Трухиљо

Трухиљо

Град во Венецуела. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Венецуела
0.0
(0 критики)

Увид за Трухиљо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Трухиљо

Овие податоци се наследени од Венецуела, не припаѓаат на Трухиљо.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 10.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 50.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.00
Капучино (нормално)
$ 1.95
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.70
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.53
Гориво (1 литар)
$ 0.50
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 30,120.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 35,297.50

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 39.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.70
Кино (1 седиште)
$ 5.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 46.87
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 38.41
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 74.29
Машки кожени деловни чевли
$ 66.72

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 550.57
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 638.76
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 26.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.50
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.29
Млеко (1 литар)
$ 1.81
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.83
Бел ориз (1 кг)
$ 1.25
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.35
локално сирење (1 кг)
$ 5.23
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.99
Говедско месо (1 кг)
$ 6.61
Јаболко (1 кг)
$ 4.70
Банана (1 кг)
$ 1.32
Портокал (1 кг)
$ 1.59
Домат (1 кг)
$ 1.71
Компир (1 кг)
$ 1.65
Кромид (1 кг)
$ 1.83
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 1.33
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.06
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.62

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 19.33
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.84

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 66.28
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,183.50

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 203.13
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 191.23
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 386.10
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 341.93

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 189.97

Трухиљо Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Трухиљо Географски информации

Дознајте повеќе за Трухиљо

Трухило е прекрасен град кој се наоѓа во северозападниот регион на Венецуела. Овој жив град има богата историја и култура, а е добро познат по својата колонијална архитектура и прекрасни пејзажи. Дом на над 700.000 луѓе, Трухило е главен град на државата Трухило и е главен економски центар на регионот.

Трухило е град кој е натопен во историјата. Посетителите на градот можат да ги истражуваат неговите многубројни музеи и историски знаменитости, како што се црквата Санта Ана, црквата во Сан Франциско и плоштадот Мануел Пиар. Градот може да се пофали и со голем број импресивни градби од колонијалната ера кои ја прикажуваат уникатната архитектура на регионот.

Природната убавина на Трухило е уште една привлечност за посетителите. Градот е опкружен со планините Андите и може да се пофали со разновиден спектар на пејзажи, од бујни зелени долини до нерамни висорамнини. Неверојатните пејзажи на регионот го прават идеална дестинација за љубителите на природата и за оние кои трагаат по авантури.

Трухило е познат и по своите фестивали и културни настани. Градот е домаќин на голем број настани во текот на годината, вклучувајќи го и Меѓународниот саем на шеќерна трска, Feria Internacional del Café и Feria Patronal de la Virgen de la Paz. Овие настани ја прикажуваат уникатната култура и традиции на регионот и мора да се видат за секој што го посетува градот.

Трухило е жив и динамичен град со многу што да им понуди на посетителите. Неговата богата историја, прекрасните пејзажи и уникатната култура го прават совршена дестинација за оние кои сакаат да истражат сè што Венецуела има да понуди. Со толку многу што да се види и направи, Трухило е град што нема да сакате да го пропуштите кога патувате во Венецуела.

Популарни прашања за Трухиљо

Населението на Трухиљо, Венецуела е приближно 762.000 луѓе.

Трухило, Венецуела има тропска клима со топли температури во текот на годината, во просек околу 27°C (81°F).

Трухило нуди различни атракции, вклучувајќи ја историската катедрала Трухило, споменикот а ла Вирген де ла Паз и Националниот парк Ла Пуерта.

Додека Трухило, Венецуела генерално има ниска стапка на криминал, се препорачува да се преземат вообичаени безбедносни мерки како што се избегнување изолирани области во текот на ноќта и чување на предметите безбедни.

Некои популарни фестивали во Трухиљо, Венецуела ги вклучуваат Feria Internacional de la Candelaria и Semana Santa, кои прикажуваат традиционални културни настани и религиозни поворки.

Трухило е познат по своите вкусни типични јадења како што се арепас, халака, писило де чигуир и казабе, кои вреди да се пробаат за време на вашата посета.

Да, Трухило, Венецуела има неколку историски локалитети како Casa del Marqués, Casa de la Moneda и Casa de los Leones кои ја рефлектираат богатата историја на градот.

Трухило има широк систем за јавен превоз кој вклучува автобуси и такси, обезбедувајќи погодни опции за движење низ градот.

Да, можете да најдете трговски центри како Трухило Мол и Плаза Мајор, кои нудат различни продавници, бутици и објекти за забава.

Истражувањето на блиските градови како Валера и Боконо може да биде одличен додаток на вашата посета на Трухило, нудејќи живописни пејзажи и културни искуства.