Шабва

Шабва

Град во Јемен. Имаме 20 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јемен
0.0
(0 критики)

Увид за Шабва

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Шабва

Овие податоци се наследени од Јемен, не припаѓаат на Шабва.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 21.16
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 66.39
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 27.67
Капучино (нормално)
$ 10.99
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 4.09

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 223.38
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 6.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 13.43
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 16.87
Гориво (1 литар)
$ 6.54
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,530.72
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 49,726.06

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 197.97
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 39.54
Кино (1 седиште)
$ 16.21

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 202.31
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 194.94
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 220.10
Машки кожени деловни чевли
$ 220.99

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,476.88
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,055.87
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.30

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 6.58
Свеж бел леб (500 грама)
$ 4.08
Бел ориз (1 кг)
$ 11.05
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 11.38
локално сирење (1 кг)
$ 24.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 31.19
Говедско месо (1 кг)
$ 77.84
Јаболко (1 кг)
$ 16.30
Банана (1 кг)
$ 5.05
Портокал (1 кг)
$ 11.90
Домат (1 кг)
$ 6.86
Компир (1 кг)
$ 6.09
Кромид (1 кг)
$ 5.14
зелена салата (1 парче)
$ 1.81
Вода (1,5 литри)
$ 3.19
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 13.08

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 187.91
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 14.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 134.94

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 173.67
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,980.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 706.00
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 459.05
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,908.11
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,314.35

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,256.48

Шабва Географски информации

Дознајте повеќе за Шабва

Добредојдовте во Шабва, Јемен - град кој може да се пофали со неверојатни природни убавини, богато културно наследство и раздвижена економија. Лоциран во југоисточниот регион на Јемен, Шабва е познат по своите недопрени пејзажи, антички урнатини и топлото гостопримство.

Шабва е дом на разновидна мешавина на луѓе, вклучувајќи племиња со свои посебни обичаи и традиции. Поголемиот дел од населението на градот се земјоделци, а земјоделството е главен извор на приход. Главните култури што се одгледуваат во регионот вклучуваат пченица, јачмен и кафе.

Градот има долга и фасцинантна историја, со археолошки урнатини кои датираат од предисламската ера. Некои од најзначајните места во градот ги вклучуваат античкиот град Шабва, џамијата Шабва и браната Мариб. Овие антички градби не се само доказ за богатата историја на регионот, туку и примери на антички архитектонски подвизи кои влеваат стравопочит.

Посетителите на Шабва можат да уживаат во широк спектар на авантуристички активности, вклучувајќи пешачење и пешачење низ прекрасните природни пејзажи, истражување на античките урнатини и доживување на културни фестивали и традиции.

Во последниве години, Шабва стана сè поважен економски центар во Јемен, со низа бизниси, индустрии и услуги кои се етаблираа во градот. Регионот, исто така, привлече значителни инвестиции во развојот на инфраструктурата, вклучувајќи нови патишта, училишта и болници.

Генерално, Шабва е град на контрасти - антички и модерни, груби пејзажи и раздвижена економија, традиционални обичаи и модерни иновации. Без разлика дали сте заинтересирани за историјата, природата или современата јеменска култура, Шабва има што да понуди. Посетете ја денес за сами да ја искусите магијата на овој волшебен град!

Популарни прашања за Шабва

Населението на Шабва, Јемен е приближно 660.000.

Шабва, Јемен доживува топла пустинска клима со екстремно високи температури во текот на годината, често надминувајќи 40 степени Целзиусови.

Шабва, Јемен е познат по своите неверојатни пејзажи, вклучително и долината Вади Даван, која инспирира стравопочит, замокот Ал-Махвит што предизвикува стравопочит и древниот град Шибам Хадрамаут, познат и како „Пустинскиот Менхетен“.

Да, Шабва, Јемен може да се пофали со богата историја и е дом на неколку историски локалитети, вклучувајќи го импресивниот храм Аввам и античкиот град Хабан.

Примарниот јазик што се зборува во Шабва, Јемен е арапскиот. Сепак, англискиот јазик се разбира и се зборува до одреден степен во главните туристички области.

Додека Шабва, Јемен доживеа некои безбедносни предизвици во последниве години, секогаш се препорачува да ги проверите најновите совети за патување пред да планирате посета. Неопходно е да се преземат неопходни мерки на претпазливост.

Шабва, Јемен е познат по својата вкусна локална кујна. Некои популарни јадења вклучуваат манди (миризлив ориз со нежно месо), салта (традиционална јеменска чорба) и аседа (слатко јадење направено од пченично брашно и мед).

Да, Шабва, Јемен слави различни традиционални фестивали во текот на целата година. Најзначајни се Еид ал-Фитр и Курбан Бајрам, кои се верски празници кои ги слават муслиманите.

Валутата што се користи во Шабва, Јемен е јеменскиот риал (YER). Препорачливо е да носите локална валута за погодност, бидејќи кредитните картички можеби нема да бидат широко прифатени.

Шабва, Јемен има ограничени можности за јавен превоз. Такси и приватни возила се најчестите начини на превоз. Се препорачува да се организира приватен превоз за погодност.