Nam Định

Nam Định

Град во Виетнам. Имаме 9 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Виетнам
0.0
(0 критики)

Увид за Nam Định

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Nam Định

Овие податоци се наследени од Виетнам, не припаѓаат на Nam Định.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.02
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.67
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.07
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.61
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.97
Гориво (1 литар)
$ 0.98
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,319.21
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,162.64

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.84
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.31
Кино (1 седиште)
$ 4.03

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 33.04
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.59
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 92.03
Машки кожени деловни чевли
$ 92.26

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,709.80
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,434.72
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.52
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.91
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.71
Говедско месо (1 кг)
$ 10.37
Јаболко (1 кг)
$ 3.22
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 1.48
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.22
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.82
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.42
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 242.36
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,115.83

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 353.38
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 224.99
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 793.20
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 489.37

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.55

Nam Định Географски информации

Дознајте повеќе за Nam Định

Добредојдовте во Nam Định - спокоен и шармантен град лоциран на северот на Виетнам. Nam Định е познат по своето богато културно наследство, образовните институции и живописните пејзажи. Тоа е одлично место за посета за љубителите на природата, љубителите на историјата и оние кои сакаат да го истражуваат автентичниот локален живот на Виетнам.

Историјата на Нам Џин датира од 11 век кога областа била просперитетен економски центар. Градот е познат по својата традиционална архитектура, антички храмови и историски споменици. Едно од местата што мора да се посетат во Нам Джн е храмот Тран, кој е импресивен комплекс од светилишта и храмови посветени на династијата Тра.

Nam Định може да се пофали и со раздвижената пазарна сцена каде што можете да најдете различни локални производи, улична храна и рачно изработени занаети. Градот е познат по својата неверојатна кујна со морска храна, која е меѓу најдобрите во Виетнам. Некои од популарните локални јадења вклучуваат карамелизирана глинена риба, остриги на скара и колачи од ориз.

Ако барате мирно бегство, упатете се кон Националниот парк Џуан Туј - воодушевувачка оаза на мангрови, мочуришта и диви животни. Паркот е дом на над 100 видови птици, вклучувајќи го и загрозениот песочник со лажичка. Посетителите можат да се прошетаат со брод низ паркот, да ги истражуваат природните патеки и да уживаат во живописната глетка.

Nam Định е исто така познат по своите престижни универзитети, како што се Медицинскиот универзитет Nam Định и Образовниот универзитет Nam Định. Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за локалниот образовен систем, посетете еден од овие универзитети и комуницирајте со студентите и факултетите.

Генерално, Nam Định нуди автентично виетнамско искуство, со својата богата историја, прекрасни пејсажи, вкусна храна и топло гостопримство. Посетете го Nam Định за да ги истражите неистражените скапоцени камења на Виетнам и да создадете незаборавни спомени.

Популарни прашања за Nam Định

Nam Định нуди неколку популарни туристички атракции, вклучувајќи го храмот Тран, Ко Ле Пагода, Кео Пагода и Провинцискиот музеј Нам Џин.

Најдобро време за посета на Нам Дн е во сувата сезона, од ноември до април, кога времето е пријатно за активности на отворено и истражување.

Nam Định е познат по својата крајбрежна локација, па јадењата со морска храна како палачинки со ракчиња и салата од медузи се локални деликатеси. Регионот има и вкусни Nem Nam Định (Nam Định пролетни ролати) и Phở Gà (супа од пилешки тестенини).

Нам Џин има крајбрежје долж Јужното Кинеско Море, но нема големи плажи во непосредна близина. Сепак, блиските крајбрежни области како Хаи Хау и Кват Лам нудат прекрасни плажи за релаксација и пливање.

Нам Џин има богато културно наследство и е познат по традиционалните фестивали, како што се фестивалот на храмот Тран и фестивалот Ко Ле Пагода. Овие настани ги прикажуваат локалните традиции, живописни изведби и религиозни ритуали.

Да, Nam Định е блиску до националните паркови како Националниот парк Ба Ви и Националниот парк Cuc Phuong, кои се познати по нивната разновидна флора и фауна, пешачки патеки и живописни пејзажи.

Nam Định нема големи трговски центри, но можете да ги истражувате локалните пазари како што се пазарот Nam Định и Tran Market за свежи производи, ракотворби и локални производи. Дополнително, центарот на градот има мали продавници и бутици.

Nam Định има сигурен систем за јавен превоз со автобуси и такси достапни за локален превоз. Такси со мотори, познати како xe ôm, исто така најчесто се наоѓаат и обезбедуваат практично кратки возења во градот.

Посетителите на Nam Định можат лесно да ги истражуваат блиските атракции како катедралата Phủ Cam во Тан Хоа, древното село Дуонг Лам и живиот пристанишен град Хаи Фонг.

Nam Định е генерално безбеден град за туристите. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат стандардни мерки на претпазливост, како што се заштита на вашите работи и да се биде свесен за вашата околина, особено во преполни области.