Bắc Ninh

Bắc Ninh

Град во Виетнам. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Bắc Ninh

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Bắc Ninh

Овие податоци се наследени од Виетнам, не припаѓаат на Bắc Ninh.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.02
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.62
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.07
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.61
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.97
Гориво (1 литар)
$ 0.98
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,313.79
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,182.86

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.87
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.31
Кино (1 седиште)
$ 4.04

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 33.07
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.64
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 92.11
Машки кожени деловни чевли
$ 92.33

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,713.14
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,435.50
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.52
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.91
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.72
Говедско месо (1 кг)
$ 10.38
Јаболко (1 кг)
$ 3.23
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 1.48
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.22
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.82
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.40
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 242.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,133.71

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 353.58
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.94
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 793.67
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 489.26

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.75

Bắc Ninh Географски информации

Дознајте повеќе за Bắc Ninh

Bắc Ninh, Виетнам е град со богато културно наследство и економија што брзо се развива. Сместено во северниот регион на земјата, Bắc Ninh е популарна дестинација за туристите кои се заинтересирани да научат за традиционалната виетнамска култура и да ги истражуваат живописните села.

Градот е дом на голем број важни историски локалитети, вклучувајќи ја и заедничката куќа Đình Bảng и пагодата But Thap, кои датираат стотици години наназад. Посетителите можат да го истражуваат и раздвижениот Ноќен пазар во градот, кој нуди широк спектар на традиционална виетнамска кујна и ракотворби.

Покрај неговите културни атракции, Bắc Ninh е исто така центар за економска активност, со просперитетна производствена индустрија и брзо растечки технолошки сектор. Градот е дом на голем број меѓународни компании, што го прави атрактивна дестинација за деловни патници.

За оние кои сакаат да се одморат од метежот и вревата на градскиот живот, има неколку прекрасни паркови и природни резервати лоцирани на лесен дофат до Bắc Ninh. Тука спаѓаат паркот Yên Sở и Националниот парк Cuc Phuong, кои нудат различни активности на отворено и прекрасни природни пејзажи.

Без разлика дали сте заинтересирани да ја истражувате традиционалната виетнамска култура или да ја искусите возбудата на брзорастечкиот град, Bắc Ninh има што да му понуди на секој патник. Со својот уникатен спој на историја, култура и модерен развој, овој град сигурно ќе остави траен впечаток.

Популарни прашања за Bắc Ninh

Проценетото население на Бац Нин, Виетнам е околу 1,3 милиони луѓе.

Bắc Ninh има тропска клима, со топли и влажни лета и свежи зими.

Некои популарни атракции во Bắc Ninh ги вклучуваат пагодата Дау, храмот Бу Тап и музејот Бак Нин.

Некои вкусни локални јадења што треба да ги пробате во Bắc Ninh вклучуваат пролетни кифлички Cổ Vọng, народни песни Quan Họ и вино Dau Bap.

Да, Bắc Ninh генерално се смета за безбеден град за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост.

Најдобро време за посета на Bắc Ninh е во текот на пролетта (март до мај) и есента (септември до ноември) кога времето е благо.

Bắc Ninh се наоѓа на приближно 30 километри североисточно од Ханој. До него е пристапен со патен транспорт од Ханој.

Некои блиски градови до Bắc Ninh вклучуваат Ханој, Хаи Дуонг, Хаи Фонг и Хунг Јен.

Да, Bắc Ninh е познат по своите живи фестивали, како што се фестивалот Лим и фестивалот на народни песни Куан Хо.

Bắc Ninh е еден од важните индустриски центри во Виетнам, со фокус на производство на електроника, особено паметни телефони и електронски компоненти.