Јужен Ѓеонгсанг

Јужен Ѓеонгсанг

Град во Јужна Кореја. Имаме 26 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јужна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Јужен Ѓеонгсанг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Јужен Ѓеонгсанг

Овие податоци се наследени од Јужна Кореја, не припаѓаат на Јужен Ѓеонгсанг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 37.26
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.96
Капучино (нормално)
$ 3.67
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.46

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.05
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 44.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.08
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.01
Гориво (1 литар)
$ 1.26
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,137.13
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,891.98

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.43
Кино (1 седиште)
$ 10.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 57.84
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.73
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 80.74
Машки кожени деловни чевли
$ 112.73

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 11,702.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 7,952.43
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.50

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.27
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.56
Млеко (1 литар)
$ 2.10
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.90
Бел ориз (1 кг)
$ 3.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.21
локално сирење (1 кг)
$ 12.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.55
Говедско месо (1 кг)
$ 32.15
Јаболко (1 кг)
$ 6.76
Банана (1 кг)
$ 3.46
Портокал (1 кг)
$ 5.78
Домат (1 кг)
$ 5.43
Компир (1 кг)
$ 3.93
Кромид (1 кг)
$ 2.94
зелена салата (1 парче)
$ 2.32
Вода (1,5 литри)
$ 1.08
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.89
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 164.53
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.64

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 350.67
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 20,675.37

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 495.05
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 361.80
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,485.87
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 896.34

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,436.25

Јужен Ѓеонгсанг Географски информации

Дознајте повеќе за Јужен Ѓеонгсанг

Провинцијата Јужна Гјеонгсанг, Јужна Кореја се наоѓа во јужниот дел на земјата и е позната по својата богата историја, прекрасни природни пејзажи и живописна култура. Покраината е дом на многу популарни туристички дестинации, вклучувајќи ги градовите Бусан и Чангвон.

Една од главните атракции на провинцијата Јужен Гјеонгсанг е нејзиното прекрасно крајбрежје. Провинцијата е преполна со многу живописни плажи и приморски градови, како што се плажата Хаундае во Бусан и островот Геоје. Посетителите можат да ги истражат и многуте острови во близина на брегот, вклучувајќи го и живописниот остров Оедо во кој се наоѓа прекрасна ботаничка градина.

Јужен Ѓеонгсанг е исто така познат по своето културно наследство. Покраината има долга историја, која датира илјадници години од античката династија Сила. Многу од историските локалитети на покраината се прогласени за светско наследство на УНЕСКО, како што е античкиот главен град Ѓеонгџу. Посетителите можат да ги истражуваат и многуте храмови и палати во провинцијата, како што е храмот Тонгдоса, познат будистички храм познат по својата прекрасна архитектура.

Покрај природните и културните атракции, провинцијата Јужен Гјеонгсанг е и рај за љубителите на храната. Покраината е позната по својата вкусна кујна, која вклучува различни јадења од морска храна, како и традиционални корејски јадења. Посетителите можат да пробаат локални специјалитети во многуте ресторани и пазари за храна во покраината, како што е познатиот рибен пазар Јагалчи во Бусан.

Севкупно, провинцијата Јужна Ѓеонгсанг, Јужна Кореја е дестинација што мора да ја посети секој што е заинтересиран за корејската култура, историја и природна убавина. Со своето неверојатно крајбрежје, историски места и вкусна кујна, покраината нуди по нешто за секого и сигурно ќе остави незаборавни спомени на посетителите.

Популарни прашања за Јужен Ѓеонгсанг

Јужниот Ѓеонгсанг е дом на популарните атракции како што е историскиот град Ѓеонгџу, прекрасните плажи како Хаундае, живописните планини како Јири-сан и културните места како храмот Тонгдоса.

Јужната провинција Гјеонгсанг доживува влажна суптропска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 0°C (32°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Провинцијата Јужен Ѓеонгсанг е домаќин на неколку познати фестивали, вклучувајќи го фестивалот на цвета на цреша Џинха, фестивалот за танц со маски во Андонг, Светската културна изложба во Ѓеонгџу и меѓународниот филмски фестивал во Бусан.

Јужен Ѓеонгсанг има широка транспортна мрежа која вклучува автобуси, возови и такси. Тој е исто така добро поврзан со големите градови како Бусан и Даегу преку своите железнички и експресни системи.

Некои традиционални јадења што треба да се пробаат во провинцијата Јужен Ѓеонгсанг вклучуваат ssiat hotteok (палачинки исполнети со семиња), yukhoe bibimbap (измешан суров говедско месо), гвамеги (сушена харинга) и bichu naengmyeon (нудли од леќата).

Популарните шопинг дестинации во провинцијата Јужен Гјеонгсанг вклучуваат традиционалниот пазар Гјеонгџу, Премиум излезот Донгнае, Стоковната куќа Лоте и маркетот Бусанџин, нудејќи различни локални производи и модерни брендови.

Валутата што се користи во провинцијата Јужен Гјеонгсанг, Јужна Кореја е јужнокорејскиот вон (KRW). Се препорачува да носите малку готовина, иако кредитните картички се широко прифатени во големите претпријатија.

Ентузијастите на отворено можат да уживаат во активности како пешачење во Националниот парк Јири-сан, истражување на прекрасните плажи на островот Намхае, возење велосипед по реката Накдонг и посета на живописната алпска ботаничка градина Мирјанг.

Јужен Ѓеонгсанг може да се пофали со бројни историски знаменитости, вклучувајќи го храмот Булгукса, Грото Сеокгурам, храмот Хаеинса, гробниот комплекс Дареунгвон и опсерваторијата Чеомсеонгдае во Ѓеонгџу.

Популарните рекреативни паркови во провинцијата Јужен Гјеонгсанг го вклучуваат ридот Далмаџи, паркот Јонгдусан, паркот Таејонгдае и паркот на плажата Џинха, обезбедувајќи прекрасни природни поставки за одмор и релаксација.