Рајма

Рајма

Град во Јемен. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јемен
0.0
(0 критики)

Увид за Рајма

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Рајма

Овие податоци се наследени од Јемен, не припаѓаат на Рајма.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 21.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 67.84
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 28.28
Капучино (нормално)
$ 11.22
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 4.17

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.20
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 228.85
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 6.95
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 13.75
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 17.14
Гориво (1 литар)
$ 6.67
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,824.20
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 49,917.46

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 202.52
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 40.31
Кино (1 седиште)
$ 16.57

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 207.11
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 198.82
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 225.43
Машки кожени деловни чевли
$ 225.83

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,548.54
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,097.28
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.29

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 6.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 4.18
Бел ориз (1 кг)
$ 11.30
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 11.61
локално сирење (1 кг)
$ 24.87
Пилешко месо (1 кг)
$ 31.90
Говедско месо (1 кг)
$ 79.66
Јаболко (1 кг)
$ 16.67
Банана (1 кг)
$ 5.16
Портокал (1 кг)
$ 12.15
Домат (1 кг)
$ 7.01
Компир (1 кг)
$ 6.23
Кромид (1 кг)
$ 5.25
зелена салата (1 парче)
$ 1.85
Вода (1,5 литри)
$ 3.26
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 13.38

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 191.10
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 14.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 137.79

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 176.84
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,254.61

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 722.37
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 469.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,954.39
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,345.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,287.38

Рајма Географски информации

Дознајте повеќе за Рајма

Рајма е историски град кој се наоѓа во западните висорамнини на Јемен. Познат е по својата неверојатна природна убавина, богата култура и античка архитектура. Рајма е совршена дестинација за патниците кои бараат автентично јеменско искуство.

Градот се наоѓа во бујна долина опкружена со живописни планини и е дом на прекрасни градини, бујни овоштарници и жив пазар. Рајма е исто така познат по своите традиционални ракотворби, кои вклучуваат рачно ткаени кошеви, керамика и текстил.

Една од најистакнатите знаменитости во Рајма е историската цитадела, која се наоѓа на врвот на ридот со поглед на градот. Цитаделата била изградена во 9 век и оттогаш служела како симбол на богатата историја и наследство на Рајма.

Друга атракција што мора да се посети во Рајма е џамијата Ал-Ашрафија, која се смета за една од најубавите џамии во Јемен. Џамијата може да се пофали со прекрасна архитектура и сложена декорација, што ја прави вистинско ремек дело на исламската уметност.

Посетителите на Рајма можат да ги истражуваат и прекрасните околни села, која нуди неверојатен поглед на планините и долините. Патниците можат да пешачат до блиското езеро Тавила, кое е опкружено со бујни зелени планини и е популарна дестинација за набљудување птици.

Рајма е исто така одлично место за откривање на локалната кујна, која е позната по своите зачинети и вкусни јадења. Посетителите можат да пробаат традиционални јеменски јадења како што се манди, фахса и салта, кои сигурно ќе ги привлечат нивните вкусови.

Како заклучок, Рајма е град кој не треба да го пропушти секој кој патува во Јемен. Со својата богата историја, неверојатна природна убавина и живописна култура, Рајма е совршена дестинација за оние кои сакаат да ја искусат вистинската суштина на јеменското гостопримство.

Популарни прашања за Рајма

Рајма има релативно ниски трошоци за живот во споредба со многу други градови во Јемен. Основните трошоци како храна, превоз и сместување се достапни.

Рајмах има неколку популарни населби, вклучувајќи ги Ал-Машраф, Ал-Касми и Ал-Сома. Секоја населба нуди свој уникатен шарм и удобности.

Просечната цена за изнајмување за куќа во Рајма, Јемен е приближно 300 долари месечно. Сепак, цените може да варираат во зависност од локацијата, големината и состојбата на имотот.

Raymah нуди неколку погодности како што се намирници, ресторани, здравствени установи, образовни институции и рекреативни паркови.

Рајма има релативно ниска стапка на криминал во споредба со другите градови во Јемен. Сепак, секогаш се советува да се преземат неопходни мерки на претпазливост и да се обезбеди лична безбедност.

Рајма доживува сува пустинска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 25°C (77°F) до 35°C (95°F) со ограничени врнежи.

Да, Рајма е познат по својата богата историја и архитектонско наследство. Некои значајни знаменитости ги вклучуваат Цитаделата Рајма, џамијата Ал-Машраф и замокот Ал-Јаруба.

Примарните начини на транспорт во Рајма, Јемен се такси, приватни автомобили и пешачење. Опциите за јавен превоз како автобуси се ограничени.

Жителите на Рајма уживаат во различни рекреативни активности како што се истражување на локалните пазари, посета на паркови и градини и учество во традиционални културни настани.

Рајма, Јемен не е добро позната туристичка дестинација, но привлекува посетители заинтересирани за историски локалитети, локална култура и доживување на јеменските традиции.