Централна

Централна

Град во Гана. Имаме 10 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гана
0.0
(0 критики)

Увид за Централна

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Централна

Овие податоци се наследени од Гана, не припаѓаат на Централна.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.60
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.98
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.20
Капучино (нормално)
$ 2.12
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.63

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.73
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.38
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.03
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.10
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 6,771.47
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 8,914.16

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.25
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 10.06
Кино (1 седиште)
$ 7.59

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 15.57
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 17.88
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 32.88
Машки кожени деловни чевли
$ 33.38

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 956.32
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 21,443.85
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 22.48

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.98
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.64
Млеко (1 литар)
$ 2.21
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.46
Бел ориз (1 кг)
$ 1.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.28
локално сирење (1 кг)
$ 6.21
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.07
Говедско месо (1 кг)
$ 4.49
Јаболко (1 кг)
$ 2.28
Банана (1 кг)
$ 1.14
Портокал (1 кг)
$ 1.40
Домат (1 кг)
$ 1.97
Компир (1 кг)
$ 2.12
Кромид (1 кг)
$ 1.61
зелена салата (1 парче)
$ 0.70
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 3.94
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.51

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 44.89
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 44.50

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 65.26
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,834.09

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 449.24
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 98.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,375.12
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 393.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 240.45

Централна Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Населби во Централна

Централна Географски информации

Дознајте повеќе за Централна

Централ, Гана - Вашата порта до срцето на нацијата

Централна, Гана е една од најживописните метрополитенски области во земјата. Сместено во срцето на Гана, тој е главен град на Централниот регион и може да се пофали со богато културно наследство, живописни пејзажи и раздвижена економија. За секој што сака да ја истражи вистинската суштина на Гана, Централ е совршено место за почеток.

Од историските замоци и тврдини кои служеле како места за трговија со робови до неверојатните плажи и резервите на дивиот свет, има бескрајни атракции во овој регион. Замокот Кејп Коуст, едно од најзначајните места со наследство на континентот, служи како потресен потсетник за нехуманиот третман на робовите во минатото. Националниот парк Какум, огромна прашума која е дом на разновидна флора и фауна, дава единствена можност за љубителите на природата и трагачите по авантури да ја истражат природната убавина на Гана.

Централ е дом на некои од најпрекрасните плажи во земјата. Од популарното одморалиште Elmina Beach до спокојната плажа Anomabo, регионот нуди совршен спој на релаксација и авантура. Шарените рибарски села покрај брегот даваат совршена можност да ги доживеете секојдневните активности на локалното население.

Градот, исто така, е домаќин на неколку универзитети и истражувачки институции од светска класа, кои го прават идеална дестинација за секој што бара високо образование или академско истражување. Универзитетот во Кејп Коуст, Централниот универзитет и Медицинскиот факултет во Гана се само неколку од многуте престижни институции кои имаат свој кампус во Централна, Гана.

Раздвижената економија на регионот е водена од просперитетна рибарска индустрија, земјоделство и трговија. Во градот има неколку пазари каде што посетителите можат да купат традиционални ракотворби, свежи производи и други сувенири. Градот има и неколку хотели, ресторани и барови кои се грижат за потребите и на локалното население и на туристите.

Централно, Гана е град кој навистина ја доловува суштината на земјата. Неговото богато културно наследство, прекрасните пејзажи и динамичната економија ја прават дестинација што мора да ја посети секој што сака да ги доживее срцето и душата на Гана. Посетете го TrustLocale.com денес за да ги истражите најдобрите имоти и сместувања во Централ, Гана.

Популарни прашања за Централна

Населението во Централна, Гана е приближно 2.201.863.

Некои популарни атракции во Централна, Гана ги вклучуваат замокот Кејп Коуст, Националниот парк Какум и замокот Елмина.

Централна, Гана доживува тропска клима со високи температури во просек околу 30°C (86°F) и висока влажност.

Основните јазици што се зборуваат во Централна, Гана се англискиот и фанте, локален акански јазик.

Риболовот и земјоделството се главните економски активности во Централна, Гана, при што производството на какао е значајно.

Некои традиционални јадења што треба да се пробаат во Централна, Гана се фуфу (изматена маниока и хлебните), банку (ферментирано тесто од пченка) и ориз јолоф.

Централно, Гана генерално се смета за безбедно место за посета, но секогаш е препорачливо да се преземат нормални мерки на претпазливост како на која било непозната дестинација.

Најдобро време за посета на Централна, Гана е во сувата сезона од ноември до март, кога времето е попријатно, а врнежите се минимални.

Да, Централна, Гана слави неколку традиционални фестивали, вклучувајќи го Фету Афахие во Кејп Коуст и фестивалот Бакатуе во Елмина.

Опциите за транспорт во Централна, Гана вклучуваат такси, тро-тро (минибус такси) и ангажирање приватни автомобили или возачи за погодност.