Балка

Балка

Град во Јордан. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јордан
0.0
(0 критики)

Увид за Балка

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Балка

Овие податоци се наследени од Јордан, не припаѓаат на Балка.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.05
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.05
Капучино (нормално)
$ 3.24
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.49

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 53.66
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.54
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.35
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 7.05
Гориво (1 литар)
$ 1.42
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,378.86
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 31,838.49

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 51.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 30.26
Кино (1 седиште)
$ 12.30

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 53.38
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 51.10
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 103.84
Машки кожени деловни чевли
$ 79.34

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,153.25
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 742.42
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.69

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.33
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 6.73
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.53
Бел ориз (1 кг)
$ 1.69
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.94
локално сирење (1 кг)
$ 7.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.20
Говедско месо (1 кг)
$ 11.12
Јаболко (1 кг)
$ 1.86
Банана (1 кг)
$ 1.63
Портокал (1 кг)
$ 1.43
Домат (1 кг)
$ 0.71
Компир (1 кг)
$ 0.88
Кромид (1 кг)
$ 0.78
зелена салата (1 парче)
$ 0.61
Вода (1,5 литри)
$ 0.56
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 21.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 88.95
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 33.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 177.25
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,104.28

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 305.52
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.60
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 541.23
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 393.74

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 629.58

Балка Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Балка

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Балка Географски информации

Дознајте повеќе за Балка

Балка е град кој се наоѓа во централно-западниот регион на Јордан. Познат е по своите прекрасни природни пејзажи и мирна атмосфера, што го прави идеално бегство за оние кои бараат мирно повлекување. Балка е неколку километри оддалечена од Аман, главниот град на Јордан, и има население од над 200.000 жители.

Љубителите на природата ќе бидат воодушевени кога знаат дека Балка е дом на неколку природни резервати и паркови, што го прави идеално место за истражување на флората и фауната на Јордан. Некои популарни места ја вклучуваат познатата брана Вади Ал-Карак и топлите извори Маин.

Покрај природните убавини, Балка има неколку историски знаменитости кои вреди да се посетат. Примерите го вклучуваат античкиот град Шубак, античките кули Ал-Атеер и исламскиот музеј Ал-Мазар, кој прикажува антички артефакти и збирки од предисториското време.

Balqa е исто така одлична дестинација за оние кои се заинтересирани за кулинарски туризам. Градот има неколку традиционални ресторани кои служат автентични јордански јадења, а посетителите можат да уживаат во вкусните и зачинети деликатеси како Маклуба, Мансаф и Зарб.

И покрај неговата репутација како мирна дестинација, Балка нуди и неколку можности за авантуристички активности. Посетителите можат да уживаат во пешачење, качување по карпи и други спортски активности на отворено на ридскиот терен што го опкружува Балка.

Конечно, Balqa е прекрасно место за престој, со неколку врвни сместувачки капацитети, кои се движат од хотели до куќи, обезбедувајќи им на посетителите удобни сместувања и одлична услуга за клиентите.

Генерално, Балка, Јордан, е град кој се грижи за различни видови туризам. Со богата историја, прекрасен пејсаж, вкусни кулинарски искуства, авантуристички активности и удобно сместување, Балка е одлична дестинација за посетителите кои бараат автентично и незаборавно патување.

Популарни прашања за Балка

Трошоците за живот во Балка, Јордан се релативно прифатливи во споредба со поголемите градови во Јордан. Овде генерално се поевтини киријата, намирниците, превозот и јадењето надвор.

Балка, Јордан е познат по своите историски знаменитости, вклучувајќи ги и античките урнатини на Махаер, водопадот Вади Шуеиб и замокот Ајлун, нудејќи им на посетителите поглед во неговата богата историја и наследство.

Балка, Јордан генерално се смета за безбеден град и за жителите и за посетителите. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства за да се обезбеди лична безбедност.

Балка, Јордан доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими. Летата може да бидат доста топли со температури кои често надминуваат 35°C, додека зимите се релативно поладни со температури кои се движат од 5°C до 15°C.

Балка, Јордан нуди различни опции за превоз, вклучувајќи автобуси, такси и изнајмување приватни автомобили. Јавниот превоз е прилично сигурен, а таксите се широко достапни за практично патување во и околу градот.

Да, Балка, Јордан нуди неколку рекреативни објекти како што се паркови, спортски комплекси, фитнес центри и културни центри. Жителите и посетителите можат да уживаат во активности на отворено и да се вклучат во разни спортски и рекреативни активности.

Балка, Јордан има низа образовни институции, вклучувајќи училишта, колеџи и универзитети кои се грижат за различни образовни нивоа. Градот има приоритет за квалитетно образование и обезбедува можности и за локални и за странски студенти.

Балка, Јордан има добро воспоставен здравствен систем кој вклучува болници, клиники и медицински центри. Градот нуди квалитетни здравствени услуги, а жителите имаат пристап и до јавни и приватни медицински установи.

Балка, Јордан слави различни локални фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и фестивалот Балка, кој ја прикажува традиционалната музика, танц и културно наследство на регионот. Други популарни фестивали вклучуваат Еид Ал-Фитр и Курбан Бајрам.

Да, Балка, Јордан има разновидна кулинарска сцена со мешавина од традиционална јорданска кујна и меѓународни вкусови. Од локални продавачи на улични храна до ресторани за фино јадење, жителите и посетителите можат да уживаат во широк спектар на вкусни јадења.