Провинција Ѓеонгги

Провинција Ѓеонгги

Град во Јужна Кореја. Имаме 43 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јужна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Провинција Ѓеонгги

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Провинција Ѓеонгги

Овие податоци се наследени од Јужна Кореја, не припаѓаат на Провинција Ѓеонгги.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 37.26
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.96
Капучино (нормално)
$ 3.67
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.46

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.05
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 44.46
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.08
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.02
Гориво (1 литар)
$ 1.26
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,141.50
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,895.51

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.42
Кино (1 седиште)
$ 10.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 57.85
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.73
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 80.75
Машки кожени деловни чевли
$ 112.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 11,701.79
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 7,953.30
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.50

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.27
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.56
Млеко (1 литар)
$ 2.10
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.90
Бел ориз (1 кг)
$ 3.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.21
локално сирење (1 кг)
$ 12.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.55
Говедско месо (1 кг)
$ 32.16
Јаболко (1 кг)
$ 6.76
Банана (1 кг)
$ 3.46
Портокал (1 кг)
$ 5.78
Домат (1 кг)
$ 5.43
Компир (1 кг)
$ 3.93
Кромид (1 кг)
$ 2.94
зелена салата (1 парче)
$ 2.32
Вода (1,5 литри)
$ 1.08
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.89
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 164.54
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 350.73
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 20,677.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 495.05
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 361.81
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,485.85
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 896.28

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,436.43

Провинција Ѓеонгги Географски информации

Дознајте повеќе за Провинција Ѓеонгги

Провинцијата Gyeonggi е најнаселената провинција во Јужна Кореја, која се наоѓа во централниот регион на земјата. Познат е по својата богата историја, природни убавини и просперитетни модерни градови. Се граничи со главниот град Сеул, провинцијата Ѓеонгги стана економски и културен центар во регионот.

Покраината опфаќа широк спектар на пејзажи, вклучувајќи планини, реки и плажи. Пешачките патеки нудат прекрасен поглед на селата, додека брегот нуди можности за спортови на вода како што се риболов и сурфање. Провинцијата Ѓеонгги е исто така дом на неколку национални паркови, вклучувајќи го и Националниот парк Бухансан и Ѓеонгги Гринвеј.

Покрај природните чуда, провинцијата Ѓеонгги има богато културно наследство со бројни антички храмови и историски знаменитости. Тврдината Сувон Хвасеонг е место за светско наследство на УНЕСКО и една од најпознатите атракции во регионот. Корејското народно село, жив музеј на отворено, ја прикажува традиционалната корејска архитектура и начин на живот.

Покраината е позната и по својата иновативна технологија и модерни градови, вклучувајќи го планираниот град Илсан и метрополата Инчеон. Градовите се дом на различни фестивали и културни настани во текот на годината, вклучително и Инчеон Пентапорт Рок фестивал и Гангнам фестивал.

Провинцијата Ѓеонгги е позната по својата традиционална корејска кујна, вклучувајќи јадења како булгоги и бибимбап. Покраината е дом и на многу специјални јадења, како што се Сувон галби и Сонгтан дак галби.

Накратко, провинцијата Gyeonggi е убав и разновиден регион со многу што да им понуди на посетителите. Од неговата природна убавина до богатото културно наследство, модерните градови и вкусната кујна, има нешто во кое секој може да ужива. Без разлика дали сте љубител на природата, љубител на историјата или љубител на храна, провинцијата Ѓеонгги сигурно ќе ве остави со незаборавни спомени.

Популарни прашања за Провинција Ѓеонгги

Населението на провинцијата Ѓеонгги, Јужна Кореја е приближно 13,4 милиони.

Да, провинцијата Ѓеонгги е популарна туристичка дестинација позната по местата на културно наследство, прекрасните пејзажи и забавните паркови.

Некои задолжителни атракции во провинцијата Ѓеонгги ги вклучуваат DMZ (демилитаризирана зона), тврдината Сувон Хвасеонг, Тематскиот парк Еверленд и Малата Франција.

Провинцијата Ѓеонгги вклучува градови како што се Сеул, Инчеон, Сувон, Гојанг, Бучеон и Ансан, меѓу другите.

Провинцијата Ѓеонгги доживува релативно блага клима со топли лета и студени зими. Пролетта и есента нудат пријатно време.

Да.

Некои традиционални јадења што треба да се пробаат во провинцијата Ѓеонгги се Бибимбап (мешан ориз), Галби (ребра на скара), Јапча (стаклени тестенини со мешање) и Дакгалби (зачинета пржена пилешка).

Да, провинцијата Ѓеонгги е лесно достапна од Сеул бидејќи се граничи со главниот град и има широка транспортна мрежа, вклучувајќи возови, автобуси и системи на метро.

Некои познати шопинг области во провинцијата Ѓеонгги се Myeongdong во Сеул, Incheon Chinatown, Paju Premium Outlets и Lotte стоковна куќа во Сувон.

Да.