Австралија

Австралија

🇦🇺
Земја. Имаме 8 држави и 4152 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Австралија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Австралија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.54
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 89.92
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.89
Капучино (нормално)
$ 3.49
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.64

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 3.21
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 109.85
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.81
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.84
Гориво (1 литар)
$ 1.26
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,430.86
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,355.44

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 53.20
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 17.77
Кино (1 седиште)
$ 14.20

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.35
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 62.09
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 114.97
Машки кожени деловни чевли
$ 134.07

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 8,292.74
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 6,329.23
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.34

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 7.02
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 6.60
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.42
Бел ориз (1 кг)
$ 2.18
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.92
локално сирење (1 кг)
$ 10.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.46
Говедско месо (1 кг)
$ 14.28
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 2.62
Портокал (1 кг)
$ 3.02
Домат (1 кг)
$ 4.40
Компир (1 кг)
$ 2.46
Кромид (1 кг)
$ 2.16
зелена салата (1 парче)
$ 2.34
Вода (1,5 литри)
$ 1.71
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.83
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 28.12

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 217.38
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.14
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 57.54

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,577.60
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,881.87

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,530.60
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 1,217.39
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,481.22
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,802.86

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 3,465.93

Детали за квалитетот на воздухот за Австралија

Метрика за квалитет на воздухот за Австралија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Австралија Историја на земјотреси

Австралија Географски информации

ISO2
: AU
ISO3
: AUS
Phone Code
: +61
Currency
: AUD
Population
: 25,688,079 (2021)

Дознајте повеќе за Австралија

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Австралија, вашиот водич за разновидниот и просперитетен пазар на недвижности во оваа прекрасна и огромна земја. Со своите зачудувачки природни пејзажи, опуштениот начин на живот и силната економија, Австралија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститори од целиот свет.

Австралија има една од најсилните економии во светот и бунар. -регулиран пазар на недвижности, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Австралија нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во австралиски имот е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. Пазарот на недвижности во земјата историски покажува постојан раст, а со голема побарувачка за имот во популарните области, често има недостиг од понуда. Дополнително, Австралија има добро развиен пазар за изнајмување, кој може да понуди атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Австралија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Австралија.

Без разлика дали сте заинтересирани за бучните градови Сиднеј и Мелбурн, сончевите плажи на Голд Коуст и Перт или зачудувачките Природните пејзажи на Outback и Тасманија, страницата на TrustLocale.com во Австралија има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имотот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Австралија е врвен избор за инвеститорите во имот од целиот свет.

Популарни прашања за Австралија

Валутата на Австралија е Австралискиот долар (AUD).

Некои од поголемите градови во Австралија ги вклучуваат Сиднеј, Мелбурн, Бризбејн, Перт и Аделаида.

Официјален јазик на Австралија е англискиот.

Австралија опфаќа повеќе временски зони, вклучувајќи австралиско источно стандардно време (AEST) и австралиско западно стандардно време (AWST).

Австралија доживува низа клими, од тропска на север до умерена на југ. Централните области се претежно сушни.

Популарните туристички атракции во Австралија ги вклучуваат Сиднејската опера, Големиот корален гребен, Улуру (Ајерс карпа) и Големиот Океански пат.

Трошоците за живот во Австралија може да варираат во зависност од градот, но генерално се смета дека се релативно високи во споредба со многу други земји.

Австралија има универзален здравствен систем наречен Медикер, кој обезбедува пристап до субвенционирана медицинска и болничка нега за нејзините граѓани и постојани жители.

Да, на повеќето посетители во Австралија им е потребна виза. Видот на потребната виза зависи од целта и времетраењето на вашата посета.

Традиционалните австралиски јадења вклучуваат вегемит, пити со месо, Ламингтонс (пандишпан премачкан со чоколадо и кокос) и барамунди (риба).