Даегу

Даегу

Град во Јужна Кореја. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јужна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Даегу

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Даегу

Овие податоци се наследени од Јужна Кореја, не припаѓаат на Даегу.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 37.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.96
Капучино (нормално)
$ 3.67
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.46

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.05
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 44.46
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.08
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.02
Гориво (1 литар)
$ 1.26
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,146.39
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,899.49

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.42
Кино (1 седиште)
$ 10.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 57.86
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.74
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 80.76
Машки кожени деловни чевли
$ 112.76

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 11,700.79
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 7,954.60
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.50

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.27
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.56
Млеко (1 литар)
$ 2.10
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.90
Бел ориз (1 кг)
$ 3.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.21
локално сирење (1 кг)
$ 12.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.55
Говедско месо (1 кг)
$ 32.16
Јаболко (1 кг)
$ 6.76
Банана (1 кг)
$ 3.46
Портокал (1 кг)
$ 5.78
Домат (1 кг)
$ 5.43
Компир (1 кг)
$ 3.93
Кромид (1 кг)
$ 2.94
зелена салата (1 парче)
$ 2.32
Вода (1,5 литри)
$ 1.08
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.89
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 164.55
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 350.80
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 20,680.26

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 495.03
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 361.83
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,485.86
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 896.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,436.74

Даегу Географски информации

Дознајте повеќе за Даегу

Даегу е четвртиот по големина град во Јужна Кореја, сместен во југоисточниот дел на земјата. Со динамичен спој на културно наследство и модерни удобности, Даегу се етаблира како популарна дестинација меѓу домашните и меѓународните патници.

Богат со историја и традиционална култура, Даегу има многу да понуди. Може да ги истражувате локалните музеи, како што е музејот Гјеонгсанг-гамјеонг, кој е домаќин на изложби за корејската историја и култура и Меморијалниот музеј Апсан, прикажувајќи ја историјата на Корејската војна. Прошетајте низ историскиот пазар Сеомун, кој продава традиционални корејски производи повеќе од 100 години. Или, посетете ги многуте историски будистички храмови на Даегу, како што се храмот Донгваса и Националниот парк Гајасан.

Даегу е исто така центар на модерни удобности и е познат по своите живи трговски области, јадење од светска класа и жив ноќен живот. Градскиот моден кварт, Донгсеонгро, нуди широк спектар на опции за купување, од луксузни бутици до ефтини улични продавачи. Даегу, исто така, има разновидна и воодушевувачка низа на корејска кујна, вклучувајќи познати јадења како Макчанг и Самгетанг.

Една од најпознатите иконски градби во Даегу е огромната кула 83. Стоејќи на импресивни 2.526 стапки височина, тој нуди неверојатен поглед на градот и е атракција што мора да се посети.

Даегу е исто така познат по тоа што е домаќин на разновидни културни настани во текот на годината, вклучувајќи го Меѓународниот оперски фестивал Даегу и фестивалот Шарени Даегу.

Генерално, Даегу е жив град кој има по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани да се потопите во традиционалната корејска култура или да уживате во модерните удобности на градот, Даегу сигурно ќе биде незаборавно искуство.

Популарни прашања за Даегу

Населението на Даегу, Јужна Кореја е приближно 2,5 милиони луѓе.

Даегу доживува влажна суптропска клима со топли, влажни лета и благи зими.

Некои популарни атракции во Даегу ги вклучуваат паркот Апсан, пазарот Сеомун, Арборетумот Даегу и храмот Донгваса.

Трошоците за живот во Даегу се релативно прифатливи во споредба со другите поголеми градови во Јужна Кореја.

Даегу нуди удобен транспортен систем со автобуси, метро и такси кои се најчестите начини на патување.

Да, Даегу генерално се смета за безбеден град за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да преземете нормални мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Некои локални јадења што треба да се пробаат во Даегу вклучуваат Макчанг (свинско црева на скара), Dongnae pajeon (палачинка со зелен кромид) и Nakjibokkeum (октопод пржен со мешање).

Да, Даегу е домаќин на различни фестивали во текот на годината, вклучувајќи го фестивалот на фенерите во Даегу, меѓународниот оперски фестивал Даегу и фестивалот Даегу Чимак.

Некои популарни населби во Даегу ги вклучуваат Сеомун-донг, Банволданг, Дурју-донг и Донгсеонгно.

Локалната валута во Даегу, како и во остатокот од Јужна Кореја, е јужнокорејскиот вон (KRW).