06-27 12:45:10
 • 4.6
  2024-04-28 19:16:05
 • 5.6
  2024-03-14 18:14:35
 • 4.6
  2024-03-13 14:24:42
 • 4.5
  2023-10-20 23:55:29
 • 4.5
  2023-09-27 01:21:41

Префектура Фукушима Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Фукушима

Префектурата Фукушима се наоѓа во северниот дел на најголемиот јапонски остров Хоншу. Иако префектурата на многумина им е позната по уништувањето предизвикано од земјотресот и цунамито во 2011 година, префектурата Фукушима е жив и убав регион, полн со историја и култура и вреди да се посети.

Една од најпознатите атракции на префектурата е древното летувалиште Аизу со топли извори. Овој затскриен планински град, сместен во срцето на планините Аизу, може да се пофали со природни топли извори и активности на отворено, како што се пешачење и скијање. Градот е познат и по својата традиционална архитектура и прекрасните храмови, што го прави совршено место за оние кои бараат и авантура и културни искуства.

За љубителите на историјата, замокот Цуругајо, познат и како замок Аизу-Вакамацу, е задолжителна посета. Овој иконски замок датира од периодот Едо и е еден од ретките оригинални замоци кои останале недопрени. Посетителите можат да се искачат на врвот на кулата за панорамски поглед на терените на замокот и околните области.

Друга атракција е опсегот на планината Бандаи, група активни и неактивни вулкани лоцирани во северниот дел на префектурата Фукушима. Областа е популарна меѓу планинарите и љубителите на природата бидејќи нуди панорамски поглед на околните планини и долини.

Во однос на кујната, посетителите на префектурата Фукушима можат да се препуштат на специјалното јадење од регионот „Китаката рамен“. Ова познато јадење со тестенини е познато по своите густи и кадрави тестенини, сервирани во супа од соја заедно со свежо свинско месо и зеленчук.

Севкупно, префектурата Фукушима нуди уникатно патувачко искуство кое ги комбинира природата, културата и историјата, што ја прави дестинација што мора да ја посетат патниците кои сакаат да истражат различна страна на Јапонија.

Популарни прашања за Префектура Фукушима

Од октомври 2021 година, населението на префектурата Фукушима, Јапонија е приближно 1,8 милиони луѓе.

Префектурата Фукушима нуди различни атракции, вклучувајќи го прекрасниот замок Цуруга, прекрасните погледи на планината Бандаи и познатиот замок Коријама.

Префектурата Фукушима доживува влажна суптропска клима со топли лета и студени зими. Добива обилни врнежи во текот на годината.

Некои популарни фестивали во префектурата Фукушима се фестивалот Аизу, Сома Номаои и фестивалот Ширакава Дарума, кои привлекуваат посетители од секаде.

Префектурата Фукушима е позната по своите вкусни јадења како што се Китаката рамен, Аизу-гју (говедско месо Аизу) и Козују, традиционално јадење со топла тенџере.

Префектурата Фукушима има многу историски места, вклучувајќи го Оучијуку, зачувано село од периодот Едо и резиденциите на самурајите Аизу Букејашики.

Љубителите на отворено можат да уживаат во активности како што се пешачење на планината Адатара, скијање во зима на Skyline Бандаи Азума и истражување на прекрасната област Ура-Бандаи.

Да, префектурата Фукушима е безбедна за посета. Подрачјата погодени од нуклеарниот инцидент во 2011 година континуирано се следат и туристите можат да уживаат во својот престој без никаква грижа.

Пролет (март до мај) и есен (од септември до ноември) се најдобрите сезони за посета на префектурата Фукушима, бидејќи времето е пријатно, а пејзажите се прекрасно украсени.

Префектурата Фукушима може лесно да се пристапи со возови, со главните железнички станици во градовите како Фукушима, Коријама и Аизу-Вакамацу. Достапни се и домашни летови до аеродромот Фукушима.