Јордан

Јордан

🇯🇴
Земја. Имаме 12 држави и 82 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Јордан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Јордан

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.05
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.05
Капучино (нормално)
$ 3.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.49

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.71
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 54.12
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.54
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.34
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 7.05
Гориво (1 литар)
$ 1.42
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,785.37
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 31,962.95

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 51.58
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 30.02
Кино (1 седиште)
$ 12.42

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 53.41
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 51.18
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 104.13
Машки кожени деловни чевли
$ 80.13

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,157.11
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 745.36
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.72

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.32
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 6.74
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.53
Бел ориз (1 кг)
$ 1.69
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.93
локално сирење (1 кг)
$ 7.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.19
Говедско месо (1 кг)
$ 11.14
Јаболко (1 кг)
$ 1.86
Банана (1 кг)
$ 1.64
Портокал (1 кг)
$ 1.43
Домат (1 кг)
$ 0.71
Компир (1 кг)
$ 0.88
Кромид (1 кг)
$ 0.78
зелена салата (1 парче)
$ 0.61
Вода (1,5 литри)
$ 0.56
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 21.15
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 88.54
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 33.73

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 177.27
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,145.86

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 304.48
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 225.47
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 539.23
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 393.38

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 628.60

Детали за квалитетот на воздухот за Јордан

Метрика за квалитет на воздухот за Јордан

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Јордан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Градови во Јордан

Јордан Географски информации

ISO2
: JO
ISO3
: JOR
Phone Code
: +962
Currency
: JOD
Population
: 11,148,278 (2021)

Дознајте повеќе за Јордан

Добредојдовте на страницата Џордан на TrustLocale.com, вашиот водич за древниот и модерниот пазар на недвижности во оваа земја од Блискиот Исток. Со своето богато културно наследство, зачудувачки природни убавини и растечката економија, Јордан е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Јордан има разновиден пазар на недвижности кој нуди опсег на инвестиции. можности, од традиционални домови во јордански стил до модерни апартмани. Дополнително, Јордан има силна репутација како популарна дестинација за културен и еко-туризам, што може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во јордански имот е нејзиниот потенцијал за силен капитал. добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Јордан. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Јордан.

Без разлика дали сте заинтересирани за античките урнатини на Петра, прекрасните пејзажи на Вади Рум или космополитскиот град Аман, Home Страната на Trust's Jordan има се што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Џордан може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Јордан

Просечната цена за купување куќа во Јордан варира во зависност од локацијата и големината на имотот. Општо земено, цените може да се движат од 100.000 до 1 милион долари.

Странците можат да купат имот во Јордан со добивање дозвола за престој, отворање сметка во локална банка и следење на законските процедури. Препорачливо е да се консултирате со адвокат специјализиран за трансакции со недвижности.

Јордан има неколку популарни градови за живеење, вклучувајќи ги Аман (главниот град), Акаба, Ирбид и Зарка. Секој град нуди свој уникатен начин на живот и удобности.

Да, можно е да се добие хипотекарен заем во Јордан. Сепак, условите и условите за подобност може да се разликуваат помеѓу различни банки и финансиски институции.

Во Јордан, даноците на имот варираат во зависност од вредноста и локацијата на имотот. Општо земено, даночната стапка се движи од 5% до 15% од годишната вредност за изнајмување на имотот.

Да, има ограничувања за купување земјоделско земјиште во Јордан како странец. Не е дозволено поседување или пренесување земјоделско земјиште без одобрение од одредени владини служби.

Аман има неколку популарни населби, вклучувајќи ги Абдун, Џабал Аман, Свеифие и Шмејсани. Овие населби се познати по нивните удобности, пристапност и квалитет на живот.

Да, Јордан нуди програма за престој наречена Програма за престој на инвестициската комисија на Јордан (JIC). Доделува дозволи за престој на купувачите на имот кои исполнуваат одредени критериуми за инвестирање.

Просечната цена за изнајмување на станови во Јордан зависи од фактори како локација, големина и удобности. Општо земено, месечните кирии може да се движат од 300 до 1500 долари или повеќе.

Да, Јордан има регулативи за недвижнини за да ги заштити купувачите и продавачите. Тие вклучуваат барања за регистрација, процеси за вреднување на имотот и правна документација за трансакции.