Венецуела

Венецуела

🇻🇪
Земја. Имаме 25 држави и 136 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Венецуела

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Венецуела

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 10.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 50.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.00
Капучино (нормално)
$ 1.94
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.51
Гориво (1 литар)
$ 0.50
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 30,137.25
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 35,160.71

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 39.67
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.72
Кино (1 седиште)
$ 5.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 46.49
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 38.41
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 73.55
Машки кожени деловни чевли
$ 66.34

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 547.66
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 635.39
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 26.21

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.50
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.28
Млеко (1 литар)
$ 1.81
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.84
Бел ориз (1 кг)
$ 1.24
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 5.20
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.98
Говедско месо (1 кг)
$ 6.60
Јаболко (1 кг)
$ 4.68
Банана (1 кг)
$ 1.31
Портокал (1 кг)
$ 1.59
Домат (1 кг)
$ 1.69
Компир (1 кг)
$ 1.65
Кромид (1 кг)
$ 1.82
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 1.32
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.06
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.60

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 19.37
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.94

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 66.18
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,146.92

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 201.74
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 190.29
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 382.96
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 339.42

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 190.36

Детали за квалитетот на воздухот за Венецуела

Метрика за квалитет на воздухот за Венецуела

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Венецуела Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Венецуела Географски информации

ISO2
: VE
ISO3
: VEN
Phone Code
: +58
Currency
: VEF
Population
: 28,199,867 (2021)

Дознајте повеќе за Венецуела

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Венецуела, вашиот врвен водич за сè што треба да знаете за оваа прекрасна земја. Венецуела, која се наоѓа на северот на Јужна Америка, е благословена со неверојатни природни убавини, живописна култура и топло гостопримство, што ја прави идеална туристичка дестинација.

Венецуела е позната по својот разновиден див свет, вклучувајќи јагуари, анаконди и капибари. Ако сте љубител на природата, ќе се заљубите во националните паркови во Венецуела. Тие се едни од најголемите и најразновидните во Јужна Америка, кои нудат спектакуларни пејзажи и широк спектар на активности на отворено, како што се пешачење, риболов и набљудување птици.

Ако барате културно искуство, Венецуела има многу да понуди. Музиката, танцот и кујната на земјата се инспирирани од нејзините различни етнички групи, вклучувајќи ги Индијанците, Африканците и Европејците.

Еден од најпопуларните културни настани во Венецуела е карневалот, четиридневна прослава што се одржува пред Великиот пост. Во тоа време, улиците оживуваат со живописни бои, музика и танц. Тоа е навистина незаборавно искуство!

Венецуела е исто така дом на некои од најневеројатните плажи во светот. Од Карипското Море до Атлантскиот Океан, ќе најдете плажа која одговара на вашиот вкус. Најпопуларните се Плаја Ел Агуа, Плаја Паргуито и Исла Маргарита.

Кога станува збор за храната, Венецуела има по нешто за секого. Арепас, вид на леб направен од пченкарно брашно, е основна храна во Венецуела и обично се јаде за појадок, ручек или вечера. Други популарни јадења вклучуваат Pabellón Criollo, вкусна мешавина од ориз, грав и рендано говедско месо и Hallacas, еден вид тамале исполнет со говедско, свинско или пилешко, маслинки, суво грозје и каперси.

Венецуела е земја полна со контрасти, каде современите градови коегзистираат со недопрени природни пејзажи. Истражете ја оваа земја на пријателски локални жители, магични пејзажи и живописна култура и гарантираме дека Венецуела ќе ви остави траен впечаток.

Популарни прашања за Венецуела

За да патувате во Венецуела, обично ви треба валиден пасош, туристичка виза и доказ за вакцинација против жолта треска.

Официјалната валута во Венецуела е венецуелскиот боливар, често означен како VES.

Патувањето во Венецуела во моментов претставува загриженост за безбедноста поради високата стапка на криминал, политичките немири и економските предизвици.

Венецуела нуди прекрасни места како Ангелските водопади, Исла Маргарита, Архипелагот Лос Рокес и живописните планини Андите.

Венецуела има тропска клима со топли температури и различни влажни и суви сезони. Генерално е топло, но поладно на повисоките места.

Шпанскиот е официјален јазик во Венецуела, а го зборува мнозинството од населението.

Здравствените грижи во Венецуела вклучуваат болести пренесени од комарци како Зика и денга треска. Препорачливо е да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се побара лекарска помош пред патувањето.

Венецуела го следи венецуелското стандардно време (VET), кое е 4 часа зад Координирано универзално време (UTC-4).

Опциите за транспорт во Венецуела вклучуваат летови меѓу поголемите градови, автобуси, такси и изнајмување автомобили. Препорачливо е да истражувате и да изберете сигурни опции.

Венецуелската кујна е разновидна со вкусни јадења како што се арепас, пабелон криоло, емпанада и качапа. Морската храна исто така игра значајна улога во крајбрежните региони.