Јужноафриканска Република

Јужноафриканска Република

🇿🇦
Земја. Имаме 9 држави и 314 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Јужноафриканска Република

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Јужноафриканска Република

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 36.85
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.32
Капучино (нормално)
$ 1.81
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.91

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.53
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 42.43
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.07
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.93
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.76
Гориво (1 литар)
$ 1.24
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 18,666.74
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,615.15

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 30.33
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.50
Кино (1 седиште)
$ 5.81

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.55
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.30
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.24
Машки кожени деловни чевли
$ 74.05

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 969.19
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 752.73
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.20

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.11
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.89
Млеко (1 литар)
$ 1.00
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.90
Бел ориз (1 кг)
$ 1.42
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.00
локално сирење (1 кг)
$ 6.82
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.26
Говедско месо (1 кг)
$ 6.30
Јаболко (1 кг)
$ 1.37
Банана (1 кг)
$ 1.32
Портокал (1 кг)
$ 1.28
Домат (1 кг)
$ 1.39
Компир (1 кг)
$ 1.11
Кромид (1 кг)
$ 1.30
зелена салата (1 парче)
$ 0.97
Вода (1,5 литри)
$ 0.88
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.27
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.68

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 101.46
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 40.86

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 183.84
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,091.74

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 440.59
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 333.06
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 837.92
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 652.00

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,286.92

Детали за квалитетот на воздухот за Јужноафриканска Република

Метрика за квалитет на воздухот за Јужноафриканска Република

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Јужноафриканска Република Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Јужноафриканска Република Географски информации

ISO2
: ZA
ISO3
: ZAF
Phone Code
: +27
Currency
: ZAR
Population
: 59,392,255 (2021)

Дознајте повеќе за Јужноафриканска Република

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Јужна Африка, крајната дестинација за преглед на имотите низ целата земја.

Јужна Африка е спектакуларна земја позната по својата исклучителна природна убавина, богата културна разновидност и живи градови. Од величествениот Тејбл Планина во Кејп Таун до култниот национален парк Кругер, Јужна Африка нуди навистина уникатно искуство за посетителите од целиот свет.

Како рецензент на недвижности, ние ги избравме и куриравме најдобрите имоти во Јужна Африка за да можете да ги прегледате, почнувајќи од луксузни вили до станови погодни за буџетот. Ако планирате да се преселите во Јужна Африка или на одмор, не барајте понатаму, бидејќи имаме се што треба да знаете пред да го изберете вашиот следен имот.

Еден од уникатните аспекти на Јужна Африка е нејзиниот разновиден пејзаж со недвижнини. Од раздвижената метропола Јоханесбург до порелаксираниот и помирен Кејп Таун, има низа имоти кои се грижат за различни животни стилови и преференции. Нашиот тим од експерти опширно ги разгледа и ги оцени имотите, земајќи ги предвид факторите како што се локацијата, капацитетите и целокупното задоволство.

Дополнително, разбираме дека купувањето или изнајмувањето имот е огромна одлука. Затоа, се грижиме дека нашите прегледи се непристрасни и информативни, покривајќи сè, од состојбата на имотот до неговото соседство. Се гордееме што нудиме доверливи и автентични критики, осигурувајќи дека донесувате информирана одлука.

Значи, без разлика дали барате чудна куќа на село или модерен стан во градот, страницата на TrustLocale.com во Јужна Африка ве опфати. Продолжете да прелистувате и дозволете ни да ви помогнеме да го најдете вашиот следен совршен имот.

Популарни прашања за Јужноафриканска Република

Популарни градови за посета во Јужна Африка вклучуваат Кејп Таун, Јоханесбург, Дурбан, Преторија и Порт Елизабет.

Најдобро време за посета на Јужна Африка е во текот на нејзината летна сезона, помеѓу ноември и февруари, кога времето е топло и сончево.

Туристичките атракции кои мора да се посетат во Јужна Африка вклучуваат планина Табела, Националниот парк Кругер, Кејп на добра надеж, островот Робен и музејот на Апартхејдот.

Иако Јужна Африка може да биде безбедна за туристите, важно е да се преземат одредени мерки на претпазливост поради повисоката стапка на криминал. Секогаш бидете внимателни и следете ги локалните совети.

Валутата што се користи во Јужна Африка е јужноафриканскиот ранд (ЗАР). Препорачливо е да имате некоја локална валута и да ја користите за подобра удобност.

Јужна Африка има 11 официјални јазици, вклучувајќи англиски, африканс, зулу, коса и други. Англискиот јазик е широко зборуван и разбирлив во повеќето туристички области.

Просечната цена на сместување во Јужна Африка варира во зависност од видот и локацијата. Опциите за буџетот се движат од приближно 500-800 ZAR за една ноќ.

Локалната јужноафриканска кујна вклучува јадења како што се боботи (зачинет мелено месо), буреворс (колбас), билтонг (сушено суво месо) и малва пудинг за десерт.

Граѓаните од многу земји не бараат виза за да ја посетат Јужна Африка за престој до 90 дена. Проверете кај јужноафриканската амбасада за конкретни барања.

Опциите за транспорт во Јужна Африка вклучуваат домашни летови, автобуси на долги растојанија, возови, изнајмување автомобили и такси. Uber е достапен и во поголемите градови.