Сити Сејонг

Сити Сејонг

Град во Јужна Кореја. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Јужна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Сити Сејонг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Сити Сејонг

Најлошото Населби во Сити Сејонг

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сити Сејонг

Овие податоци се наследени од Јужна Кореја, не припаѓаат на Сити Сејонг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 37.26
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.96
Капучино (нормално)
$ 3.67
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.46

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.05
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 44.46
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.08
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.02
Гориво (1 литар)
$ 1.26
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,141.50
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,895.51

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.42
Кино (1 седиште)
$ 10.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 57.85
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.73
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 80.75
Машки кожени деловни чевли
$ 112.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 11,701.79
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 7,953.30
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.50

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.27
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.56
Млеко (1 литар)
$ 2.10
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.90
Бел ориз (1 кг)
$ 3.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.21
локално сирење (1 кг)
$ 12.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.55
Говедско месо (1 кг)
$ 32.16
Јаболко (1 кг)
$ 6.76
Банана (1 кг)
$ 3.46
Портокал (1 кг)
$ 5.78
Домат (1 кг)
$ 5.43
Компир (1 кг)
$ 3.93
Кромид (1 кг)
$ 2.94
зелена салата (1 парче)
$ 2.32
Вода (1,5 литри)
$ 1.08
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.89
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 164.54
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 350.73
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 20,677.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 495.05
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 361.81
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,485.85
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 896.28

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,436.43

Сити Сејонг Географски информации

Дознајте повеќе за Сити Сејонг

Сејонг Сити - идниот град на Јужна Кореја

Сејонг Сити е административен град кој се наоѓа во централниот регион на Јужна Кореја. Овој нов урбан развој е создаден за да се ублажи метежот во главниот град Сеул и да се поттикне рамномерен регионален развој. Градот го добил името по четвртиот крал од династијата Чосеон, кралот Сејонг Велики, кој е познат по неговиот придонес во унапредувањето на науката, културата и технологијата.

Сејонг Сити е модерен, планиран град кој има за цел да биде паметен, одржлив и град на иднината што може да се живее. Може да се пофали со висококвалитетна животна средина со врвни објекти, јавни простори и зелени површини. Градот е дизајниран да биде погоден за пешаците, со велосипедски патеки и патеки за пешачење што поврзуваат станбени области, паркови и комерцијални зони.

Сејонг Сити е исто така центар на иновации и технологија. Тој е дом на неколку истражувачки институции, вклучувајќи го Корејскиот воздухопловноистражувачки институт, Корејскиот институт за истражување на полупроводници и Корејската информативна служба за образование и истражување. Градот исто така е полигон за тестирање за новите технологии како што се самоуправувачки автомобили, паметни домови и решенија за обновлива енергија.

Но, градот Сејонг е повеќе од само високотехнолошки и модерен град. Тоа е културен центар кој ја слави богатата историја и традиции на Кореја. Градот има неколку музеи, уметнички галерии и места за изведба каде посетителите можат да се запознаат со културата и наследството на земјата. Градот Сејонг е познат и по одличната храна, со различни традиционални корејски јадења и интернационална кујна на располагање.

Сејонг Сити е одлична дестинација за деловни патници, туристи и иселеници кои бараат висококвалитетно животно искуство во жив и напреден град. Со своите модерни капацитети, напредна технологија и културно богатство, градот Сејонг е навистина идниот град на Јужна Кореја.

Популарни прашања за Сити Сејонг

Sejong City се наоѓа во Јужна Кореја.

Населението на градот Сејонг е приближно ХХХ,ХХХ.

Градот Сејонг има површина од ХХХ квадратни километри.

Градот Сејонг доживува умерена клима со топли лета и студени зими.

Главниот јазик што се зборува во градот Сејонг е корејскиот.

Популарните атракции во градот Сејонг ги вклучуваат паркот на езерото Сејонг, храмот Гванчокса и Музејот на уметност Сејонг.

Да, Сејонг Сити е главен економски центар во Јужна Кореја познат по својот фокус на истражување и развој.

Некои блиски градови кои треба да се посетат од градот Сејонг вклучуваат Даеџеон, Чеонан и Гонџу.

Да, градот Сејонг е добро поврзан со транспортни опции, вклучувајќи автобуси и возови.

Сејонг Сити генерално се смета за безбедно место за живеење со ниски стапки на криминал.