Антига и Барбуда

Антига и Барбуда

🇦🇬
Земја. Имаме 8 држави и 9 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Антига и Барбуда

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Антига и Барбуда

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.25
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 92.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.33
Капучино (нормално)
$ 4.74
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.50

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.02
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 33.30
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.55
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 5.65
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 19.98
Гориво (1 литар)
$ 1.18
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 23,681.34
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,721.17

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 69.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 46.25
Кино (1 седиште)
$ 7.40

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 66.25
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 25.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.50
Машки кожени деловни чевли
$ 93.00

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 9,765.58
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,514.13
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.22
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.87
Млеко (1 литар)
$ 2.04
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.59
Бел ориз (1 кг)
$ 2.32
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.92
локално сирење (1 кг)
$ 6.22
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.48
Говедско месо (1 кг)
$ 15.45
Јаболко (1 кг)
$ 8.89
Банана (1 кг)
$ 2.85
Портокал (1 кг)
$ 6.20
Домат (1 кг)
$ 4.52
Компир (1 кг)
$ 5.28
Кромид (1 кг)
$ 1.70
зелена салата (1 парче)
$ 2.81
Вода (1,5 литри)
$ 1.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.10
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.44

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 194.57
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 71.14

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 185.01
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,550.31

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 999.06
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 740.04
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,825.05
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,202.57

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,073.06

Детали за квалитетот на воздухот за Антига и Барбуда

Метрика за квалитет на воздухот за Антига и Барбуда

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Антига и Барбуда Историја на земјотреси

Антига и Барбуда Географски информации

ISO2
: AG
ISO3
: ATG
Phone Code
: +1-268
Currency
: XCD
Population
: 93,219 (2021)

Дознајте повеќе за Антига и Барбуда

Антигва и Барбуда е прекрасна земја лоцирана во Карипското Море, составена од два големи острови и бројни помали. Познат по своите неверојатни плажи, кристално чисти води и топла клима, не е ни чудо зошто овој тропски рај е вистинска дестинација за оние кои бараат мирен, релаксирачки одмор.

Островот некогаш бил управуван од Британската империја и станал независен во 1981 година. Денес, Антигва и Барбуда е членка на Комонвелтот на нациите и придружна членка на Карипската заедница. Земјата има население од приближно 98.000 луѓе, а англискиот е официјален јазик.

Дом на различни култури, Антигва и Барбуда може да се пофали со вкусна кујна и живи веселби. Посетителите можат да се препуштат на локалните деликатеси, вклучувајќи го и националното јадење на Антигва и Барбуда - габи и тенџере со бибер. Кујната комбинира елементи на африкански, британски и карипски влијанија, обезбедувајќи уникатно и незаборавно искуство.

Една од најголемите картички за Антигва и Барбуда се нејзините плажи. Со 365 плажи, по една за секој ден од годината, туристите имаат речиси бескрајни опции за водени спортови и морски активности како што се нуркање, нуркање и риболов во длабоко море. Авантуристите исто така можат да го истражуваат нерамниот терен на островот, со патеки за пешачење кои водат до живописни погледи.

Културните ентузијасти ќе бидат задоволни кога знаат дека Антигва е дом на некои од најисториските места на Карибите, вклучувајќи го и Нелсоновиот двор, место за светско наследство на УНЕСКО, кое датира од 18 век. Островот е дом и на бројни музеи, галерии и уметнички изложби.

Накратко, Антигва и Барбуда е исклучителна дестинација, која може да се пофали со бескрајни активности, неверојатни пејзажи, разновидни култури и вкусна кујна. Во TrustLocale.com, ние сме посветени на обезбедување на најдобри критики и препораки за вашиот престој во Антигва и Барбуда, обезбедувајќи вашиот следен тропски одмор да биде незаборавен.

Популарни прашања за Антига и Барбуда

Антигва и Барбуда нуди неверојатни атракции како што се Dockyard на Нелсон, Ѓаволски мост и Shirley Heights Lookout.

Најдобро време за посета на Антигва и Барбуда е во сувата сезона од декември до април, кога времето е пријатно, а врнежите се минимални.

Антигва и Барбуда може да се пофали со прекрасни плажи, вклучувајќи го заливот Дикенсон, заливот Халф Мун и плажата Дарквуд.

Да, Антигва и Барбуда нуди неверојатни места за нуркање како Кејдс гребен, потонати карпи и столбови на Херкулес за љубителите на нуркање.

Можете да се вклучите во различни активности во Антигва и Барбуда, како што се нуркање, едрење, планинарење и истражување на историски места.

Локалната валута во Антигва и Барбуда е источниот карипски долар (XCD). И американските долари се широко прифатени.

Да, има достапни директни летови до Антигва и Барбуда од големите градови како Мајами, Њујорк, Лондон и Торонто.

Официјалниот јазик на Антигва и Барбуда е англискиот, што го прави погодно за патниците што зборуваат англиски.

Антигва и Барбуда е релативно безбедна за туристите, но препорачливо е да се преземат стандардни мерки на претпазливост за да се обезбеди престој без проблеми.

Антигва и Барбуда работи по атлантско стандардно време (AST), кое е 4 часа зад Координирано универзално време (UTC-4).