Тан Хоа

Тан Хоа

Град во Виетнам. Имаме 23 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Виетнам
0.0
(0 критики)

Увид за Тан Хоа

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Тан Хоа

Овие податоци се наследени од Виетнам, не припаѓаат на Тан Хоа.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.02
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.67
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.07
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.61
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.97
Гориво (1 литар)
$ 0.98
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,319.21
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,162.64

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.84
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.31
Кино (1 седиште)
$ 4.03

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 33.04
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.59
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 92.03
Машки кожени деловни чевли
$ 92.26

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,709.80
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,434.72
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.52
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.91
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.71
Говедско месо (1 кг)
$ 10.37
Јаболко (1 кг)
$ 3.22
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 1.48
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.22
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.82
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.42
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 242.36
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,115.83

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 353.38
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.99
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 793.20
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 489.37

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.55

Тан Хоа Географски информации

Дознајте повеќе за Тан Хоа

Добре дојдовте на нашата страница Тан Хоа, Виетнам на TrustLocale.com, вашиот врвен водич за најдобрите имоти во овој шармантен град кој се наоѓа во централниот регион на Виетнам.

Со својата богата историја и неверојатна природна убавина, Тан Хоа е популарна дестинација и кај локалното население и кај меѓународните патници. Градот е познат по своите бројни атракции, вклучувајќи го прекрасниот природен резерват Пу Луонг, Националниот парк Бен Ен, светиот рибен поток Кам Луонг и познатата плажа Сем Сон, која е позната по беспрекорниот песок и бистрите води.

Тан Хоа е исто така познат по својата живописна култура и традиции, со антички места како Цитаделата Хо и храмот Ба Трие, кои привлекуваат посетители од целиот свет. Градот има и просперитетна уметничка сцена, со бројни музеи, галерии и културни центри кои го прикажуваат најдоброто од виетнамската уметност и култура.

Локалната кујна на Тан Хоа е исто така белег на секоја посета, со вкусни јадења како што се локалните пролетни кифлички, Тан Хоа кифлички ориз на пареа и познатата супа од тестенини Бан Кан Ге, кои мора да ги пробате.

Но, она што го прави Тан Хоа навистина посебен е неговите топли и гостопримливи луѓе, кои секогаш се желни да ја споделат својата култура и историја со посетителите. Без разлика дали сакате да ја истражите природната убавина на градот, да се потопите во неговата богата култура или едноставно да се опуштите на неговите прекрасни плажи, Тан Хоа има по нешто за секого.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви помогнеме да ги најдете најдобрите имоти во Тан Хоа, без разлика дали барате луксузна вила, пријатен апартман или хотел со буџет. Нашиот стручен тим на рецензенти на имот го разгледа градот за да ви ги донесе најдобрите опции, за да можете да донесете информирана одлука и максимално да уживате во вашиот престој во Тан Хоа.

Популарни прашања за Тан Хоа

Тан Хоа е дом на бројни атракции, вклучително и плажата Сем Сон, Цитаделата на династијата Хо, историскиот локалитет Лам Кин и природниот резерват Пу Луонг.

Идеално време за посета на Тан Хоа е од февруари до април и од септември до ноември, кога времето е пријатно, а врнежите се релативно мали.

Тан Хоа нуди разновидни опции за сместување, вклучувајќи луксузни одморалишта, буџетски хотели, куќи за гости и домови, кои се грижат за различни преференции и буџети.

Тан Хоа е познат по својата вкусна локална кујна, како што се Нем Чуа (ферментирано свинско ролатче), Бан Куон Тан Три (ролни ориз на пареа) и Бан Гаи (колач со трнливи листови).

Тан Хоа е генерално безбеден град за туристите. Сепак, препорачливо е да преземете вообичаени мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина, особено во преполни области.

Да, Тан Хоа има неколку трговски центри, вклучувајќи ги Тан Хоа Винком Плаза, супермаркетот БигЦ и трговскиот центар Аеон Тан Хоа, каде што посетителите можат да ги истражуваат опциите за купување и јадење.

Тан Хоа има добро поврзан локален транспортен систем вклучувајќи такси, такси со мотори (xe ôm) и јавни автобуси, што го прави погодно за патниците да се движат низ градот.

Постојат различни активности на отворено за уживање во Тан Хоа, како што се активности на плажа на плажата Сем Сон, пешачење или возење велосипед во природниот резерват Пу Луонг и истражување на пештери во регионот.

Посетителите можат да ги истражуваат историските локалитети во Тан Хоа, вклучувајќи ги Цитаделата на династијата Хо, историското место Лам Кин и мостот Хам Ронг, кои обезбедуваат увид во богатото културно наследство на регионот.

Тан Хоа е познат по своите живописни фестивали како што се фестивалот на селото Син, фестивалот Труонг Луј и фестивалот Лам Кин, прикажувајќи ги традиционалните обичаи, музика и танц.