Сенди Поинт

Сенди Поинт

Град во Бахами. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Бахами
0.0
(0 критики)

Увид за Сенди Поинт

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Сенди Поинт

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Сенди Поинт

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сенди Поинт

Овие податоци се наследени од Бахами, не припаѓаат на Сенди Поинт.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 25.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 104.18
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.74
Капучино (нормално)
$ 5.11
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 47.99
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.37
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 100.10
Гориво (1 литар)
$ 1.50
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 36,739.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 38,774.28

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 94.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 57.94
Кино (1 седиште)
$ 15.50

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 61.35
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 46.72
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 113.87
Машки кожени деловни чевли
$ 115.82

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,969.62
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,360.97
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.55

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 5.29
Млеко (1 литар)
$ 3.63
Свеж бел леб (500 грама)
$ 4.55
Бел ориз (1 кг)
$ 5.42
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 5.49
локално сирење (1 кг)
$ 8.51
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.38
Говедско месо (1 кг)
$ 17.99
Јаболко (1 кг)
$ 3.92
Банана (1 кг)
$ 2.84
Портокал (1 кг)
$ 4.09
Домат (1 кг)
$ 4.46
Компир (1 кг)
$ 3.78
Кромид (1 кг)
$ 3.05
зелена салата (1 парче)
$ 3.01
Вода (1,5 литри)
$ 2.49
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 19.97
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 10.72

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 281.85
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 83.38

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 466.91
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,705.85

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,058.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 1,118.63
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,618.23
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 3,006.04

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,729.47

Сенди Поинт Географски информации

Дознајте повеќе за Сенди Поинт

Сенди Поинт е шармантна населба која се наоѓа на југозападниот брег на островот Абако на Бахамите. Познат по своите недопрени плажи и мирниот амбиент, ова мало парче рај привлекува посетители од целиот свет.

Самиот град е вгнезден на позадината на бујна вегетација и занишани кокосови палми, со живописен поглед на блескавите тиркизни води на Атлантскиот Океан. Неговата главна атракција е несомнено прекрасната плажа која се протега долж нејзиното крајбрежје, нудејќи километри мек, бел песок и кристално чиста вода.

Една од најдобрите работи за Сенди Поинт е тоа што е релативно неоткриен скапоцен камен. За разлика од некои од туристичките дестинации на Бахамите, овој град е совршен за оние кои бараат поавтентично бахамско искуство. Интимната големина и пријателската заедница на градот овозможуваат незаборавен престој.

Ако барате авантура, има многу можности за нуркање, нуркање и риболов во околните води, или можете да одите на турнеја со брод за да ги истражите многуте краеви и напуштените острови во областа. Блискиот резерват Pine Forest е исто така одлично место за пешачење, со патеки кои се вртат низ старите борови дрвја и нудат поглед на разновидните диви животни на островот.

Се разбира, ниту една посета на Сенди Поинт не е комплетна без да се искористат некои од локалната кујна. Градот е дом на неколку фантастични ресторани со морска храна и рустикални мамички и поп ресторани, кои нудат сè, од свежо уловена салати од конча до вкусни јадења со јастог.

Без разлика дали сакате да се опуштите на плажа, да ја истражувате блиската дивина или едноставно да уживате во бахамскиот начин на живот, Сенди Поинт е совршена дестинација за вашето следно бегство. Дојдете и откријте го овој скриен скапоцен камен за себе - нема да бидете разочарани!

Популарни прашања за Сенди Поинт

Населението на Сенди Поинт, Бахамите е приближно 1.200 луѓе.

Англискиот е доминантниот јазик што се зборува во Сенди Поинт, Бахамите.

Локалната валута што се користи во Сенди Поинт, Бахамите е бахамскиот долар (BSD).

Сенди Поинт, Бахамите имаат тропска клима со топли температури во текот на целата година и дождовна сезона од мај до октомври.

Популарните атракции во Сенди Поинт, Бахамите ги вклучуваат плажата Сенди Поинт, Националниот парк Сенди Поинт и историскиот светилник.

Сенди Поинт, Бахамите се смета за релативно безбедно место за посета, но секогаш се препорачува да се преземат стандардни мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства.

Сенди Поинт, Бахамите нуди низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, одморалишта, изнајмување за одмор и куќи за гости.

Да, Сенди Поинт, Бахамите има различни ресторани и кафулиња кои служат локални и интернационални кујни.

Посетителите на Сенди Поинт, Бахамите можат да уживаат во активности како што се пливање, нуркање, риболов, пловење и истражување на прекрасните плажи и корални гребени.

Сенди Поинт, Бахамите може да се стигне по воздушен пат преку аеродромот Сенди Поинт или со брод од други острови на Бахамите.