Ангвила

Ангвила

🇦🇮
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Ангвила

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Ангвила

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Ангвила

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ангвила

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 24.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 120.12
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 14.98
Капучино (нормално)
$ 4.98
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 3.49

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.02
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.99
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 25.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.11
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.74
Гориво (1 литар)
$ 1.72
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 44,938.12
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 17,305.28

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.12
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.99
Кино (1 седиште)
$ 0.22

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 1.49
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 0.99
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 2.10
Машки кожени деловни чевли
$ 2.85

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,005.30
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 533.21
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.76

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.46
Млеко (1 литар)
$ 1.74
Свеж бел леб (500 грама)
$ 3.50
Бел ориз (1 кг)
$ 2.22
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.22
локално сирење (1 кг)
$ 21.93
Пилешко месо (1 кг)
$ 16.64
Говедско месо (1 кг)
$ 32.88
Јаболко (1 кг)
$ 0.05
Банана (1 кг)
$ 2.04
Портокал (1 кг)
$ 2.44
Домат (1 кг)
$ 4.88
Компир (1 кг)
$ 0.11
Кромид (1 кг)
$ 0.06
зелена салата (1 парче)
$ 0.04
Вода (1,5 литри)
$ 1.13
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 19.54
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.50

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 224.55
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 78.10

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 149.59
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,150.11

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 803.30
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 803.30
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,993.81
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,745.46

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,066.67

Детали за квалитетот на воздухот за Ангвила

Метрика за квалитет на воздухот за Ангвила

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Ангвила Географски информации

ISO2
: AI
ISO3
: AIA
Phone Code
: +1-264
Currency
: XCD

Дознајте повеќе за Ангвила

Добре дојдовте на страницата Ангвила на TrustLocale.com, ваш водич за луксузниот и ексклузивен пазар на недвижности во оваа прекрасна британска прекуморска територија лоцирана во Карипското Море. Со своите недопрени плажи, тиркизните води и опуштениот начин на живот, Ангвила е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Ангвила има добро развиена економија и пазар на недвижности што е познат по своите луксузни својства од висока класа. Земјата нуди низа можности за инвестирање, од вили на плажа до ексклузивни приватни острови. Дополнително, Ангвила има просперитетна туристичка индустрија, која може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Ангвила е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува постојан раст во текот на годините, а со зголемената побарувачка за луксузни имоти, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Ангвила. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Ангвила.

Без разлика дали сте заинтересирани за луксузниот начин на живот на Вест Енд, затскриениот рај на Шоал Беј Исток или мирниот спокој на островот Страницата Anguilla на Harbour, TrustLocale.com има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Ангвила е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат луксузна и ексклузивна инвестициска можност на Карибите.

Популарни прашања за Ангвила

Ангвила се смета за една од најбезбедните карипски дестинации. Стапката на криминал е ниска, што го прави безбедно место за туристите.

Официјалниот јазик на Ангвила е англискиот, што ја олеснува комуникацијата за посетителите што зборуваат англиски.

Официјалната валута на Ангвила е источниот карипски долар (XCD), но американските долари се широко прифатени.

Ангвила нуди прекрасни плажи како што е заливот Шоал, историски места како музејот на колекцијата наследство и водени активности како нуркање и едрење.

Најдобро време за посета на Ангвила е помеѓу декември и април, кога времето е пријатно топло, а врнежите се минимални.

Нема директни меѓународни летови до Ангвила, но посетителите можат лесно да стигнат до островот со летање до соседните острови, а потоа со траект или мал авион.

Ангвилската кујна е прекрасен спој на карипски, африкански и европски вкусови. Не пропуштајте да пробате јадења како јастог на скара, ориз и грашок и Џони колачи.

На посетителите од повеќето земји им е дозволено да останат во Ангвила до 90 дена без виза. Сепак, од суштинско значење е да ги проверите специфичните барања за виза врз основа на вашата националност.

Релативно е лесно да се движите низ Ангвила. Такси, автомобили за изнајмување и скутери се достапни за превоз, а островот е доволно мал за лесно да се истражува.

Да, кредитните картички се широко прифатени во многу установи во Ангвила, вклучувајќи хотели, ресторани и продавници.