Виетнам

Виетнам

🇻🇳
Земја. Имаме 63 држави и 467 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Виетнам

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Виетнам

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.02
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.61
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.08
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.61
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.97
Гориво (1 литар)
$ 0.98
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,312.85
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,186.34

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.88
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.31
Кино (1 седиште)
$ 4.04

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 33.07
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.65
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 92.13
Машки кожени деловни чевли
$ 92.34

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,713.71
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,435.64
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.32

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.52
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.92
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.72
Говедско месо (1 кг)
$ 10.38
Јаболко (1 кг)
$ 3.23
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 1.48
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.22
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.82
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.39
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 242.58
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,136.79

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 353.62
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.93
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 793.75
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 489.25

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.79

Детали за квалитетот на воздухот за Виетнам

Метрика за квалитет на воздухот за Виетнам

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Виетнам Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Виетнам Географски информации

ISO2
: VN
ISO3
: VNM
Phone Code
: +84
Currency
: VND
Population
: 97,468,029 (2021)

Дознајте повеќе за Виетнам

Виетнам, земја во Југоисточна Азија, е волшебна дестинација која нуди различни природни пејзажи, богата историја, живописна култура и вкусна кујна. TrustLocale.com ви претставува некои од најинтригантните својства што ги нуди Виетнам.

Од неговите раздвижени градови до неговите спокојни рурални пејзажи, Виетнам ветува незаборавно искуство за патниците кои бараат авантура или релаксација. Земјата може да се пофали со бујни планински венци, просперитетни оризови полиња, идилични плажи и раздвижени урбани центри.

Хо Ши Мин, најголемиот град во земјата, нуди спој на традиционална и модерна архитектура, раздвижени пазари и вкусна улична храна. Во меѓувреме, главниот град Ханој може да се пофали со богата историја и култура, со прекрасни градби од колонијалната ера, антички храмови и пагоди и прекрасни езера и паркови.

Ако сакате да избегате од метежот и вревата на градовите, селата во Виетнам е совршена опција. Северниот планински регион, со своите живописни терасовидни оризови полиња и заедници на ридски племиња, нуди уникатен поглед во селскиот начин на живот во Виетнам. Слично на тоа, делтата на Меконг, со своите водни патишта слични на лавиринт и пловечки пазари, нуди мирно бегство.

Храната во Виетнам е позната ширум светот и лесно е да се види зошто. Од скромниот фо до лутиот и вкусен сос од риба, виетнамската кујна нуди разновидна палета на вкусни јадења за да ги задоволи дури и најпребирливите непца. И да не заборавиме на светски познатата култура на кафе во Виетнам, која ја претвори земјата во дестинација за кафе туризам.

TrustLocale.com нуди широк избор на имоти во Виетнам, почнувајќи од модерни градски апартмани до традиционални вили на село. Нашите имоти се внимателно подредени и избрани за да се осигураме дека нашите клиенти го добиваат најдоброто можно искуство.

Виетнам е земја која нуди по нешто за секого. Без разлика дали барате авантура, култура или релаксација, Виетнам има се. TrustLocale.com е тука да ви помогне да го испланирате вашето совршено патување обезбедувајќи ви ги најдобрите имоти во Виетнам.

Популарни прашања за Виетнам

Во Виетнам, можете да најдете широк спектар на имоти, вклучувајќи станови, куќи, вили, станови и комерцијални простори.

Да, на странците им е дозволено да купуваат имот во Виетнам, но со одредени ограничувања и прописи. Препорачливо е да се консултирате со локален адвокат или агент за недвижнини за насоки.

Трошоците за купување имот во Виетнам варираат во зависност од локацијата, видот и големината. Во просек, цените се движат од 1.000 до 5.000 долари за метар квадратен во популарните области како Ханој и градот Хо Ши Мин.

Некои популарни градови во Виетнам за купување имот се Ханој, Хо Ши Мин, Да Нанг, Нха Транг и Пу Куок. Секој град нуди уникатни можности и атракции.

Додека странците можат да купат имот во Виетнам, постојат ограничувања за сопственоста на земјиштето. Странците можат да купуваат само станови и куќи, а не земјиште. Договорите за закуп и опциите за долгорочен закуп се достапни за користење на земјиштето.

Да, има даноци на имот во Виетнам. Даночната стапка варира во зависност од вредноста на имотот и локацијата. Се препорачува да се консултирате со даночен професионалец или со локални власти за точни информации.

Процесот вклучува наоѓање имот, преговарање за цената, потпишување купопродажен договор, добивање на потребните дозволи и завршување на трансакцијата. Важно е да работите со реномиран агент или адвокат запознаен со локалните закони.

Некои популарни станбени области во Виетнам ги вклучуваат округот Тај Хо во Ханој, Областа 2 и Областа 7 во градот Хо Ши Мин и областа Ан Туонг во Да Нанг. Овие области нудат одлична комбинација на удобности и удобно живеење.

Пред да купите имот во Виетнам, земете ги предвид факторите како локација, правни аспекти, состојба на имотот, идни планови за развој и близина на удобностите. Одвојте време да истражувате и да ја посетите областа пред да донесете одлука.

Да, некои банки во Виетнам нудат хипотекарни заеми на странци. Сепак, критериумите и условите за подобност може да варираат. Препорачливо е да проверите кај различни банки и да ги споредите нивните понуди.