Централна река дивизија

Централна река дивизија

Град во Гамбија. Имаме 26 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гамбија
0.0
(0 критики)

Увид за Централна река дивизија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Централна река дивизија

Овие податоци се наследени од Гамбија, не припаѓаат на Централна река дивизија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.59
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 34.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.44
Капучино (нормално)
$ 1.73
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.93

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.15
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.32
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.76
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.44
Гориво (1 литар)
$ 1.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 2,737.17
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 4,129.21

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 26.55
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 14.96
Кино (1 седиште)
$ 3.75

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 3.67
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 39.99
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 108.23
Машки кожени деловни чевли
$ 9.01

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,614.30
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,066.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.20

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.91
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.35
Млеко (1 литар)
$ 1.63
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.78
Бел ориз (1 кг)
$ 1.13
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.97
локално сирење (1 кг)
$ 5.96
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.33
Говедско месо (1 кг)
$ 5.36
Јаболко (1 кг)
$ 2.68
Банана (1 кг)
$ 2.47
Портокал (1 кг)
$ 2.93
Домат (1 кг)
$ 1.73
Компир (1 кг)
$ 1.10
Кромид (1 кг)
$ 1.05
зелена салата (1 парче)
$ 0.27
Вода (1,5 литри)
$ 0.40
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.45
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.86

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 33.54
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 50.21

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 7.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 147.83

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 3.56
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 85.34
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 263.44
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 134.99

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 70.94

Централна река дивизија Географски информации

Дознајте повеќе за Централна река дивизија

Централна река дивизија, Гамбија е една од седумте административни поделби на Гамбија. Се наоѓа во северниот дел на земјата и има население од над 200.000 луѓе. Регионот е дом на различни етнички групи, а Фула и Мандинка се најголеми.

Поделбата е земјоделски центар на Гамбија, со плодни почви и бујна вегетација што го поддржува одгледувањето на култури како кикирики, ориз и пченка. Познат е и по своето производство на овошје како што се манго, портокали и кокос. Поделбата е значаен придонесувач за економијата на земјата, а нејзиниот земјоделски сектор обезбедува вработување за значителен процент од населението во регионот.

Туризмот е уште еден суштински сектор во Централната река дивизија, Гамбија. Регионот има неколку туристички атракции, вклучувајќи го островот Кунта Кинтех, островот Јанџангбурех и Камените кругови Васу. Островот Кунта Кинтех, порано познат како островот Џејмс, е светско наследство на УНЕСКО кое привлекува илјадници туристи секоја година. Островот одигра важна улога во трансатлантската трговија со робови, а посетителите можат да дознаат за неговата темна историја во блискиот музеј.

Централна река дивизија, Гамбија има неколку раздвижени пазарни градови, како што се Џанџанбуре, Бансанг и Кау-ур, кои даваат увид во економскиот и социјалниот живот на луѓето во регионот. Посетителите можат да купат локални ракотворби, текстил и свежи производи од овие пазари.

Поделбата е релативно недоволно развиена, а нејзината инфраструктура не е толку напредна како поурбанизираните региони во Гамбија. Сепак, регионот има посебен шарм и привлечност што доаѓа од неговиот уникатен спој на африкански култури, пријателските локални жители и прекрасните пејзажи.

Ако барате автентично африканско искуство, Централна река дивизија, Гамбија е одлично место за посета. Топлата клима, разновидната култура и богатата историја на регионот го прават идеална дестинација за посетителите кои сакаат да ја искусат вистинската Африка.

Популарни прашања за Централна река дивизија

Според најновите проценки, населението на Централната река дивизија, Гамбија е приближно X.

Главните градови во дивизијата Централна река, Гамбија вклучуваат Град А, Град Б и Град Ц.

Централна река дивизија, Гамбија Доживува тропска клима со топли, влажни лета и суви, топли зими.

Некои популарни атракции во Централна река дивизија, Гамбија вклучуваат туристичка атракција А, туристичка атракција Б и туристичка атракција В.

Просечната цена на живеење во Централна река дивизија, Гамбија е релативно прифатлива во споредба со другите делови на земјата, при што трошоците за сместување, храна и транспорт се со разумни цени.

Централна река дивизија, Гамбија е дом на неколку образовни институции, вклучувајќи ги и училиштето А, училиштето Б и училиштето Ц.

Централна река дивизија, Гамбија Опремена е со соодветни здравствени установи, вклучувајќи болници, клиники и медицински центри, обезбедувајќи им на жителите пристап до соодветна медицинска нега.

Додека Central River Division, Гамбија можеби нема големи трговски центри, постојат локални пазари и мали продавници каде што жителите можат да најдат различни производи и стоки.

Опции за транспорт во Централна река дивизија, Гамбија Вклучуваат автобуси, такси и приватни возила. Сепак, важно е да се забележи дека јавниот превоз можеби не е толку обемен како во урбаните области.

Да, Central River Division, Гамбија има рекреативни објекти како што се паркови, спортски центри и центри за заедницата кои обезбедуваат можности за слободни активности и социјални собири.