Карак

Карак

Град во Јордан. Имаме 9 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јордан
0.0
(0 критики)

Увид за Карак

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Карак

Овие податоци се наследени од Јордан, не припаѓаат на Карак.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.05
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.05
Капучино (нормално)
$ 3.24
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.49

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 53.81
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.54
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.35
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 7.05
Гориво (1 литар)
$ 1.42
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,448.84
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 31,857.81

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 51.42
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 30.22
Кино (1 седиште)
$ 12.32

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 53.37
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 51.10
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 103.88
Машки кожени деловни чевли
$ 79.47

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,154.22
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 742.98
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.33
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 6.73
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.53
Бел ориз (1 кг)
$ 1.69
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.94
локално сирење (1 кг)
$ 7.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.20
Говедско месо (1 кг)
$ 11.12
Јаболко (1 кг)
$ 1.86
Банана (1 кг)
$ 1.63
Портокал (1 кг)
$ 1.43
Домат (1 кг)
$ 0.71
Компир (1 кг)
$ 0.88
Кромид (1 кг)
$ 0.78
зелена салата (1 парче)
$ 0.61
Вода (1,5 литри)
$ 0.56
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 21.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 88.91
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 33.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 177.26
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,111.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 305.34
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.71
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 540.82
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 393.61

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 629.35

Карак Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

  • 4.5
    2007-02-10 00:14:08
  • 5.7
    1956-12-18 19:53:06

Карак Географски информации

Дознајте повеќе за Карак

Добредојдовте во Карак, Јордан - скриен скапоцен камен во пустинскиот пејзаж! Сместен на 140 километри јужно од раздвижениот главен град Аман, Карак е мал и шармантен град кој нуди уникатен поглед во јорданската култура и историја.

Карак може да се пофали со богата историја која датира од 12 век, кога за прв пат бил основан како замок на крстоносците. Денес, посетителите можат да го истражуваат добро сочуваниот замок Карак, локација која нашироко се смета за еден од најдобрите примери на крстоносната архитектура на Блискиот Исток.

Освен замокот, градот Карак е дом на многу други историски локалитети, вклучувајќи го и светилиштето на пророкот Нух (Ное), кое е религиозно место кое го почитуваат и муслиманите и христијаните. Понатаму, античките гробници на градот даваат фасцинантен увид во традициите на погребување на Набатеанците, древно арапско племе кое го населувало регионот пред 2.000 години.

Посетителите на Карак ќе уживаат и во традиционалните градски пазари, каде што можат да се ценкаат за локално произведени ракотворби како што се керамика, текстил и накит. Пазарите се исто така одлично место за проба на традиционалната јорданска кујна, вклучувајќи јадења како што се мансаф (јагнешко јадење со ориз) и маклуба (наопаку тепсија со месо, ориз и зеленчук).

Вљубениците во природата ќе уживаат во природната убавина што го опкружува Карак. Планинарите можат да ја истражуваат блиската клисура Вади Муџиб, каде што можат да се прошетаат по плитките реки и да се восхитуваат на зачудувачките карпести формации што го обложуваат кањонот. Понатаму, Карак се наоѓа на кратко возење од Мртвото Море, најниската точка на земјата и светски позната дестинација по своите води богати со минерали и терапевтска кал.

Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на храна или љубител на природата, Карак има што да понуди за секого. Откријте ги скриените богатства на градот и потопете се во убавината на јорданската култура и наследство.

Популарни прашања за Карак

Замокот Карак е главната атракција во Карак, прикажувајќи импресивна крстоносничка архитектура. Вреди да се посети и Археолошкиот музеј, каде се изложени историски артефакти.

Да, Карак нуди различни сместувања за посетителите, вклучувајќи хотели, куќи за гости и апартмани. Можете да изберете од низа опции за да одговараат на вашите преференции и буџет.

Најдобро време за посета на Карак, Јордан е во текот на пролетта (март до мај) или есента (од септември до ноември), кога времето е пријатно за истражување на градот и неговите атракции.

Карак е познат по својата вкусна локална кујна. Некои популарни јадења вклучуваат мансаф (традиционално јорданско јадење), маклуба (слојно јадење со ориз) и фалафел (длабоко пржени топчиња од наут).

Карак е добро поврзан по пат, а во градот можете лесно да стигнете со автомобил или автобус. Во градот, такси се достапни за превоз, или можете да изберете да пешачите за да ги истражите главните области.

Да, замокот Карак е отворен за посетители. Тој е еден од најголемите замоци на крстоносците во регионот и нуди прекрасен поглед на градот и околните пејзажи. Може да се применуваат влезници.

Од Карак, можете да посетите други атракции во околните области. Мртвото Море, биосферниот резерват Дана и античкиот град Петра се популарни дестинации за еднодневни патувања достапни од Карак.

Да, Карак, Јордан е генерално безбеден град за посета. Сепак, како и со секоја дестинација за патување, препорачливо е да преземете нормални мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Карак доживува медитеранска клима со топли лета и студени зими. Летните температури можат да достигнат до 35°C (95°F), додека во зима, температурите може да паднат до околу 5°C (41°F).

Карак нуди различни активности на отворено за авантуристички ентузијасти. Пешачење во околните планини, истражување на блиските вади (суви речни корита) и доживување на локалната бедуинска култура се популарни активности.