Американски Девствени Острови

Американски Девствени Острови

🇻🇮
Земја. Имаме 3 држави и 20 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Американски Девствени Острови

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Американски Девствени Острови

Јадење и пиење

Нема доволно податоци

Транспорт

Нема доволно податоци

Слободно време и хоби и спорт

Нема доволно податоци

Облека

Нема доволно податоци

Цени на станови

Нема доволно податоци

Купување на намирници

Нема доволно податоци

Месечни сметки

Нема доволно податоци

Грижа за деца

Нема доволно податоци

Изнајмување

Нема доволно податоци

Плати

Нема доволно податоци

Детали за квалитетот на воздухот за Американски Девствени Острови

Метрика за квалитет на воздухот за Американски Девствени Острови

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Американски Девствени Острови Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Градови во Американски Девствени Острови

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Американски Девствени Острови Географски информации

ISO2
: VI
ISO3
: VIR
Phone Code
: +1-340
Currency
: USD
Population
: 105,870 (2021)

Дознајте повеќе за Американски Девствени Острови

Добредојдовте на страницата Девствени Острови (САД) на TrustLocale.com, вашиот извор за вредни информации за овој прекрасен остров. Девствените острови (САД) се група острови лоцирани во Карипското Море и се неинкорпорирана територија на Соединетите држави. Оваа прекрасна дестинација е позната по кристално чистите тиркизни води, плажите со бел песок и бујната зелена глетка.

Островот нуди изобилство на активности за посетители од сите возрасти. Со просперитетна туристичка индустрија, нема недостиг од работи што треба да се направат. Од опуштање на плажа и учество во спортови на вода како нуркање, кајак и нуркање до планинарење во националните паркови и истражување на историските градови, тука има по нешто за секого.

Една од најпопуларните активности на островот е истражување на Националниот парк Девствени Острови, кој опфаќа две третини од островот Сент Џон. Овде можете да пешачите низ бујните патеки, да кајак низ шумите со мангрови и да шнуркате во кристално чистите води. Дополнително, островот има изобилство историски локалитети, како што се плантажата Анаберг и урнатините на Коралниот залив, кои нудат поглед во сложеното минато на островот.

Што се однесува до опциите за сместување, постојат различни опции за избор. Од мали бутик хотели до големи одморалишта, има нешто што одговара на секој буџет и преференци. Дополнително, постојат бројни опции за изнајмување на одмор, вклучувајќи вили, станови и приватни домови.

Девствените Острови (САД) нудат жив ноќен живот, со различни барови, ресторани и ноќни клубови. Островот е познат и по својата кујна, со ресторани кои служат свежа морска храна, карипски специјалитети и интернационална храна.

Сумирајќи, Девствените Острови (САД) се волшебна дестинација полна со природни убавини, богата историја и изобилство на активности. Па зошто да не го испланирате вашиот следен одмор овде и да ја искусите магијата?

Популарни прашања за Американски Девствени Острови

Девствените Острови (САД) уживаат во тропска клима со топли температури во текот на целата година, кои се движат од 77°F до 95°F (25°C до 35°C) во просек.

Некои популарни атракции на Девствените Острови (САД) ги вклучуваат плажата заливот Магенс, заливот Багажникот, Националниот парк на Девствените Острови, замокот на Црнобрада и Светскиот Океан парк Корал.

Да.

Англискиот е примарен јазик што се зборува на Девствените Острови (САД), иако постои и локален дијалект наречен креолски Девствени Острови.

Официјалната валута на Девствените Острови (САД) е американскиот долар (USD).

Ако сте државјанин на САД, не ви треба пасош за да патувате на Девствените Острови (САД). Сепак, ќе треба да носите документ за лична карта со фотографија издадена од владата, како што е возачка дозвола.

Девствените Острови (САД) се во зоната на стандардно време на Атлантикот (AST), UTC-4:00. За време на летното сметање на времето, тие го набљудуваат источното стандардно време (EST), UTC-5:00.

Девствените Острови (САД) имаат такси, изнајмување автомобили и јавни автобуси како основно превозно средство. И фериботите ги поврзуваат островите за патување меѓу островите.

Популарните водени активности на Девствените Острови (САД) вклучуваат нуркање, нуркање, едрење, кајак, бордбординг и патувања со брод за истражување на недопрените кристално чисти води и коралните гребени.

Посетителите на Девствените Острови (САД) мора да ги почитуваат царинските и имиграциските прописи, да имаат валидни патни документи и да ги следат специфичните услови за влез. Се советува да ги проверите официјалните владини веб-страници за најновите информации.