Hải Phòng

Hải Phòng

Град во Виетнам. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Виетнам
0.0
(0 критики)

Увид за Hải Phòng

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Hải Phòng

Овие податоци се наследени од Виетнам, не припаѓаат на Hải Phòng.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.02
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.66
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.07
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.61
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.97
Гориво (1 литар)
$ 0.98
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,318.34
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,165.94

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.85
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.31
Кино (1 седиште)
$ 4.04

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 33.04
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.60
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 92.04
Машки кожени деловни чевли
$ 92.27

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,710.34
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,434.80
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.52
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.91
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.71
Говедско месо (1 кг)
$ 10.37
Јаболко (1 кг)
$ 3.22
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 1.48
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.22
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.82
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.42
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 242.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,118.74

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 353.41
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 793.28
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 489.35

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.58

Hải Phòng Географски информации

Дознајте повеќе за Hải Phòng

Хаи Фонг, Виетнам - град со богата историја и живописна култура

Хаи Фонг е еден од најважните пристанишни градови во Виетнам, сместен во северниот дел на земјата. Со историја што датира од 11 век, овој град бил сведок на многу историски настани, вклучително и големи битки против странските освојувачи.

Денес, Хаи Фонг е раздвижен град со население од над два милиони луѓе и е познат по своето богато културно наследство, природните убавини и одличната кујна со морска храна. Градот е исто така порта кон познатиот залив Халонг, место за светско наследство на УНЕСКО познато по својата природна убавина и варовнички карпи.

Една од најзначајните атракции во Хаи Фонг е познатата пагода Ду Ханг, која датира од 17 век. Оваа прекрасна пагода се наоѓа во срцето на градот и се смета за задолжителна посета за секој што патува во Хаи Фонг.

Друга позната атракција во Хаи Фонг е Комуналната куќа Ханг Кен, позната по својата уникатна архитектура и историско значење. Оваа традиционална куќа е одличен пример за виетнамската комунална архитектура и служеше како собиралиште за селаните да разговараат за важни работи.

Hải Phòng е познат и по својата вкусна кујна од морска храна, со неколку локални ресторани кои нудат автентичен вкус на виетнамска кујна. Градот има енергичен ноќен живот, со бројни барови и клубови кои се грижат за различни вкусови.

Покрај тоа, Hải Phòng е познат по своите традиционални занаети, вклучувајќи керамика, свила и лак. Посетителите можат да бидат сведоци на локалните занаетчии на работа и да купат традиционални виетнамски занаети како сувенири за да ги вратат дома.

Генерално, Хаи Фонг, Виетнам, е град богат со историја, култура и природна убавина. Без разлика дали барате авантура, релаксација или културни искуства, овој град сигурно ќе остави траен впечаток кај секој што ќе го посети.

Популарни прашања за Hải Phòng

Хаи Фонг, Виетнам нуди неколку популарни атракции како што се плажата До Сон, островот Кат Ба и пагодата Ду Ханг.

Најдобро време за посета на Хаи Фонг, Виетнам е во текот на пролетта (март до април) и есента (од септември до ноември) кога времето е пријатно.

Hải Phòng е познат по своите вкусни локални јадења, вклучувајќи ги Bánh Đúc, Nem Cua Bể и Cá Sặc Lam.

Хаи Фонг е генерално безбеден град за туристи, но секогаш е препорачливо да се преземат општи безбедносни мерки и да се внимава на околината.

Hải Phòng нуди различни опции за превоз, вклучувајќи такси, такси со мотори (xe ôm), автобуси и изнајмување мотори за удобно патување во градот.

Да, Hải Phòng има неколку трговски области како што се Vincom Plaza, Parkson TD Plaza и Big C Supercenter, каде што можете да најдете различни продавници и бутици.

Хаи Фонг слави различни фестивали, вклучувајќи го фестивалот на борбата со Бафало До Сон, карневалот Хаи Фонг и Туристичкиот фестивал на островот Кат Ба.

Да, Хаи Фонг е дом на историски места како што се Комуналната куќа Ханг Кен, Операта и Музејот на морнарицата кои ја прикажуваат богатата историја на градот.

Некои популарни опции за сместување во Хаи Фонг вклучуваат AVANI Hai Phong Harbor View Hotel, Nam Cuong Hai Phong Hotel и FLC Halong Bay Golf Resort & Hotel.

Дефинитивно! Hải Phòng нуди прекрасни плажи како Do Son Beach и Cat Co Beach на островот Cat Ba, што го прави одлична дестинација за љубителите на плажа.