Аман

Аман

Град во Јордан. Имаме 9 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јордан
0.0
(0 критики)

Увид за Аман

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Аман

Овие податоци се наследени од Јордан, не припаѓаат на Аман.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.05
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.05
Капучино (нормално)
$ 3.24
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.49

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 53.81
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.54
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.35
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 7.05
Гориво (1 литар)
$ 1.42
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,448.84
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 31,857.81

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 51.42
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 30.22
Кино (1 седиште)
$ 12.32

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 53.37
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 51.10
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 103.88
Машки кожени деловни чевли
$ 79.47

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,154.22
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 742.98
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.33
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 6.73
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.53
Бел ориз (1 кг)
$ 1.69
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.94
локално сирење (1 кг)
$ 7.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.20
Говедско месо (1 кг)
$ 11.12
Јаболко (1 кг)
$ 1.86
Банана (1 кг)
$ 1.63
Портокал (1 кг)
$ 1.43
Домат (1 кг)
$ 0.71
Компир (1 кг)
$ 0.88
Кромид (1 кг)
$ 0.78
зелена салата (1 парче)
$ 0.61
Вода (1,5 литри)
$ 0.56
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 21.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 88.91
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 33.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 177.26
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,111.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 305.34
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.71
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 540.82
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 393.61

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 629.35

Аман Географски информации

Дознајте повеќе за Аман

Аман, главниот град на Јордан, е простран град кој беспрекорно ги спојува древните традиции на Блискиот Исток со модерните удобности на раздвижената метропола. Познат како „Белиот град“ поради неговата впечатливо бела архитектура, Аман е град полн со историја и култура.

Посетителите на Аман можат да бидат сведоци на неверојатни примери на архитектура од различни епохи, како што се античкиот римски амфитеатар и фасцинантната Цитадела што се надѕира над градот. Дополнително, Аман има разновиден спектар на музеи и уметнички галерии кои го прикажуваат богатото културно наследство на регионот.

За оние кои бараат посовремено искуство, Аман брзо станува водечка дестинација за шопинг од висока класа, одлично јадење и модерни опции за забава. Градот може да се пофали со се поголем број ресторани и барови од светска класа, дизајнерски бутици и меѓународни малопродажни места.

И покрај неговиот статус на модерен град, Аман исто така успеа да задржи силно чувство за традиционално арапско гостопримство и шарм. Градот е познат по своите раздвижени пазари, или басови, кои се одлично место да се доживее разнобојната култура и обичаи во регионот. Посетителите можат да најдат низа производи од локално производство, како што се текстил, керамика и накит, заедно со свежи производи и зачини.

За вистински да го ценат шармот и привлечноста на Аман, посетителите мора да одвојат време да ги истражат различните населби и области на градот. Од хипстерските кафулиња и уметнички галерии на улицата Виножито во Џабал Аман до живиот ноќен живот во Абдун и луксузните хотели и бањи во Свеифие, има по нешто за секого во овој жив град.

Генерално, Аман е град кој нуди жестока мешавина на античка историја, модерна култура и традиционален арапски шарм. Со своите топли и добредојдени луѓе, атракции од светска класа и бујна социјална сцена, Аман е дестинација која мора да ја посети секој што сака да ја доживее уникатната магија на Блискиот Исток.

Популарни прашања за Аман

Аман нуди различни населби како што се Abdoun, Sweifieh и Rainbow Street, познати по нивната живописна атмосфера, шопинг и опции за јадење.

Цените за изнајмување во Аман варираат во зависност од локацијата и големината на станот. Во просек, еден стан со една спална соба може да чини околу 400-700 долари месечно.

Аман има импресивни историски места како што се Аманската Цитадела, Римскиот театар и Кралскиот автомобилски музеј. Раздвижената област во центарот на градот исто така вреди да се истражува.

Аман има широка мрежа за јавен превоз, вклучувајќи автобуси, сервисни такси и апликации за возење со град. Таксистите се исто така широко достапни за удобно патување.

Аман е домаќин на престижни универзитети како Универзитетот во Јордан, германскиот Јордански универзитет и Американскиот универзитет во Мадаба, привлекувајќи студенти од различни дисциплини.

Аман е шопинг дестинација со различни опции. Ал Абдали Мол, Таџ Мол и Сити Мол се меѓу популарните трговски центри кои нудат различни локални и меѓународни брендови.

Аман нуди богата кулинарска сцена. Традиционалните јадења како Мансаф (јагнешко јадење) и Фалафел се нашироко уживани, заедно со голем број арапски и интернационални кујни.

Пролетните месеци април и мај и есенските месеци септември и октомври обезбедуваат пријатно време за истражување на Аман без екстремни температури.

Аман е домаќин на енергичните културни фестивали како што се Ноќите на Аманската Цитадела, Меѓународниот филмски фестивал во Аман и Фестивалот за култура и уметност Џераш.

Да, многу жители на Аман зборуваат англиски течно, особено во туристичките области, хотели, ресторани и бизниси, што ја прави комуникацијата погодна за посетителите.