Phú Thọ

Phú Thọ

Град во Виетнам. Имаме 9 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Виетнам
0.0
(0 критики)

Увид за Phú Thọ

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Phú Thọ

Овие податоци се наследени од Виетнам, не припаѓаат на Phú Thọ.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.01
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.95
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.73
Капучино (нормално)
$ 1.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.28
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.04
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.60
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.60
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.97
Гориво (1 литар)
$ 0.97
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,394.72
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,049.58

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 24.72
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.33
Кино (1 седиште)
$ 4.02

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.84
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.35
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 91.69
Машки кожени деловни чевли
$ 91.96

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,696.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,433.91
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.28

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.02
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.53
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.61
локално сирење (1 кг)
$ 11.89
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.71
Говедско месо (1 кг)
$ 10.37
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 1.47
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 1.21
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.81
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.26

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 65.49
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.63

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 240.83
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,020.80

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 352.46
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 225.11
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 792.78
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 490.35

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 441.41

Phú Thọ Географски информации

Дознајте повеќе за Phú Thọ

Phú Thọ е провинција лоцирана во северниот дел на Виетнам, чиј главен град е градот Việt Trì. Покраината има богата историја и култура која датира од пред илјадници години. Оваа провинција е позната по своите воодушевувачки пејзажи, антички храмови и историски места.

Phú Thọ е дом на неколку важни и историски знаменитости, вклучувајќи го и храмот Hung, кој се смета за родно место на виетнамската нација. Храмот се наоѓа на планината Нгиа Лин и е популарна дестинација за аџилак за многу локални жители и туристи.

Покраината може да се пофали и со многу живописни природни атракции, како што се националниот парк Там Нонг и Националниот парк Ба Ви, кои се познати по своите бујни зелени пејзажи и разновидниот див свет. Овие паркови им нудат на посетителите шанса да избегаат од метежот и вревата на градскиот живот и да се потопат во убавината на природата.

Phú Thọ е исто така познат по своето богато земјоделско производство, особено одгледување ориз. Посетителите на покраината можат да бидат сведоци на традиционалните земјоделски методи и да се приклучат во процесот на берба на ориз. Покраината е одлично место за доживување на традиционалната виетнамска култура и кујна, со многу локални ресторани кои служат вкусни Phở и други традиционални јадења.

Накратко, Phú Thọ е прекрасна провинција која им нуди на посетителите поглед во богатата историја и култура на Виетнам. Со своите древни храмови, прекрасни природни пејсажи и вкусна храна, Phú Thọ е дестинација што мора да ја посети секој патник кој сака да ја доживее уникатната и живописна култура на Виетнам.

Популарни прашања за Phú Thọ

Phú Thọ е познат по своите историски локалитети, вклучувајќи го храмот Hung Kings и храмот на Богородица Ден. Природните атракции како Националниот парк Там Дао се исто така популарни.

Најдобро време за посета на Phú Thọ е пролетта (март до април) кога времето е кул и пријатно. Овој период е идеален и за сведочење на традиционални фестивали.

Phú Thọ е домаќин на различни живописни фестивали, како што се фестивалот на храмот Hung Kings и фестивалот на храмот на мајката Au Co. Тие го слават богатото културно наследство на регионот.

Phú Thọ нуди вкусни локални специјалитети како bánh chưng и bánh giầy - двата традиционални лепливи оризови колачи. Други популарни јадења вклучуваат chả rươi (колбас со црви од оризово поле) и че лам (сладок десерт).

Некои високо препорачани хотели во Phú Thọ се Thanh Nga Hotel, Van Anh Hotel и Anh Quan Hotel. Овие хотели обезбедуваат удобно сместување со одлична услуга.

Просечната цена на сместување во Phú Thọ се движи од 20 до 60 долари за ноќ, во зависност од квалитетот и локацијата на хотелот, обезбедувајќи опции за различни буџети.

Phú Thọ има пристоен јавен транспортен систем, вклучувајќи такси, автобуси и изнајмување мотори, што го олеснува навигацијата и истражувањето на градот и неговите околни области.

Иако англискиот може да не се зборува широко во Phú Thọ, основниот англиски може да го разберат некои локални жители во туристичките области. Препорачливо е да носите апликација за превод или зборник за погодност.

Од Phú Thọ, посетителите можат да ги истражуваат блиските атракции како Пагодата за парфеми, планината Там Дао и палатата Thanh Chuong Viet, сите нудат уникатни искуства и природна убавина.

Туристите можат да најдат разни сувенири во Phú Thọ, како што се производи од брокат, предмети од бамбус и ратан, рачно изработен накит и локални земјоделски производи како чај и див мед.