Lạng Sơn

Lạng Sơn

Град во Виетнам. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Виетнам
0.0
(0 критики)

Увид за Lạng Sơn

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Lạng Sơn

Овие податоци се наследени од Виетнам, не припаѓаат на Lạng Sơn.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.02
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.67
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.07
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.61
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.97
Гориво (1 литар)
$ 0.98
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,319.21
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,162.64

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.84
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.31
Кино (1 седиште)
$ 4.03

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 33.04
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.59
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 92.03
Машки кожени деловни чевли
$ 92.26

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,709.80
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,434.72
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.52
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.91
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.71
Говедско месо (1 кг)
$ 10.37
Јаболко (1 кг)
$ 3.22
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 1.48
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.22
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.82
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.42
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 242.36
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,115.83

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 353.38
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.99
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 793.20
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 489.37

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.55

Lạng Sơn Географски информации

Дознајте повеќе за Lạng Sơn

Lạng Sơn е провинција лоцирана во североисточниот регион на Виетнам. Познат по своите прекрасни пејсажи, Lạng Sơn е популарна дестинација за туристите кои бараат природна убавина и активности на отворено. Покраината е опкружена со величествени планини и величествени реки, што ја прави идеална локација за пешачење, кампување и рафтинг на реките.

Lạng Sơn е исто така дом на неколку културни и историски знаменитости. Градот е познат по своите прекрасни храмови и пагоди, а пагодата Там Тан е една од најпопуларните. Пагодата може да се пофали со спокојна средина, што ја прави задолжителна посета за оние кои бараат духовна храна.

Друга позната знаменитост во Lạng Sơn е Цитаделата Донг Кин. Оваа историска тврдина била изградена за време на династијата и била сведок на историските настани во Виетнам низ годините. Посетителите можат да добијат искуство од прва рака за богатата историја на Виетнам и да научат за борбите на земјата за време на војна.

Ако сте љубител на храна, Lạng Sơn нема да ве разочара. Покраината е добро позната по својата вкусна кујна, која се состои од локални специјалитети како Súp Lươn, lươn trôi nước и nem chua. Овие јадења се направени со свежи состојки, што ги прави и здрави и вкусни.

Сместувањето во Lạng Sơn се движи од буџетски хостели до луксузни одморалишта, што го прави дестинација погодна за сите видови патници. Без разлика дали сте ранец или трагач по луксуз, можете да најдете место кое одговара на вашите потреби.

Како заклучок, Lạng Sơn е совршена дестинација за оние кои бараат природна убавина, културно потопување и историски знаменитости. Тоа е место каде што можете да се нурнете во убавината и културата на Виетнам, што го прави идеално место за одмор.

Популарни прашања за Lạng Sơn

Некои популарни атракции во Lạng Sơn ги вклучуваат планината Мау Сон, пештерата Там Тан и бојното поле Чи Ланг.

Најдобро време за посета на Lạng Sơn е во текот на пролетните месеци од март до мај кога времето е пријатно и благо.

Да, има неколку пешачки патеки во близина на Lạng Sơn, како што е планинарската патека Мау Сон и планинарската патека Там Тан.

Lạng Sơn е приближно 160 километри североисточно од Ханој, што е околу 3 часа возење.

Да, Lạng Sơn е познат по своите живописни традиционални фестивали како што се карнавалот Чи Ланг и фестивалот Ки Луа.

Кога сте во Lạng Sơn, пробајте јадења како кифлички Lạng Sơn, пилешко од етничките малцинства Нунг на скара и вино од пченка.

Lạng Sơn е генерално безбеден град за туристите, но секогаш се советува да се преземат неопходни мерки на претпазливост и да се практикуваат заеднички безбедносни мерки.

Да, Lạng Sơn нуди низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, куќи за гости и одморалишта за да одговараат на различни буџети и преференции.

Некои блиски градови кои вреди да се истражат од Lạng Sơn се Као Банг, Ха Лонг и Бак Гианг.

Да, Lạng Sơn е дом на неколку историски места како пагодата Там Тан и храмот Ни Тан.