Бугарија

Бугарија

🇧🇬
Земја. Имаме 28 држави и 504 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Бугарија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бугарија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 38.06
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.99
Капучино (нормално)
$ 1.89
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.31

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.89
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 27.72
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.16
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.67
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 11.20
Гориво (1 литар)
$ 1.52
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,064.63
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,217.44

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 29.98
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 14.44
Кино (1 седиште)
$ 8.05

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 56.03
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.19
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.76
Машки кожени деловни чевли
$ 87.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,932.87
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,290.30
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.61

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.90
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.11
Млеко (1 литар)
$ 1.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.99
Бел ориз (1 кг)
$ 1.98
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.23
локално сирење (1 кг)
$ 9.64
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.01
Говедско месо (1 кг)
$ 10.74
Јаболко (1 кг)
$ 1.42
Банана (1 кг)
$ 1.80
Портокал (1 кг)
$ 1.62
Домат (1 кг)
$ 2.23
Компир (1 кг)
$ 1.00
Кромид (1 кг)
$ 1.13
зелена салата (1 парче)
$ 0.96
Вода (1,5 литри)
$ 0.65
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.57
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.33

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 113.14
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 12.99

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 442.84
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,013.75

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 410.44
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 311.67
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 731.89
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 527.55

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 897.57

Детали за квалитетот на воздухот за Бугарија

Метрика за квалитет на воздухот за Бугарија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Бугарија Историја на земјотреси

Бугарија Географски информации

ISO2
: BG
ISO3
: BGR
Phone Code
: +359
Currency
: BGN
Population
: 6,877,743 (2021)

Дознајте повеќе за Бугарија

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Бугарија, ваш водич за шармантниот и достапен пазар на недвижности во оваа прекрасна источноевропска земја. Со својата богата историја, прекрасни пејсажи и пристапни цени на имотот, Бугарија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Бугарија има растечка економија и добро регулиран пазар на недвижности, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Бугарија нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во бугарски имот е неговата достапност. Во споредба со другите европски земји, цените на имотот во Бугарија се релативно ниски, додека пазарот за изнајмување е силен, нудејќи атрактивни приноси за изнајмување. Дополнително, Бугарија има разновидна палета на имоти за избор, вклучувајќи историски имоти, апартмани на плажа и ски куќи.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за недвижниот имот. пазар во Бугарија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Бугарија.

Без разлика дали сте заинтересирани за културниот центар во Софија, за одморалиштето на плажа Варна или за скијачките центри на Банско и Пампорово, страницата на TrustLocale.com во Бугарија има се што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Бугарија е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат прифатлива можност за инвестирање во Европа.

Популарни прашања за Бугарија

Трошоците за купување имот во Бугарија зависат од различни фактори како локација, големина и состојба. Во просек, можете да очекувате да платите помеѓу 40.000 и 80.000 долари за стан и помеѓу 60.000 и 150.000 долари за куќа.

Да, странците можат да купат имот во Бугарија. Граѓаните кои не се членки на ЕУ можат да стекнат земјиште, куќи и станови, освен земјоделско земјиште.

Софија, Варна, Бургас и Пловдив се меѓу популарните градови во Бугарија за купување имот. Овие градови нудат различни опции за недвижнини и просперитетен урбан начин на живот.

Бугарскиот пазар за недвижнини покажа стабилност и постепен раст во последните години. Сепак, како и секој пазар, тој може да доживее флуктуации. Препорачливо е да истражувате и да се консултирате со професионалци пред да направите каква било инвестиција.

Не, нема значителни ограничувања за издавање имот во Бугарија. Сепак, се препорачува да се запознаете со локалните регулативи и процедурите за оданочување за сопствениците.

Приносот за изнајмување во Бугарија варира во зависност од локацијата и видот на имотот. Во просек, можете да очекувате принос од изнајмување од околу 4-6% годишно.

Да, има даноци на имот во Бугарија. Годишната стапка на данок на имот е генерално помеѓу 0,01% и 0,45% од даночната вредност на имотот.

Софија, Варна и Пловдив се популарни области за иселениците во Бугарија. Овие градови нудат низа удобности, културни атракции и меѓународни заедници.

Процесот на купување имот во Бугарија вклучува наоѓање имот, ангажирање локален адвокат, потпишување на преддоговор и завршување на конечната трансакција во нотарската канцеларија. Се препорачува да се користи стручна помош во текот на целиот процес.

Бугарија има универзален здравствен систем, а иселениците имаат пристап до медицинска нега по прифатлива цена. Земјата, исто така, нуди различни опции за јавно и приватно образование, вклучително и меѓународни училишта во поголемите градови.