Провинција Јужна Чунгчеонг

Провинција Јужна Чунгчеонг

Град во Јужна Кореја. Имаме 28 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јужна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Провинција Јужна Чунгчеонг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Провинција Јужна Чунгчеонг

Овие податоци се наследени од Јужна Кореја, не припаѓаат на Провинција Јужна Чунгчеонг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 37.26
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.96
Капучино (нормално)
$ 3.67
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.46

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.05
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 44.46
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.08
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.02
Гориво (1 литар)
$ 1.26
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,141.50
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,895.51

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.42
Кино (1 седиште)
$ 10.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 57.85
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.73
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 80.75
Машки кожени деловни чевли
$ 112.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 11,701.79
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 7,953.30
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.50

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.27
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.56
Млеко (1 литар)
$ 2.10
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.90
Бел ориз (1 кг)
$ 3.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.21
локално сирење (1 кг)
$ 12.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.55
Говедско месо (1 кг)
$ 32.16
Јаболко (1 кг)
$ 6.76
Банана (1 кг)
$ 3.46
Портокал (1 кг)
$ 5.78
Домат (1 кг)
$ 5.43
Компир (1 кг)
$ 3.93
Кромид (1 кг)
$ 2.94
зелена салата (1 парче)
$ 2.32
Вода (1,5 литри)
$ 1.08
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.89
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 164.54
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 350.73
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 20,677.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 495.05
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 361.81
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,485.85
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 896.28

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,436.43

Провинција Јужна Чунгчеонг Географски информации

Дознајте повеќе за Провинција Јужна Чунгчеонг

Јужната провинција Чунгчеонг се наоѓа во западниот дел на Јужна Кореја, граничи со Корејската демилитаризирана зона на север и Жолтото Море на запад. Оваа провинција е поделена на шест градови и осум окрузи, од кои сите имаат свој уникатен шарм и атракции.

Една од најпопуларните дестинации во провинцијата Јужна Чунгчеонг е Даеџон, петтиот по големина град во Јужна Кореја. Daejeon е познат по својата врвна технологија и иновативни истражувачки институции, како што се Напредниот институт за наука и технологија на Кореја и научниот град Даедеок. Во него се наоѓаат и топлите извори Јусеонг, една од најпознатите топли извори во Јужна Кореја.

Друг град кој вреди да се истражува во јужната провинција Чунгчеонг е Чеонан. Овој град е богат со историја и култура, со неколку антички храмови и светилишта кои го издржале тестот на времето. Некои од најзначајните знаменитости во Чеонан ги вклучуваат храмот Гагвонса, храмот Сеонгеунг и планината Таејосан.

Една од најзначајните атракции во целата провинција е Националниот музеј Бујео, кој се наоѓа во округот Бујео. Овој музеј содржи повеќе од 120.000 артефакти и реликвии од Кралството Баекје, кое владее со Јужна Кореја повеќе од 700 години.

Други значајни атракции во провинцијата Јужна Чунгчеонг ги вклучуваат Националниот музеј Гонџу, храмот Магокса и Корејското народно село Нонсан. Покрај тоа, оваа провинција е позната и по својата локална кујна, како што се Gongju maeuntang (зачинета риба чорба) и Cheongyang gochu (лута пиперка).

Севкупно, провинцијата Јужна Чунгчеонг нуди автентично корејско искуство, со своето богато културно наследство, неверојатни природни пејзажи и привлечни локални деликатеси. Несомнено е дестинација што вреди да се истражи за љубителите на историјата, љубителите на природата и љубителите на храната.

Популарни прашања за Провинција Јужна Чунгчеонг

Јужната провинција Чунгчеонг се наоѓа во западниот дел на Јужна Кореја.

Од 2020 година, населението на провинцијата Јужен Чунгчеонг е приближно 2,11 милиони.

Јужната провинција Чунгчеонг има влажна суптропска клима со топли лета и студени зими.

Некои популарни градови во провинцијата Јужен Чунгчеонг вклучуваат Даеџон, Чеонан и Хонгсеонг.

Провинцијата Јужна Чунгчеонг е позната по атракции како што се езерото Даечеонг, Националниот парк Гјерјонгсан и Салата на независноста на Кореја.

Локалните специјалитети во провинцијата Јужен Чунгчеонг вклучуваат бибимбап во стилот на Чунгчеонг, Чалборибап (јачмен ориз) и Тангпјеонгчае (салата од зеленчук).

Да, провинцијата Јужна Чунгчеонг има развиена транспортна мрежа вклучувајќи автопати, железници и меѓународен аеродром во Чеонгџу.

Да, провинцијата Јужна Чунгчеонг е домаќин на различни традиционални фестивали во текот на годината, како што се Меѓународниот фестивал на виното Даеџон и меѓународниот фестивал на танцот Чеонан.

Главните индустрии во провинцијата Јужна Чунгчеонг вклучуваат производство, високотехнолошки индустрии, земјоделство и туризам.

Да, провинцијата Јужна Чунгчеонг е дом на неколку универзитети и образовни институции, вклучително и Националниот универзитет Чунгам и кампусот KAIST Daejeon.