Префектура Шига

Префектура Шига

Град во Јапонија. Имаме 24 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јапонија
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Шига

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Шига

Овие податоци се наследени од Јапонија, не припаѓаат на Префектура Шига.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 39.23
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.96
Капучино (нормално)
$ 2.92
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.01

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.43
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 51.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 22.65
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,789.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 16,090.65

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 54.46
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.72
Кино (1 седиште)
$ 11.96

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 40.89
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.33
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.71
Машки кожени деловни чевли
$ 76.45

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,530.32
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,346.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.75
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.40
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.49
Бел ориз (1 кг)
$ 3.44
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.13
локално сирење (1 кг)
$ 10.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.06
Говедско месо (1 кг)
$ 15.58
Јаболко (1 кг)
$ 4.50
Банана (1 кг)
$ 2.23
Портокал (1 кг)
$ 4.05
Домат (1 кг)
$ 4.17
Компир (1 кг)
$ 2.56
Кромид (1 кг)
$ 2.21
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 0.84
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.94

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 162.65
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.69

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 336.89
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,598.84

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 560.92
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 376.66
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,185.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 738.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,171.53

Префектура Шига Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Префектура Шига Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Шига

Префектурата Шига се наоѓа во регионот Кансаи во Јапонија и се наоѓа покрај езерото Бива, најголемото слатководно езеро во земјата. Познат како „езерска област“ во Јапонија, Шига е дом на живописни пејзажи и традиционална јапонска култура.

Префектурата има долга и богата историја, со главниот град Отсу, кој служи како поранешен царски главен град на Јапонија. Посетителите можат да истражуваат историски храмови и светилишта, како што се храмот Ишијама-дера и храмот Хијоши Таиша, кои и двете се места на светско наследство на УНЕСКО.

Освен неговото историско значење, префектурата Шига е исто така популарна туристичка дестинација за активности на отворено. Замокот Хиконе, уште една од историските знаменитости на префектурата, нуди неверојатен поглед на езерото и служи како почетна точка за пешачење во планината Хиеи.

Покрај пешачењето, посетителите можат да уживаат и во водени спортови како што се кајак и бордање со весла на езерото Бива. Езерото е популарно и за риболов, со неговите води преполни со различни видови риби.

Шига е и дестинација за љубителите на храна, со локалната кујна која може да се пофали со уникатни вкусови. Префектурата е позната по своето говедско месо Оми, кое е еден од трите најпознати видови говедско месо wagyu во Јапонија.

Друго локално јадење што вреди да се проба е фуназуши, вид на ферментирано суши направено од локално уловена риба нигоробуна. Има уникатен и лут вкус кој можеби не е за секого, но дефинитивно вреди да се проба.

Префектурата Шига е лесно достапна од Кјото и Осака, а возењето со воз трае помалку од еден час. Без разлика дали барате авантури на отворено, историски знаменитости или уникатно кулинарско искуство, Shiga има што да понуди за секој тип на патник.

Популарни прашања за Префектура Шига

Од октомври 2021 година, населението на префектурата Шига се проценува на околу 1,41 милиони луѓе.

Префектурата Шига е позната по своите градови како што се Отсу, Хиконе, Нагахама, Кусацу и Хигашиоми.

Префектурата Шига нуди различни атракции, вклучувајќи го езерото Бива, замокот Хиконе, храмот Енријакуџи, долината Бивако и музејот Михо.

Префектурата Шига доживува влажна суптропска клима со топли лета и студени зими. Добива добра количина на врнежи во текот на годината.

До префектурата Шига може да се пристапи со домашни летови до блиските аеродроми како што е Меѓународниот аеродром во Осака или со возови од поголемите градови во Јапонија.

Префектурата Шига е позната по своите вкусни локални јадења како што се фуназуши (ферментирано суши), говедско Оми, тора-фугу (тигарска риба) и шакујаки (говедско вагју на скара).

Да.

Префектурата Шига е позната по своите традиционални занаети како што се Оми-Џофу (вид на свилена ткаенина), шигараки (керамика) и селото Кока Нинџа, кое ја претставува историската нинџа култура во регионот.

Ентузијастите на отворено можат да уживаат во активности како што се планинарење на планината Хиеи, возење велосипед околу езерото Бива, кајак на езерото, истражување на патеката Сузука и скијање во долината Бивако во текот на зимата.

Префектурата Шига нуди уникатен спој на природна убавина, културно наследство и прекрасна кујна, што ја прави исплатлива дестинација за патниците кои бараат автентично јапонско искуство.