Боцвана

Боцвана

🇧🇼
Земја. Имаме 10 држави и 75 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Боцвана

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Боцвана

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.47
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.35
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.01
Капучино (нормално)
$ 2.08
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.74

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 22.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.52
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.22
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.70
Гориво (1 литар)
$ 1.08
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,511.15
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 16,830.49

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.00
Кино (1 седиште)
$ 6.24

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 40.03
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 23.29
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 57.78
Машки кожени деловни чевли
$ 68.03

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 972.42
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 36,635.60
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.30

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.67
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.97
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.72
Бел ориз (1 кг)
$ 1.53
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.90
локално сирење (1 кг)
$ 6.04
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.83
Говедско месо (1 кг)
$ 4.61
Јаболко (1 кг)
$ 1.68
Банана (1 кг)
$ 1.29
Портокал (1 кг)
$ 1.73
Домат (1 кг)
$ 1.32
Компир (1 кг)
$ 1.25
Кромид (1 кг)
$ 1.14
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.85
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.58

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.90
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 69.22

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 150.51
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,839.05

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 214.16
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 141.80
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 484.80
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 357.48

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 724.82

Детали за квалитетот на воздухот за Боцвана

Метрика за квалитет на воздухот за Боцвана

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Боцвана Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Градови во Боцвана

Боцвана Географски информации

ISO2
: BW
ISO3
: BWA
Phone Code
: +267
Currency
: BWP
Population
: 2,588,423 (2021)

Дознајте повеќе за Боцвана

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Боцвана, вашиот водич за развојниот пазар на недвижности во оваа прекрасна земја лоцирана во Јужна Африка. Со својот разновиден див свет, прекрасните пејзажи и растечката економија, Боцвана е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Боцвана има економија во развој и пазар на недвижности кој сè уште е во раните фази на раст. Земјата нуди низа можности за инвестирање, од станбени имоти до комерцијални недвижности. Дополнително, Боцвана има просперитетна туристичка индустрија, која може да обезбеди можности за привлечни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Боцвана е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажа извесен раст со текот на годините, а со потенцијал за стабилна и просперитетна иднина, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливост. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Боцвана. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Боцвана.

Без разлика дали ве интересира дивиот свет на делтата Окаванго, природната убавина на солените тави Макгадикгади или енергијата на Габороне , Страницата во Боцвана на TrustLocale.com има се што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Боцвана може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Боцвана

Валутата на Боцвана е Боцвана Пула (BWP). Таа е поделена на 100 тебе.

Официјални јазици на Боцвана се англискиот и сецвана.

Проценетото население на Боцвана е приближно 2,3 милиони.

Главен град на Боцвана е Габороне.

Боцвана работи на Централна Африканско време (CAT), што е GMT ​​+2.

Главните религии во Боцвана вклучуваат христијанство, традиционални африкански религии и ислам.

Боцвана има полусушна клима, која се карактеризира со топли лета и студени зими.

Популарни туристички атракции во Боцвана ги вклучуваат делтата Окаванго, Националниот парк Чобе и резерватот за игри Мореми.

Да, Боцвана е позната по своите исклучителни искуства со сафари, нудејќи можности да се види разновиден див свет во нивните природни живеалишта.

Посетителите од повеќето земји треба да добијат виза пред да патуваат во Боцвана. Се препорачува претходно да се проверат барањата за виза.