Банџул

Банџул

Град во Гамбија. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гамбија
0.0
(0 критики)

Увид за Банџул

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Банџул

Овие податоци се наследени од Гамбија, не припаѓаат на Банџул.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.59
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 34.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.44
Капучино (нормално)
$ 1.73
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.93

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.15
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.32
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.76
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.44
Гориво (1 литар)
$ 1.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 2,737.17
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 4,129.21

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 26.55
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 14.96
Кино (1 седиште)
$ 3.75

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 3.67
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 39.99
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 108.23
Машки кожени деловни чевли
$ 9.01

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,614.30
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,066.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.20

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.91
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.35
Млеко (1 литар)
$ 1.63
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.78
Бел ориз (1 кг)
$ 1.13
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.97
локално сирење (1 кг)
$ 5.96
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.33
Говедско месо (1 кг)
$ 5.36
Јаболко (1 кг)
$ 2.68
Банана (1 кг)
$ 2.47
Портокал (1 кг)
$ 2.93
Домат (1 кг)
$ 1.73
Компир (1 кг)
$ 1.10
Кромид (1 кг)
$ 1.05
зелена салата (1 парче)
$ 0.27
Вода (1,5 литри)
$ 0.40
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.45
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.86

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 33.54
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 50.21

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 7.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 147.83

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 3.56
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 85.34
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 263.44
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 134.99

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 70.94

Банџул Географски информации

Дознајте повеќе за Банџул

Добредојдовте на градската страница на TrustLocale.com за Банџул, Гамбија. Сместен на брегот на Западна Африка, Банџул е главен град на Гамбија. Како еден од најмалите и најживописните главни градови во Африка, Банџул е одлично место за посета за секој што бара уникатно културно искуство. Од неговата богата историја до живописните плажи, во Банџул нема недостиг од работи што треба да се направат и да се видат.

Градот е лонец на култури и можете да уживате во локалната гамбиска кујна, која мора да ја проба секој љубител на храна. Пазарите во градот се шарени и живи, а неговите луѓе пријателски настроени и гостопримливи. Прошетајте низ градските улици за да го почувствувате пулсот на духот на Гамбија. Може да го посетите и Националниот музеј на Гамбија, галеријата со гамбиска уметност, музички инструменти и увид во колонијалната историја на земјата.

Една од главните атракции во Банџул е пазарот Алберт - еден од најстарите пазари во Африка - лоциран во близина на брегот на реката. Овде можете да најдете локални занаети, текстил, храна и други предмети. Пазарот е секогаш раздвижен со продавачи и купувачи, што создава возбудливо искуство. Други знаменитости што треба да се посетат вклучуваат островот Мекарти, Арх 22 и стадионот на независноста.

Недалеку од Банџул се наоѓа природниот резерват Абуко. Резерватот е одлично место за набљудувачи на птици и љубители на природата. Посетителите ќе имаат можност да видат шимпанза, павијани и пигмејски нилски коњи кои потекнуваат од областа.

За оние кои бараат малку релаксација на нивниот одмор, Банџул има дел од плажи кои се совршени за лежење на сонце или освежително капење во океанот. Плажите се мирни и спокојни, што го прави идеално бегство.

Генерално, Банџул нуди совршен спој на природна убавина, историски знаменитости и топло гостопримство, што го прави дестинација што мора да се посети. Дојдете да го доживеете Банџул, Гамбија и создадете незаборавни спомени.

Популарни прашања за Банџул

Населението на Банџул, Гамбија е приближно 31.301 луѓе.

Банџул, Гамбија доживува тропска клима со топли, влажни лета и топли, суви зими.

Некои популарни туристички атракции во Банџул, Гамбија вклучуваат Арх 22, Националниот музеј Банџул, Алберт пазар и Државната куќа.

Во Банџул, Гамбија, можете да најдете различни имоти за изнајмување, вклучувајќи станови, куќи и вили.

Просечната цена за изнајмување за еднособен стан во Банџул, Гамбија е околу 400 до 600 долари месечно.

Имотот за изнајмување во Банџул, Гамбија често вклучува основни погодности како што се вода, струја и безбедносни услуги.

Банџул, Гамбија има пристоен транспортен систем со опции како такси, минибуси и траекти за удобно патување.

Трошоците за живот во Банџул, Гамбија се генерално достапни, со разумни цени за намирници, вечера и забава.

Англискиот е официјален јазик во Банџул, Гамбија, но многу локални жители зборуваат и мандинка, волоф и фула.

Банџул, Гамбија е релативно безбеден за живеење, но секогаш се советува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.