Јужен Судан

Јужен Судан

🇸🇸
Земја. Имаме 10 држави и 1 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Јужен Судан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Јужен Судан

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.50
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 44.03
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.80
Капучино (нормално)
$ 0.30
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.88
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 6.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 1,980.68
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 2,376.81

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 325.24
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.99
Кино (1 седиште)
$ 0.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.99
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 15.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 6.93
Машки кожени деловни чевли
$ 18.47

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,176.05
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 638.65
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.85

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.59
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.47
Млеко (1 литар)
$ 1.28
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.40
Бел ориз (1 кг)
$ 2.45
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.49
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.05
Говедско месо (1 кг)
$ 11.89
Јаболко (1 кг)
$ 8.50
Банана (1 кг)
$ 0.59
Портокал (1 кг)
$ 0.40
Домат (1 кг)
$ 0.59
Компир (1 кг)
$ 0.50
Кромид (1 кг)
$ 0.59
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.98
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.00
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 0.00
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 100.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 833.33
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,584.54

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 3,272.22
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 2,501.93
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 11,249.21
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,369.32

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,997.42

Детали за квалитетот на воздухот за Јужен Судан

Метрика за квалитет на воздухот за Јужен Судан

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Јужен Судан Географски информации

ISO2
: SS
ISO3
: SSD
Phone Code
: +211
Currency
: SSP
Population
: 10,748,272 (2021)

Дознајте повеќе за Јужен Судан

Јужен Судан е најмладата земја во светот, откако се стекна со независност од Судан на 9 јули 2011 година. Сместена во Источна-Централна Африка, таа е земја без излез на море, која се граничи со Етиопија, Кенија, Уганда, Демократска Република Конго, Централноафриканска Република и Судан. Иако е една од најголемите земји во Африка, Јужен Судан е една од најмалку посетените поради политичката нестабилност и недостатокот на туристичка инфраструктура.

И покрај овие предизвици, Јужен Судан може да се пофали со неверојатна глетка и уникатен див свет што не може да се најде никаде на друго место во светот. Огромната дивина и националните паркови во земјата се дом на низа егзотични животни, вклучувајќи слонови, лавови, жирафи, зебри и газели. Националниот парк Бома, на пример, е популарна дестинација за гледање стада антилопи, павијани и брадавици, како и набљудување птици со над 200 видови птици.

Јужен Судан е дом на различно културно наследство, со околу 64 етнички групи кои зборуваат повеќе од 100 јазици и дијалекти. Жителите на Јужен Судан се познати по нивните традиционални танци, шарена племенска облека и сложени монистри. Посетителите можат да ја искусат уникатната културна разновидност на Јужен Судан преку присуство на културни фестивали, како што е годишниот фестивал на културата на округот Кајо-Кеџи.

Додека земјата се соочува со политички предизвици, има уште многу да се истражува во Јужен Судан за оние кои бараат авантура. Од пешачење низ планините до истражување на древните праисториски урнатини, до доживување на локалната култура, посетителите ќе најдат богатство од возбудливи искуства во овој африкански скапоцен камен.

Популарни прашања за Јужен Судан

Јужен Судан се соочува со безбедносни проблеми и се советува да избегнува несуштински патувања поради вооружени конфликти, криминал и непредвидлива политичка стабилност.

Официјалната валута на Јужен Судан е јужносуданската фунта (SSP). Се препорачува да носите доволно готовина бидејќи кредитните картички и банкоматите можеби нема да бидат широко прифатени.

Да, потребна е виза за влез во Јужен Судан. Се препорачува да се добие виза пред пристигнувањето од најблиската амбасада или конзулат на Јужен Судан.

Сувата сезона (од декември до април) е најдобро време за посета на Јужен Судан, бидејќи патиштата се попристапни и има помал ризик од обилни дождови.

Јужен Судан нуди уникатни атракции како што се Националниот парк Бома, Националниот парк Нимуле, мочуриштата Суд, разгледите на градот Џуба и културни искуства со различни племиња.

Патниците во Јужен Судан треба да бидат во тек со рутинските вакцини и да преземаат мерки на претпазливост против маларија, жолта треска и други болести што ги пренесуваат комарците. Медицинските установи се ограничени, па патничкото осигурување е од суштинско значење.

Официјален јазик на Јужен Судан е англискиот. Меѓутоа, нашироко се зборуваат и локални јазици како што се Динка, Нуер и Бари.

Водата од чешма во Јужен Судан не е безбедна за пиење. Се препорачува да се држите до флаширана вода или да користите таблети за прочистување на водата.

Јужен Судан го следи времето на Источна Африка (EAT), кое е UTC+3.

Почитувањето на старешините, скромното облекување, барањето дозвола пред фотографирањето и внимавањето на локалните обичаи и традиции се важни аспекти на културниот бонтон во Јужен Судан.