Австрија

Австрија

🇦🇹
Земја. Имаме 9 држави и 2361 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Австрија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Австрија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 70.84
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.48
Капучино (нормално)
$ 3.78
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 3.05

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.68
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 54.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.89
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.95
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 32.43
Гориво (1 литар)
$ 1.80
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,394.82
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,294.03

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 41.11
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 21.93
Кино (1 седиште)
$ 13.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 98.66
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 43.25
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.01
Машки кожени деловни чевли
$ 121.54

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 6,641.14
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,843.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.32

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.06
Млеко (1 литар)
$ 1.51
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.60
Бел ориз (1 кг)
$ 2.40
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.27
локално сирење (1 кг)
$ 16.90
Пилешко месо (1 кг)
$ 13.54
Говедско месо (1 кг)
$ 20.23
Јаболко (1 кг)
$ 2.63
Банана (1 кг)
$ 2.17
Портокал (1 кг)
$ 2.78
Домат (1 кг)
$ 4.35
Компир (1 кг)
$ 1.96
Кромид (1 кг)
$ 1.74
зелена салата (1 парче)
$ 1.73
Вода (1,5 литри)
$ 0.75
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.51
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.51

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 348.66
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.09
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.96

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 331.75
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 12,335.93

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 916.76
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 737.99
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,633.42
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,291.99

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,582.99

Детали за квалитетот на воздухот за Австрија

Метрика за квалитет на воздухот за Австрија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Австрија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Австрија Географски информации

ISO2
: AT
ISO3
: AUT
Phone Code
: +43
Currency
: EUR
Population
: 8,955,797 (2021)

Дознајте повеќе за Австрија

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Австрија, вашиот водич за софистицираниот и шармантен пазар на недвижности во оваа прекрасна алпска земја. Со своите прекрасни пејзажи, богатото културно наследство и високиот животен стандард, Австрија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат врвна можност за инвестирање.

Австрија има стабилна економија, добро регулиран пазар на недвижности. , и висок стандард на живеење, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Австрија нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во австриски имот е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. Пазарот на недвижности во земјата историски покажува постојан раст, а со голема побарувачка за имот во популарните области, често има недостиг од понуда. Дополнително, Австрија има добро воспоставена туристичка индустрија, која може да понуди атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Австрија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Австрија.

Без разлика дали сте заинтересирани за величественоста на Виена, падините на австриските Алпи или идиличните села на Салцкамергут, Home Страницата на Trust's Austria има се што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Австрија е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат врвна можност за инвестирање.

Популарни прашања за Австрија

Трошоците за живот во Австрија обично се повисоки од европскиот просек, а најголемите градови како Виена се најскапи.

Австрија има сеопфатен здравствен систем, и иако не е целосно бесплатен, поголемиот дел од здравствените услуги се покриени со социјално осигурување.

Просечната кирија во Австрија варира во зависност од градот и регионот. Во Виена, на пример, просечната месечна кирија за еднособен стан е околу 900-1200 евра.

Австрија генерално се смета за безбедна земја со ниска стапка на криминал. Сепак, секогаш се препорачува да преземете стандардни мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Барањата за виза за Австрија зависат од вашата земја на потекло. На граѓаните на ЕУ/ЕЕА не им е потребна виза, додека на граѓаните кои не се членки на ЕУ може да им треба виза и за краткорочни посети и за долгорочен престој.

Австрија е позната по своите неверојатни алпски пејзажи, историски градови како Виена и Салцбург, шармантни села и културни места како што се палатата Шенбрун и тврдината Хоензалцбург.

Австрија има умерена континентална клима со топли лета и студени зими. Времето може значително да се разликува во зависност од регионот, при што алпските области ќе имаат пониски температури и повеќе снежни врнежи.

Официјален јазик на Австрија е германскиот. Сепак, англискиот јазик е широко зборуван и разбирлив во туристичките области, хотелите и поголемите градови.

Австрија има добро развиен јавен транспортен систем, вклучувајќи возови, трамваи, автобуси и подземни метро системи во поголемите градови. Достапни се и такси и автомобили за изнајмување.

Најдобрите времиња за посета на Австрија се во текот на пролетта (април до јуни) и есента (септември до октомври), кога можете да уживате во убаво време, помалку гужви и потенцијално пониски цени во споредба со шпицот на туристичките сезони.