Бахреин

Бахреин

🇧🇭
Земја. Имаме 5 држави и 9 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Бахреин

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бахреин

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.12
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.06
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.77
Капучино (нормално)
$ 4.87
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.84

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.80
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 34.83
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.31
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 5.31
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 24.58
Гориво (1 литар)
$ 0.40
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 37,110.40
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,419.87

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 83.59
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 58.54
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.24
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 63.13
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 98.78
Машки кожени деловни чевли
$ 82.79

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,268.55
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,636.42
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.81

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 9.65
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 7.32
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.42
Бел ориз (1 кг)
$ 2.13
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.59
локално сирење (1 кг)
$ 8.68
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.83
Говедско месо (1 кг)
$ 10.42
Јаболко (1 кг)
$ 2.44
Банана (1 кг)
$ 2.17
Портокал (1 кг)
$ 1.96
Домат (1 кг)
$ 1.32
Компир (1 кг)
$ 0.96
Кромид (1 кг)
$ 1.00
зелена салата (1 парче)
$ 1.82
Вода (1,5 литри)
$ 0.70
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 24.15
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.28

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 120.25
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 42.96

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 422.77
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,927.87

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 857.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 661.33
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,615.93
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,127.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,130.84

Детали за квалитетот на воздухот за Бахреин

Метрика за квалитет на воздухот за Бахреин

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Бахреин Географски информации

ISO2
: BH
ISO3
: BHR
Phone Code
: +973
Currency
: BHD
Population
: 1,463,265 (2021)

Дознајте повеќе за Бахреин

Бахреин е мала островска земја сместена во Персискиот Залив на Блискиот Исток. Познат по својата модерна архитектура, раздвижените пазари и луксузниот начин на живот, Бахреин е центар за меѓународниот бизнис и туризмот.

Земјата е дом на богата култура и историја кои датираат од античко време. Тврдината Бахреин, место за светско наследство на УНЕСКО, е прекрасен пример на древната цивилизација Дилмун. Музеите, уметничките галерии и религиозните места во земјата даваат фасцинантен увид во историјата на Бахреин и исламската вера.

Бахреин е познат по своите топли и гостопримливи луѓе, кои се познати по нивната гостопримливост и пријателска природа. Тие се гордеат со своето богато културно наследство и традиции и уживаат да го споделат ова со посетителите од сите делови на светот.

Земјата е исто така популарна дестинација за купувачите и љубителите на храна. Градскиот центар Бахреин, најголемиот трговски центар во земјата, е дом на стотици меѓународни брендови, а Централниот пазар нуди уникатно шопинг искуство со своите шарени тезги на кои се продаваат егзотични зачини, текстил и традиционална бахреинска керамика.

За оние кои сакаат храна, Бахреин е рај. Кујната на земјата го одразува нејзиниот мултикултурен и космополитски статус, со јадења под влијание на индиските, иранските и арапските традиции. Manama Souq, фреквентен уличен пазар, е одлично место за откривање локални прехранбени деликатеси и зачини.

Бахреин е идеална дестинација за патници кои бараат уникатно и збогатувачко искуство. Од својата неверојатна архитектура и богата историја до модерните капацитети, луксузните хотели и добредојдените луѓе, Бахреин има по нешто за секого. Со својата топла клима, прекрасните плажи и одличните опции за јадење, тој е совршена дестинација за одмор за парови, семејства и соло патници.

Популарни прашања за Бахреин

Популарни градови за инвестирање во имот во Бахреин се Манама, Мухаррак, Рифа и Хамад Таун.

Да, странците можат да купат имот во Бахреин во одредени области познати како зони за слободно поседување.

Зоните на слободна сопственост во Бахреин ги вклучуваат Островите Амвај, Островот Гребен, Дурат Ал Бахреин и погледите на Рифа.

Странците треба да добијат дозвола од владата на Бахреин наречена сертификат за странска сопственост (FOC) пред да купат имот.

Постои такса за регистрација на имот од 2% и такса за агент за недвижности од 1% што се плаќа при купување имот во Бахреин.

Странците можат да купуваат имот само во одредени зони за слободно поседување и може да бараат одобрение од Специјалниот комитет за одобрување.

Да, странците можат да изнајмуваат имот во Бахреин за максимален период од 99 години.

Просечната цена на имотот во Бахреин варира во зависност од локацијата и видот на имотот, но се движи од 150.000 до 500.000 долари.

Да, постојат различни локални и меѓународни банки кои нудат опции за хипотека и финансирање за купувачите на имот во Бахреин.

Важни фактори вклучуваат локација, тип на имот, законски барања, потенцијални приноси за изнајмување и идни развојни планови во областа.