Барбадос

Барбадос

🇧🇧
Земја. Имаме 11 држави и 7 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Барбадос

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Барбадос

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 20.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 100.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.00
Капучино (нормално)
$ 4.59
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.77

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.75
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 66.03
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 17.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.50
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 40.00
Гориво (1 литар)
$ 2.08
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 45,148.51
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 43,402.23

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 78.61
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.83
Кино (1 седиште)
$ 10.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 67.98
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 56.59
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 134.09
Машки кожени деловни чевли
$ 109.08

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,500.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,500.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.36

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.50
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.74
Млеко (1 литар)
$ 3.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.69
Бел ориз (1 кг)
$ 4.26
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 5.45
локално сирење (1 кг)
$ 17.09
Пилешко месо (1 кг)
$ 11.59
Говедско месо (1 кг)
$ 12.98
Јаболко (1 кг)
$ 4.37
Банана (1 кг)
$ 3.07
Портокал (1 кг)
$ 4.30
Домат (1 кг)
$ 4.59
Компир (1 кг)
$ 3.23
Кромид (1 кг)
$ 3.75
зелена салата (1 парче)
$ 2.71
Вода (1,5 литри)
$ 2.40
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 15.75
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 10.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 118.66
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 58.77

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 264.94
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,542.18

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 643.87
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 474.05
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,627.40
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,096.80

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,155.93

Детали за квалитетот на воздухот за Барбадос

Метрика за квалитет на воздухот за Барбадос

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Барбадос Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Градови во Барбадос

Барбадос Географски информации

ISO2
: BB
ISO3
: BRB
Phone Code
: +1-246
Currency
: BBD
Population
: 281,200 (2021)

Дознајте повеќе за Барбадос

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Барбадос, вашиот водич за луксузниот и ексклузивен пазар на недвижности во оваа прекрасна островска земја лоцирана во Карипското Море. Со своите недопрени плажи, тиркизни води и релаксиран начин на живот, Барбадос е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Барбадос има добро развиена економија и пазар на недвижности што е познат по своите луксузни својства од висока класа. Земјата нуди низа можности за инвестирање, од вили на плажа до ексклузивни заедници со затворена врата. Дополнително, Барбадос има просперитетна туристичка индустрија, која може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот на Барбадос е неговиот потенцијал за силни капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува постојан раст во текот на годините, а со зголемената побарувачка за луксузни имоти, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Барбадос. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Барбадос.

Без разлика дали сте заинтересирани за луксузниот начин на живот на Сенди Лејн, затскриениот рај на плажата Крејн или енергичната енергија на Холетаун, Страницата на TrustLocale.com во Барбадос има се што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Барбадос е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат луксузна и ексклузивна можност за инвестирање на Карибите.

Популарни прашања за Барбадос

Барбадос е познат по своите прекрасни плажи како што се плажата Крејн и Батшеба, историските места како опатијата Свети Никола и природните чуда како пештерата Харисон.

Најдобро време за посета на Барбадос е сушната сезона, која трае од декември до април. Температурата е пријатна, а помалку е подложна на врнежи.

Валутата што се користи во Барбадос е барбадоскиот долар (BBD). Се препорачува да се носи локална валута за погодност, иако американските долари се широко прифатени.

Посетителите од многу земји, вклучувајќи ги САД, Канада и Обединетото Кралство, не бараат виза за да влезат во Барбадос за туристички цели. Сепак, барањата за влез може да варираат, па затоа е најдобро да се провери однапред.

Барбадос нуди различни опции за превоз, вклучувајќи автобуси, такси и автомобили за изнајмување. Јавниот автобуски систем е прифатлива опција за движење низ островот.

Барбадос генерално се смета за безбедна земја за туристите. Сепак, секогаш е важно да преземете мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина, особено во преполните туристички области.

Кујната од Барбадос, позната и како Бајан кујна, е мешавина од африкански, индиски и британски влијанија. Некои популарни јадења вклучуваат летечка риба и ку-ку, пита со макарони и рибни колачи.

Барбадос има тропска клима со постојани температури во текот на годината, кои се движат од 75°F (24°C) до 86°F (30°C). Доживува влажна сезона од јуни до ноември.

Официјален јазик на Барбадос е англискиот. Бајански креолски, локален дијалект, исто така широко се зборува на островот.

Барбадос е домаќин на неколку живописни фестивали во текот на годината, вклучително и Crop Over, кој го слави крајот на жетвата на шеќерна трска и Oistins Fish Festival, прослава на културата и морските плодови на Бајан.