Аргентина

Аргентина

🇦🇷
Земја. Имаме 24 држави и 963 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Аргентина

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Аргентина

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.70
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 25.20
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.45
Капучино (нормално)
$ 1.65
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.14

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 14.66
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.97
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.50
Гориво (1 литар)
$ 0.88
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 21,867.19
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,993.41

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 19.25
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.17
Кино (1 седиште)
$ 4.01

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 65.45
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 54.94
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 103.81
Машки кожени деловни чевли
$ 95.30

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,029.21
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,540.43
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 54.22

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.77
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.19
Млеко (1 литар)
$ 0.86
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.22
Бел ориз (1 кг)
$ 1.01
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.58
локално сирење (1 кг)
$ 6.43
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.06
Говедско месо (1 кг)
$ 6.14
Јаболко (1 кг)
$ 1.62
Банана (1 кг)
$ 1.43
Портокал (1 кг)
$ 1.07
Домат (1 кг)
$ 1.51
Компир (1 кг)
$ 0.80
Кромид (1 кг)
$ 0.82
зелена салата (1 парче)
$ 0.99
Вода (1,5 литри)
$ 0.98
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 3.12
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 43.60
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 18.28

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 137.41
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,062.35

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 289.12
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 206.67
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 520.52
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 370.82

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 424.25

Детали за квалитетот на воздухот за Аргентина

Метрика за квалитет на воздухот за Аргентина

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Аргентина Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Аргентина Географски информации

ISO2
: AR
ISO3
: ARG
Phone Code
: +54
Currency
: ARS
Population
: 45,808,747 (2021)

Дознајте повеќе за Аргентина

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Аргентина, вашиот водич за енергичниот и разновиден пазар на недвижности во оваа прекрасна јужноамериканска земја. Со своето богато културно наследство, прекрасните природни пејсажи и растечката економија, Аргентина е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститори од целиот свет.

Аргентина има растечка економија и добро регулиран пазар на недвижности, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Аргентина нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во аргентински имот е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. Пазарот на недвижности во земјата покажа постојан раст со текот на годините, а со голема побарувачка за имот во популарните области, често има недостиг од понуда. Дополнително, Аргентина има добро развиен пазар за изнајмување, особено во големите градови како Буенос Аирес и Кордоба, кои можат да понудат атрактивни приноси за изнајмување.

At TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Аргентина. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Аргентина.

Без разлика дали сте заинтересирани за космополитскиот град Буенос Аирес, прекрасните предели на Патагонија или мирните вински региони во Мендоза, Страницата на TrustLocale.com во Аргентина има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Аргентина е врвен избор за инвеститорите во имот од целиот свет.

Популарни прашања за Аргентина

Аргентина има релативно ниски трошоци за живот во споредба со многу други земји. Цените за домување, намирници и превоз се генерално достапни.

Валутата во Аргентина е аргентинскиот пезос (ARS). Се препорачува да ја замените вашата валута во официјални менувачници или банки.

Генерално, Аргентина се смета за безбедна земја за посета. Сепак, секогаш е важно да се применуваат општи мерки на претпазливост при патување и да се биде свесен за вашата околина.

Аргентина може да се пофали со многу популарни атракции како што се прекрасните водопади Игуазу, иконскиот глечер Перито Морено, живиот град Буенос Аирес и прекрасните пејзажи на Патагонија.

Традиционалните аргентински јадења вклучуваат емпанада, асадо (скара), локро (срдечна чорба), миланеса (котлети од леб од месо) и мате (популарен билен чај).

Најдоброто време за посета на Аргентина зависи од регионот. За Буенос Аирес и централните региони, пролетта (септември-ноември) и есен (март-мај) нудат пријатно време. Најдобро е да се посети Патагонија во летните месеци (декември-февруари).

На граѓаните на многу земји, вклучувајќи ги САД, Канада и повеќето европски земји, не им е потребна виза за да ја посетат Аргентина за престој до 90 дена. Сепак, се препорачува да ги проверите барањата за виза пред да патувате.

Официјален јазик на Аргентина е шпанскиот. Англискиот јазик се зборува и во туристичките области и од многу локални жители во поголемите градови.

Аргентина има широка транспортна мрежа. Можете да патувате во земјата со авион, автобус или воз. Во градовите, такси и локални автобуси се вообичаен начин на превоз.

Аргентинците се познати по тоа што се пријателски расположени и друштвени. Честитките често вклучуваат бакнеж во образот. Мате, традиционален билен чај, е исто така важен дел од аргентинската култура.