Шефа

Шефа

Град во Вануату. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Вануату
0.0
(0 критики)

Увид за Шефа

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Шефа

Најлошото Населби во Шефа

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Шефа

Овие податоци се наследени од Вануату, не припаѓаат на Шефа.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 10.94
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 55.70
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.41
Капучино (нормално)
$ 4.99
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.17

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.61
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.68
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.79
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.74
Гориво (1 литар)
$ 1.84
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 23,120.82
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 31,789.99

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 63.75
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 1.87
Кино (1 седиште)
$ 11.73

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 46.63
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 66.13
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 102.83
Машки кожени деловни чевли
$ 50.26

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,662.44
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,219.51
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.55

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.49
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.71
Млеко (1 литар)
$ 2.09
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.53
Бел ориз (1 кг)
$ 3.91
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 5.54
локално сирење (1 кг)
$ 19.78
Пилешко месо (1 кг)
$ 18.61
Говедско месо (1 кг)
$ 18.34
Јаболко (1 кг)
$ 4.80
Банана (1 кг)
$ 1.96
Портокал (1 кг)
$ 5.45
Домат (1 кг)
$ 4.93
Компир (1 кг)
$ 4.47
Кромид (1 кг)
$ 2.17
зелена салата (1 парче)
$ 2.52
Вода (1,5 литри)
$ 1.14
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 9.33

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 429.37
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 212.33

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 459.06
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,356.59

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,783.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 1,316.85
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,356.12
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,809.48

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 731.12

Шефа Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Шефа

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Шефа Географски информации

Дознајте повеќе за Шефа

Шефа е провинција која се наоѓа во централниот дел на островската држава Вануату. Именуван е по заливот Шефа, кој е најголемиот и најважен од сите заливи во Вануату. Покраината е дом на некои од најуникатните и најразновидните пејзажи во светот, вклучувајќи активни вулкани, тропски дождовни шуми, корални гребени и песочни плажи.

Нејзиниот главен град, Порт Вила, е раздвижен центар на трговија и трговија, а исто така и порта за туристите кои сакаат да го истражуваат Вануату. Градот е дом на разновидна популација на локалното население, иселениците и туристите, додавајќи го неговото уникатно и космополитско чувство. Посетителите на Шефа можат да уживаат во широк спектар на активности, од спортови на вода и планинарење до културни тури и релаксација во чистото природно опкружување.

Една од најпопуларните дестинации во Шефа е островот Лелепа, кој се наоѓа веднаш на брегот од Порт Вила. Островот може да се пофали со волшебни прошетки по природа, бели песочни плажи и прекрасни корални гребени, а сето тоа може да се истражи со тура со водич. Други популарни локации се водопадот Меле Каскади, одморалиштето на островот Еракор и блискиот морски резерват остров Хидевеј, дом на изобилство на морски свет.

Покрај природните убавини на Шефа, покраината има богата и фасцинантна историја и култура. Со разновидна популација на домородните меланезијци и доселеници од Европа, Азија и другите острови на Тихиот Океан, Шефа стана лонец на традиции и обичаи. Посетителите можат да ги истражуваат локалните пазари, да присуствуваат на културни настани и да научат за енергичната историја и традиции на овој уникатен дел од светот.

Генерално, Шефа е неверојатна дестинација која на посетителите им нуди незаборавно искуство на природна убавина, културна разновидност и топло гостопримство. Без разлика дали сте авантуристички патник, љубител на историјата или едноставно барате релаксација во неверојатен природен амбиент, Шефа е совршено место за истражување.

Популарни прашања за Шефа

Населението на Шефа, Вануату е приближно 78.723 луѓе.

Главниот град во Шефа, Вануату е Порт Вила.

Официјалниот јазик на Шефа, Вануату е бислама, иако нашироко се зборуваат и англиски и француски.

Шефа, Вануату има тропска клима со високи температури и влажност во текот на целата година. Доживува влажна сезона од ноември до април.

Популарните атракции во Шефа, Вануату ги вклучуваат Меле Каскадите, островот одморалиште Иририки, пазарот Порт Вила и островот Хидевеј.

Да, Шефа, Вануату генерално се смета за безбедна за туристите. Сепак, сепак се препорачува да преземете нормални мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Валутата што се користи во Шефа, Вануату е Вануату вату (VUV). Кредитни картички се прифаќаат во повеќето хотели и одморалишта.

Да, Шефа, Вануату е домаќин на неколку значајни фестивали, вклучувајќи го културниот фестивал Наленга Вануату Фест и фестивалот „Враќање кон моите корени“.

Транспортот во Шефа, Вануату вклучува такси, автобуси и изнајмување автомобили. Водните такси и траекти се исто така достапни за патување меѓу островите.

Да, Шефа, Вануату е дом на Националниот парк Меле Каскади, кој нуди прекрасни водопади и природни патеки за посетителите да ги истражуваат.