Киен Гианг

Киен Гианг

Град во Виетнам. Имаме 14 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Виетнам
0.0
(0 критики)

Увид за Киен Гианг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Киен Гианг

Овие податоци се наследени од Виетнам, не припаѓаат на Киен Гианг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.01
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.90
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.05
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.60
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.60
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.97
Гориво (1 литар)
$ 0.98
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,375.81
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,063.60

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.73
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.33
Кино (1 седиште)
$ 4.02

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.87
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.38
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 91.72
Машки кожени деловни чевли
$ 91.99

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,697.65
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,433.68
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.28

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.02
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.53
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.90
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.71
Говедско месо (1 кг)
$ 10.37
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 1.47
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.21
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.81
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.65
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.49
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.64

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 241.04
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,032.66

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 352.54
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 225.08
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 792.63
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 490.10

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.34

Киен Гианг Географски информации

Дознајте повеќе за Киен Гианг

Добредојдовте во Kiên Giang, Виетнам – тропски рај кој се наоѓа во југозападниот дел на земјата. Покраината има некои од најубавите плажи во земјата, прекрасни погледи и прекрасни острови и е совршена дестинација за патниците кои сакаат да избегаат од метежот и вревата на градскиот живот.

Киен Гианг е земја на културна разновидност, а нејзините луѓе се познати по нивното топло гостопримство и богатата историја. Покраината е дом на различни етнички групи, вклучувајќи ги Кмер, Кин, Хоа и Тај, секоја со своја уникатна култура и традиции. Оваа културна разновидност е очигледна во архитектурата, кујната и фестивалите на покраината.

Патниците можат да ја истражуваат неверојатната природна убавина на регионот, која е истакната од прекрасниот остров Фу Куок, познат по своите недопрени плажи, кристално чистите води и зелените шуми. Посетителите можат да ги истражуваат и прекрасните мангрови шуми во шумата У-Мин, која е дом на разновидна флора и фауна.

Провинцијата Киен Гианг, исто така, е дом на неколку знаменитости кои датираат од античките времиња, како што е пештерата Тач Донг, позната по своите неверојатни карсти од варовник и планината Ма Тиен Лан, со импресивни грото и антички светилишта.

Главниот град на провинцијата, Рач Гиа, е исто така дестинација која мора да се посети која им нуди на патниците поглед на локалниот начин на живот. Патниците можат да талкаат по живописните пазари во градот, да ја пробаат вкусната локална храна на ноќните пазари и да ги истражат многуте пагоди и храмови што се наоѓаат низ хоризонтот на градот.

Генерално, Kiên Giang е совршена дестинација за патниците кои бараат релаксирачки одмор. Неверојатните пејзажи, богатата култура и пријателските луѓе на покраината заедно ја прават единствена и шармантна дестинација што ќе остави незаборавни спомени на секој посетител. Па зошто да не ги спакувате куферите и да се упатите кон оваа извонредна дестинација за вашиот следен одмор?

Популарни прашања за Киен Гианг

Киен Гианг е познат по своите прекрасни пејзажи како што се островот Пу Куок, Националниот парк У Мин Туонг и пловечкиот пазар Вин Туан.

Најдобро време за посета на Киен Гианг е од ноември до април, кога времето е благо и суво, совршено за истражување на неговата природна убавина.

Kiên Giang нуди низа возбудливи спортови на вода, како што се нуркање, нуркање, кајак и млаз скијање, обезбедувајќи возбудливи искуства за љубителите на авантурите.

Не пропуштајте да ги искусите вкусовите на Kiên Giang со јадења како салата од харинга, морски ежови и скалапи на скара, познати по нивниот пријатен вкус.

Kiên Giang слави неколку традиционални фестивали, вклучувајќи го фестивалот Nghinh Ông, Ok Om Bok Festival и Giong Binh Thuan фестивалот, нудејќи поглед на богатото културно наследство на регионот.

За уникатно шопинг искуство, истражете ги раздвижените пазари на Киен Гианг, како што се Ноќниот пазар Рач Гиа, пловечкиот пазар Вин Туан и пазарот Ха Тиен, нудејќи различни локални производи и сувенири.

Размислете за престој во угледни сместувачки капацитети како Vinpearl Resort & Golf Phu Quoc, Nam Nghi Phu Quoc Island и JW Marriott Phu Quoc Emerald Bay Resort & Spa за удобен и луксузен престој.

Патниците можат удобно да се движат околу Киен Гианг со изнајмување мотори, изнајмување такси, користење јавни автобуси или искористување на организираните тури за бесплатен превоз.

Киен Гианг може да се пофали со историски знаменитости како гробниците Мак Куу, храмот Нгуен Трунг Трук и Архипелагот Хаи Так, кои нудат увид во минатото и богатата историја на регионот.

Вљубениците во авантурите можат да се препуштат на активности како што се пешачење во националниот парк Фу Куок, истражување на пештерите на островот Хон Сон и посета на оддалечените острови Нам Ду за искуство исполнето со адреналин.