Аруба

Аруба

🇦🇼
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Аруба

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Аруба

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Аруба

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Аруба

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 90.17
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.00
Капучино (нормално)
$ 3.94
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.63

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.90
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 57.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 16.89
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 4.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 25.06
Гориво (1 литар)
$ 1.44
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,227.08
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,288.16

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 73.86
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 37.07
Кино (1 седиште)
$ 10.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 70.19
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 52.80
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 112.22
Машки кожени деловни чевли
$ 112.15

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,648.37
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,288.12
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.90

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.48
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.71
Млеко (1 литар)
$ 1.83
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.76
Бел ориз (1 кг)
$ 3.43
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.27
локално сирење (1 кг)
$ 13.81
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.53
Говедско месо (1 кг)
$ 11.21
Јаболко (1 кг)
$ 4.23
Банана (1 кг)
$ 2.92
Портокал (1 кг)
$ 5.37
Домат (1 кг)
$ 5.73
Компир (1 кг)
$ 2.77
Кромид (1 кг)
$ 2.43
зелена салата (1 парче)
$ 2.83
Вода (1,5 литри)
$ 2.55
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.84
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 9.39

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 169.30
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 84.61

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 206.19
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,102.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 749.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 562.56
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,368.45
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,131.71

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,752.96

Детали за квалитетот на воздухот за Аруба

Метрика за квалитет на воздухот за Аруба

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Аруба Географски информации

ISO2
: AW
ISO3
: ABW
Phone Code
: +297
Currency
: AWG
Population
: 106,537 (2021)

Дознајте повеќе за Аруба

Добре дојдовте на страницата Ангвила на TrustLocale.com, ваш водич за луксузниот и ексклузивен пазар на недвижности во оваа прекрасна британска прекуморска територија лоцирана во Карипското Море. Со своите недопрени плажи, тиркизните води и опуштениот начин на живот, Ангвила е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Ангвила има добро развиена економија и пазар на недвижности што е познат по своите луксузни својства од висока класа. Земјата нуди низа можности за инвестирање, од вили на плажа до ексклузивни приватни острови. Дополнително, Ангвила има просперитетна туристичка индустрија, која може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Ангвила е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува постојан раст во текот на годините, а со зголемената побарувачка за луксузни имоти, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Ангвила. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Ангвила.

Без разлика дали сте заинтересирани за луксузниот начин на живот на Вест Енд, затскриениот рај на Шоал Беј Исток или мирниот спокој на островот Страницата Anguilla на Harbour, TrustLocale.com има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Ангвила е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат луксузна и ексклузивна инвестициска можност на Карибите.

Популарни прашања за Аруба

Најдобро време за посета на Аруба е меѓу април и август кога времето е пријатно и суво, а можете да уживате во различни активности на отворено.

Аруба е позната по прекрасните плажи со бел песок, кристално чистите тиркизни води и топлото време во текот на целата година.

Официјални јазици на Аруба се холандскиот и папиаменто, креолски јазик.

Валутата што се користи во Аруба е арубанскиот флорин (AWG), но американските долари се широко прифатени.

Ако сте државјанин на Соединетите Американски Држави, Канада, Европската Унија или некои други земји, не ви е потребна виза за Аруба за престој до 30 дена.

Некои атракции кои мора да се посетат во Аруба вклучуваат плажата Орел, Националниот парк Арикок, природниот базен, светилникот во Калифорнија и Оранјештад, главниот град.

Аруба се смета за безбедна дестинација за туристите. Сепак, секогаш е од суштинско значење да се преземат општи безбедносни мерки на претпазливост и да се биде свесен за вашата околина.

Локалната кујна на Аруба комбинира вкусови од различни култури, вклучувајќи холандски, африкански и латиноамерикански влијанија. Јадењата што мора да се пробаат вклучуваат кеши јена (полнето сирење), кери-кери (зачинета пилешко) и пан бати (традиционален пченкарен леб).

Додека водата од чешма во Аруба е генерално безбедна за пиење, таа може да има малку солен вкус поради процесот на бигор. Се препорачува да се одлучите за флаширана вода.

Аруба нуди широк спектар на водени активности, вклучувајќи нуркање, нуркање, едрење, сурфање на ветер, китбординг и веслање. Чистите води на островот се совршени за истражување на живиот морски живот.