Бурунди

Бурунди

🇧🇮
Земја. Имаме 18 држави и 17 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Бурунди

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бурунди

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.81
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 12.45
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 2.57
Капучино (нормално)
$ 2.17
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.59

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.01
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.05
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.24
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.70
Гориво (1 литар)
$ 0.06
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 711.17
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 1,142.94

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 1.02
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 1.98
Кино (1 седиште)
$ 1.27

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 1.27
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 3.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 2.54
Машки кожени деловни чевли
$ 4.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,754.77
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,529.56
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 14.72

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.31
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.46
Млеко (1 литар)
$ 0.57
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.57
Бел ориз (1 кг)
$ 1.17
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.74
локално сирење (1 кг)
$ 9.53
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.52
Говедско месо (1 кг)
$ 5.72
Јаболко (1 кг)
$ 4.57
Банана (1 кг)
$ 0.38
Портокал (1 кг)
$ 1.14
Домат (1 кг)
$ 0.76
Компир (1 кг)
$ 0.38
Кромид (1 кг)
$ 0.46
зелена салата (1 парче)
$ 0.38
Вода (1,5 литри)
$ 0.76
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 13.34
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.91

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 0.00
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 19.95

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 113.51
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,398.73

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 175.10
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 65.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 394.47
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 223.89

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 577.27

Детали за квалитетот на воздухот за Бурунди

Метрика за квалитет на воздухот за Бурунди

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Бурунди Историја на земјотреси

Бурунди Географски информации

ISO2
: BI
ISO3
: BDI
Phone Code
: +257
Currency
: BIF
Population
: 12,551,213 (2021)

Дознајте повеќе за Бурунди

Страна Бурунди на Доверба во домот

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Бурунди! Бурунди е мала земја лоцирана во Источна Африка, позната по своите пејзажи кои го одземаат здивот, богатата култура и пријателските локални жители. Оваа страница дава преглед на земјата, нејзините клучни карактеристики и зошто е одлично место да се наречеме дома.

Бурунди е земја без излез на море, која се граничи со Руанда, Танзанија и Демократска Република Конго. Земјата има вкупно население од околу 11 милиони луѓе, а официјални јазици се кирунди и француски. Нејзин главен град е Буџумбура, кој е и најголемиот град во земјата.

Бурунди е земјоделска земја, а повеќето нејзини жители се земјоделци за егзистенција. Кафето и чајот се главниот извоз на земјата, што во голема мера придонесе за нејзиниот економски раст низ годините. Покрај огромното земјоделство, земјата е благословена со природни ресурси, вклучувајќи езера, реки, шуми и диви животни. За љубителите на природата, Бурунди е скапоцен камен во Источна Африка.

Бурунди полека го прифаќа модерниот свет со брзиот технолошки напредок во неодамнешното минато. Најголем дел од технологијата и електричната енергија го дели со соседот Руанда. Нејзините градови се развиваат со брзо темпо, со нови имоти што се градат секој ден. Ако барате место за живеење или инвестирање во имот, Бурунди е дефинитивно опција која вреди да се разгледа.

Една од клучните предности на живеењето во Бурунди е неговата прифатлива цена на живеење. Без разлика дали купувате храна, плаќате кирија или користите јавен превоз, сè е релативно евтино во споредба со другите земји. Локалните жители се топли и гостопримливи, што го олеснува сместувањето и чувството како дома.

Накратко, Бурунди е прекрасна земја со богата култура и пријателски луѓе. Тоа е место каде што можете да живеете удобно додека уживате во неговите прекрасни пејзажи. Неговиот брз технолошки развој и пристапните трошоци за живот го прават атрактивно место за купување имот и за локалното население и за странците.

Ви благодариме што го избравте TrustLocale.com како платформа за преглед на имот за Бурунди. Започнете да ги истражувате имотите достапни на нашата страница сега!

Популарни прашања за Бурунди

Трошоците за живот во Бурунди се релативно ниски во споредба со многу други земји. Основните трошоци како сместување, храна и превоз се генерално достапни.

Некои популарни дестинации за посета во Бурунди вклучуваат Буџумбура, главниот град; Езерото Тангањика, познато по својата живописна убавина; Националниот парк Русизи, кој нуди можности за гледање на дивиот свет; и Гитега, вториот по големина град во земјата.

Локалната валута во Бурунди е Бурундискиот франк (BIF). Препорачливо е да носите готовина во локална валута за секојдневните трошоци бидејќи картичките можеби нема да бидат широко прифатени.

Додека англискиот не се зборува широко во Бурунди, почесто се користат францускиот и кирундискиот (националниот јазик). Сепак, во туристичките области и некои поголеми градови, може да најдете некои поединци што зборуваат англиски.

Најдобро време да го посетите Бурунди за одмор е во сувата сезона, која обично паѓа помеѓу јуни и септември. Во ова време времето е пријатно со помали шанси за дожд.

Патниците треба да бидат претпазливи и да бидат информирани за моменталната ситуација во Бурунди. Препорачливо е да се избегнуваат големи политички собири и демонстрации. Одржувајте ја свеста за вашата околина и следете ги упатствата на локалните власти.

Главните начини на транспорт во Бурунди вклучуваат минибуси, познати како мататус, мотоцикли (локално наречени „такси-мото“) и такси. Јавниот превоз може да биде преполн и не секогаш следи фиксен распоред.

Некои локални јадења што треба да се пробаат во Бурунди вклучуваат грав и банани, кои се основна храна. Може да пробате и „Брошети“ (месо на скара на ражен), „Угали“ (каша од пченкарно брашно) и „Акабенз“ (палачинки со разни филови).

Да, на повеќето посетители им е потребна виза за да влезат во Бурунди. Се препорачува однапред да ги проверите барањата за виза за вашата националност и да ја добиете потребната виза пред да патувате.

Популарните рекреативни активности во Бурунди вклучуваат пливање и релаксирање на плажите на езерото Тангањика, посета на национални паркови за набљудување на дивиот свет, истражување на културни места и купување на локални пазари за традиционални занаети.