Bắc Giang

Bắc Giang

Град во Виетнам. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Bắc Giang

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Bắc Giang

Овие податоци се наследени од Виетнам, не припаѓаат на Bắc Giang.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.02
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.57
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.08
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.61
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.98
Гориво (1 литар)
$ 0.98
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,309.45
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,196.56

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.89
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.30
Кино (1 седиште)
$ 4.04

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 33.09
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.67
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 92.17
Машки кожени деловни чевли
$ 92.37

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,715.44
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,436.06
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.32

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.52
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.92
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.72
Говедско месо (1 кг)
$ 10.38
Јаболко (1 кг)
$ 3.23
Банана (1 кг)
$ 1.07
Портокал (1 кг)
$ 1.48
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.22
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.82
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.62
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.38
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 242.67
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,146.04

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 353.72
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.90
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 793.99
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 489.18

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.89

Bắc Giang Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Bắc Giang Географски информации

Дознајте повеќе за Bắc Giang

Добредојдовте во Bắc Giang, Виетнам, скриен скапоцен камен лоциран во североисточниот регион на земјата. Познат по своите прекрасни пејзажи, богата култура и вкусна кујна, Bắc Giang е дестинација која мора да ја посети секој патник.

Bắc Giang е дом на плејада природни чуда, од величествената планина Lục Nam до спокојната шума Khe Ro. Посетителите можат да го истражуваат и манастирот Трук Лам Гиак Там Зен, кој нуди неверојатни глетки на околниот пејзаж.

Културното наследство на градот е исто така целосно изложено, со бројни историски градби и градби кои се распнати низ неговите улици. Храмот Phuong Hoang Trung Do, на пример, е архитектонско чудо кое датира од 13 век. Во меѓувреме, во пагодата Дин Куонг се сместени некои од најдобрите будистички артефакти во регионот.

Хранарите исто така ќе уживаат во локалната кујна, која е позната по своите смели вкусови и уникатни состојки. Bắc Giang е родното место на многу познати јадења, како што се познатата зачинета супа од тестенини и солената торта со зелен грав.

Се разбира, ниту едно патување до Bắc Giang не е комплетно без да се запознаете со неговите пријателски расположени и добредојдени луѓе. Посетителите можат да се нурнат во локалната култура со учество на традиционални фестивали и настани што се одржуваат во текот на целата година.

Се надеваме дека овој преглед ве инспирираше да го резервирате вашето следно патување во Bắc Giang, Виетнам. Со своите прекрасни пејзажи, богата култура и вкусна кујна, градот е совршена дестинација за незаборавно патување.

Популарни прашања за Bắc Giang

Населението на Bắc Giang, Виетнам се проценува на околу 1,9 милиони луѓе.

Bắc Giang доживува влажна суптропска клима со топли лета и студени зими.

Некои популарни атракции во Bắc Giang ги вклучуваат пагодата Vinh Nghiem, првобитната шума Khe Ro и екотуристичката област Suoi Mo.

Просечните трошоци за сместување во Bắc Giang се разликуваат во зависност од локацијата и видот на имотот, но генерално спаѓаат во умерен опсег.

Bắc Giang има растечка економија со различни индустрии, вклучувајќи земјоделство, производство и услуги, обезбедувајќи можности за вработување за своите жители.

Некои популарни локални јадења во Bắc Giang вклучуваат „Chả Lụa“ (виетнамски колбас), „Bánh Đuông“ (леплива торта од ориз) и „Lẩu Cua Đồng“ (жешко тенџере со рак).

Bắc Giang има добро поврзан транспортен систем со автобуси, такси и такси со мотори како главни начини на јавен превоз.

Bắc Giang генерално се смета за безбеден град за живеење, но секогаш се препорачува да преземете стандардни безбедносни мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Иако Bắc Giang можеби нема многу меѓународни училишта, блиските градови како Ханој нудат поширок опсег на меѓународни можности за образование.

Некои блиски дестинации од Bắc Giang ги вклучуваат Ханој, заливот Ха Лонг и Нин Бин, кои се популарни туристички места во Виетнам.