Даеџон

Даеџон

Град во Јужна Кореја. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јужна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Даеџон

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Даеџон

Овие податоци се наследени од Јужна Кореја, не припаѓаат на Даеџон.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 37.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.96
Капучино (нормално)
$ 3.67
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.46

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.05
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 44.49
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.08
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.03
Гориво (1 литар)
$ 1.26
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,166.81
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,915.91

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.41
Кино (1 седиште)
$ 10.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 57.91
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.75
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 80.79
Машки кожени деловни чевли
$ 112.81

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 11,694.72
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 7,961.20
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.49

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.27
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.56
Млеко (1 литар)
$ 2.10
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.90
Бел ориз (1 кг)
$ 3.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.21
локално сирење (1 кг)
$ 12.19
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.55
Говедско месо (1 кг)
$ 32.19
Јаболко (1 кг)
$ 6.76
Банана (1 кг)
$ 3.46
Портокал (1 кг)
$ 5.79
Домат (1 кг)
$ 5.44
Компир (1 кг)
$ 3.94
Кромид (1 кг)
$ 2.94
зелена салата (1 парче)
$ 2.32
Вода (1,5 литри)
$ 1.08
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.90
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.37

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 164.54
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.66

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 351.08
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 20,690.29

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 494.82
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 361.81
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,485.89
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 896.01

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,437.95

Даеџон Географски информации

Дознајте повеќе за Даеџон

Даеџеон е раздвижен град кој се наоѓа во централниот регион на Јужна Кореја. Со население од приближно 1,5 милиони луѓе, тој е петти по големина град во земјата. Daejeon е познат по својата иновативна технологија, истражување, наука и образование, што го прави водечка дестинација и за науката и за деловните ентузијасти.

Една од најпопуларните атракции во градот е Експо Паркот, кој првично беше изграден за Меѓународната изложба во 1993 година. Паркот располага со различни изложбени сали, музеи и еколошки парк каде посетителите можат да уживаат во живописната прошетка низ езерото. Друго одлично место за посета во Даеџон е Арборетумот Ханбат, кој е дом на над 1.000 видови растенија и дрвја. Арборетумот е совршен за љубителите на природата, нудејќи широка мрежа на пешачки патеки и места за излет.

Покрај прекрасните паркови, Даеџеон е дом и на неколку културни места, вклучувајќи го и Музејот на уметност во Даеџон. Музејот прикажува разновидна модерна и современа корејска уметност, вклучувајќи слики, скулптури и инсталации. Друга популарна културна атракција е Центарот за култура и уметност Даеџон, кој е домаќин на голем број претстави, вклучувајќи театар, музика и танц.

За љубителите на шопинг, Daejeon нуди разновиден избор на трговски центри, вклучувајќи го и подземниот трговски центар Daejeon Jungang, кој има над 600 продавници кои продаваат сè, од облека и електроника до традиционални корејски ракотворби. Градот може да се пофали и со живописна храна, која нуди широк спектар на традиционални корејски деликатеси, како и интернационална кујна.

Генерално, Daejeon е град кој нуди по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за природа, култура, наука или шопинг, овој жив град ветува дека ќе понуди возбудливо и пријатно искуство. Со својата комбинација на културни и модерни атракции и топло добредојде локалното население, Даеџеон е совршена дестинација за посета.

Популарни прашања за Даеџон

Даеџеон нуди низа атракции, вклучувајќи го научниот парк Експо, топлите извори Јусеонг, националните гробишта Даеџон и музејот за валута.

Најдобро време за посета е во текот на пролетта (април до мај) или есен (од септември до октомври) кога времето е благо и пријатно.

Упатете се до Арборетумот Ханбат, Музејот на уметност во Даеџон или конфучијанското училиште Донгчунданг за да се потопите во богатото корејско културно наследство.

Планината Бомунсан и Националниот парк Ѓерјонгсан се популарни дестинации за пешачење во близина на Даеџеон кои нудат прекрасни пејзажи и добро обележани патеки.

Daejeon е познат по своите престижни универзитети како KAIST (Кореа напреден институт за наука и технологија) и Националниот универзитет Чунгам.

Кога сте во Даеџеон, не пропуштајте да ги пробате локалните специјалитети како Галбиџим (кратки ребра со крцкави ребра), Бибимбап (мешан ориз) и Конгнамул Гукбап (супа од никулци од соја со ориз).

Daejeon има широк систем за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и систем на метро, ​​што го прави погодно да се движите низ градот. Такси се исто така лесно достапни.

Да, Daejeon е домаќин на различни фестивали и настани во текот на годината, како што се Меѓународниот фестивал на виното Daejeon, Меѓународниот музички фестивал Daejeon и Меѓународниот филмски фестивал Daejeon.

Сејонг Сити, Гонџу и Нонсан се блиски градови кои вреди да се истражат од Даеџон, а секој нуди свои уникатни атракции и искуства.

Да, Daejeon генерално се смета за безбеден за туристите. Како и во секој град, препорачливо е да преземете стандардни мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.